Сюжет для Голівуду: справа чотирьох суддів Київського апеляційного суду поєднує гроші, дружбу, ризик та каву

Читать на русском

Якби це відбувалося у Голівуді, то з цієї історії про хабар суддям точно зробили фільм. Тут є і про гроші, і про дружбу, і про ризик. Чим не блокбастер!

Читать на русском
судді, хабар, суд, СІЗО
Суддів дозволили взяти під варту

Якби це відбувалося у Голівуді, то з цієї історії про хабар суддям точно зробили фільм. Тут є і про гроші, і про дружбу, і про ризик. Чим не блокбастер!

5 грудня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід судді Київського апеляційного суду Ігорю Паленику. Його відправили у СІЗО, звідти він може вийти під заставу у 4 млн грн. 

Суддю підозрюють у тому, що він взяв хабар разом із колегами. Якщо гроші на заставу не знайдуть, то суддя буде під вартою до 3 лютого 2024 року. 

 

Але щоб відправити суддю у СІЗО, потрібне було рішення Вищої ради правосуддя. Таку згоду рада надала 4 грудня та дозволила тримати у слідчому ізоляторі всіх чотирьох представників Феміди, яких звинувачують в отриманні хабарів. 

У чому провинилися судді

30 червня 2023 року Печерський районний суд арештував два літаки у справі проти «Мотор Січі», що належала В’ячеславу Богуслаєву. Нагадаємо, що його звинуватили у співпраці з державою агресором. На рішення суду подала апеляцію авіакомпанія «Константа». Її представники заявили, що літаки належать їй, а не «Мотор Січі». Про це пише сайт «Судовий репортер». 

Суддя Паленик із адвокатами Валерієм Дмитрашківським і Оленою Шаповал. Фото - сайт "Судовий репортер"
Суддя Паленик з адвокатами Валерієм Дмитрашківським і Оленою Шаповал. Фото - сайт "Судовий репортер"

Справа про літаки потрапила до Київського апеляційного суду, де її розглядали судді Ігор Паленик, Юрій Слива та Віктор Глиняний. Інший суддя Дзюбін, який не входив до складу цієї колегії, нібито розмовляв з адвокаткою «Константи» Тетяною Поліщук. Він начебто сказав їй, що судді можуть зняти арешт за 35 тисяч доларів.

13 листопада він повідомив судді Паленику, що члени колегії можуть отримати 25 тисяч доларів хабаря за рішення щодо літаків. А 27 листопада, перед засіданням по справі, головуючий суддя Паленик отримав від Дзюбіна підтвердження, що всі домовленості «в силі».

Після засідання, наступного ранку, суддя Дзюбін, ймовірно, отримав від адвокатки Поліщук гроші. На відео слідчих зафіксовано, як у себе в кабінеті він розділив гроші: 10 тисяч залишив собі, а решту поклав у подарункову коробку з-під віскі та в пакеті відніс її у кабінет судді Паленика.

29 листопада Паленик у себе в кабінеті видав гроші суддям по черзі. Ця сцена також зафіксована на відео. Глиняний отримав конверт із рекламою інтернету.

  • Паленик: Тут реклама така. Почитаєш. Інтернет хороший.
  • Глиняний: Я зрозумів.

Сливі Дзюбін дав пакет від кави.

  • Паленик: На каву… Каву-каву. Ти мене пригощав.
  • Слива: Ага. Дякую-дякую.
  • Паленик: Це розчинна. Кажуть, хороша.
  • Слива: Добре, тоді я пішов.

Жоден із суддів не визнав себе винним, а суддя Дзюбін зліг у лікарні. На засіданні Вищої ради правосуддя адвокати передали документи про його діагноз.

Зараз захисники суддів збирають докази, що гроші могли підкинути, тому що правоохоронці знали, де їх шукати та не гаяли часу.

Наразі найцікавіші пояснення щодо цієї справи на засіданні Вищої ради правосуддя дав суддя Юрій Слива.

Що розповів суддя

Під час засідання Вищої ради правосуддя суддя Юрій Слива пожалівся на скоромне життя: квартиру в кінці Троєщини й недорогу машину. Він також ображався на колег, які у записах зі слідчих дій називали його «дурником» та «важкою людиною».

 

«Я до них з повагою відносився. Я прискіпливо підходив до своїх і до їхніх справ… Кажуть, дурник попався. Не знаю, дурник чи не дурник, але не я їм дав у руки цей конверт з кавою, в якого тепер вся моя доля і доля моєї сімʼї, всіх моїх рідних рухнула. Ще не відомо, хто дурник», - розповідав суддя Юрій Слива.

Суддя Юрій Слива розповів цікаві факти.
Суддя Юрій Слива розповів цікаві факти.

Щодо передачі хабаря у пакеті з під кави, то він розповів, що інший суддя Паленик постійно їздив до Львова та привозив всім суддям, навіть тим, хто у відставці, каву.

«В мене найкраща кавомашина і ми часто в мене пили ту каву. А він приносив мені, тому що п’ємо каву. Мене єдине, шо тоді стурбувало, – він дав мелену каву. Навіщо мені мелена кава, якщо в мене зерна. Думаю: дає, так дає», - пояснив обставини справи представник апеляційного суду.

За словами Сливи, він поклав цю «каву» в кишеню куртки, оскільки знав, що через 10 хвилин мав відвести інших трьох суддів на вокзал.

«Ми приїхали на вокзал. Вони вийшли. І тут в цей час нас оточили повністю працівники НАБУ. Удари по машині, крики. Їх прийняли і заламали, начали обшукувать. Кричать: «А цей хто?» — «А це водій!». Мене працівники НАБУ сприймали як водія», - згадує обставини обшуку суддя.

Слива пояснив, що якби він знав, що у кишені лежать кошти, то він попросився з іншими суддями до туалету.

«Якби я знав, що в мене кошти, я вам клянусь, чи я був дурачком, щоб так не зробить?! Не попросився б разом із ними?! І ці кошти викинув би в туалет чи де-небудь, я б точно їх позбавився. Я не знав про ці кошти. Через деякий час я сунув руку в кишеню і попав пальцем у цей пакет. Дивлюся, а там гроші, долари. І в мене паніка, ступор», - пригадує суддя.

Він сподівався, що легенда про те, що він водій, допоможе. Однак коли почали проводити поверхневий обшук, то знайшли гроші, який суддя сховав за ременем.

«Але від НАБУ нічого не скриєш, найшли. От НАБУ всі знають. Це найкращий правоохоронний орган в нашій країні... Я не винен і з цією позицією буду жити дальше»», так пояснив свою позицію суддя Юрій Слива.

Раніше Інформатор писав, що у Києві "на гарячому" затримали чотирьох суддів Київського апеляційного суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.