У Києві нарешті взялися за відновлення зруйнованого росіянами сучасного корпусу Охматдиту

На час робіт будівля залишатиметься функціональною, ремонт не передбачає перерв у наданні медичної допомоги

Охматдит відновлення будівництво
Поки підрядник проводить додаткові обстеження та заміри будівлі, у МОЗ обіцяють, що будівельні роботи стартують незабаром

Майже рік знадобився, аби розпочати відновлення сучасного корпусу дитячої лікарні Охматдит, яка зазнала серйозних пошкоджень від ракетної атаки ворога 8 липня 2024 року. Нарешті обраний переможець тендеру, який Міністерство охорони здоров’я оголосило в травні 2025 року, почав великий ремонт будівлі. Компанія Ріола-Модуль ЛТД запропонувала найбільш вигідну пропозицію, що дозволило заощадити 70 млн грн, остаточна вартість робіт оцінена в майже 293 млн грн.

Про це повідомила пресслужба МОЗ, зазначив, що підрядна організація вже розпочала додаткові обстеження та проводить необхідні заміри на об’єкті, аби будівництво розпочалося якнайшвидше. Згідно з проєктом, підрядник має відновити будівельні конструкції, покрівлю, фасад, вікна та двері, провести внутрішнє оздоблення приміщень та всіх інженерних мереж, налагодити безперебійну роботу систем медичних газів, пожежної сигналізації, відеозв’язку та освітлення і закінчити роботи благоустроєм території та відновленням дорожнього покриття. На час робіт корпус працюватиме у звичайному режимі - надання медичної допомоги не припинятиметься.

“Першочергові протиаварійні заходи були проведені ще торік – будівлю захистили від зовнішніх впливів: закрили віконні та дверні прорізи, відгородили частину приміщень тимчасовими конструкціями, захистили інженерні мережі та частково замінили радіатори опалення.  Це дозволило лікарям продовжувати допомагати дітям у безпечних  умовах.

Щодня в Охматдиті лікуються понад 500 дітей, а лікарі проводять понад 40 операцій. Протиаварійні роботи та технічний нагляд за ними було профінансовано благодійним фондом “Таблеточки”, - повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я.

Тим часом, за інформацією “Слідство. Інфо”,  до підрядника з найбільш вигідною пропозицією все ж таки є питання, адже компанія Ріола-Модуль ЛТД раніше фігурувала у чотирьох справах щодо розкрадання державних коштів. Зокрема, у 2017 році компанія отримала аванс у межах договору з Департаментом капітального будівництва Донецької ОДА на реконструкцію будівлю, втім, роботи у визначений термін не виконала. 

“Також у грудні 2017 року компанія уклала договір з обласною лікарнею інтенсивного лікування Маріуполя. Цей договір передбачав проведення ремонту будівлі за 55 410 650 грн та здійснювався за рахунок бюджетних коштів. Пізніше виявилось, що ТОВ “РІОЛА-МОДУЛЬ ЛТД” завищувало вартість матеріалів приблизно у два рази. Таким чином, посадові особи КНП “Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь” та ТОВ “РІОЛА-МОДУЛЬ ЛТД” привласнили бюджетні кошти”, - зазначають розслідувачі зі “Слідство.Інфо”.

Але у МОЗ запевняють, що всі можливі перевірки компанія-переможець пройшла. Зокрема, за участі міжнародної інжинірингової компанії Eptisa Servicios de Ingeniería, яка виконує функції служби замовника і супроводжує процес технічно, юридично та процедурно згідно з міжнародними стандартами. Крім того, окремим “плюсом” на користь компанії зазначається її участь у завершенні  робіт з будівництва сучасного корпусу Охматдиту в 2020 році. 

Щодо інших корпусів, які були пошкоджені на території лікарні, їхня доля поки у стадії проєктів. За інформацією МОЗ, для хірургічого корпусу готується проєктна документація, а роботи з відновлення буде фінансувати Світовий банк. У токсикологічному корпусі, який є пам’яткою архітектури, розпочаті консерваційні роботи, за його фінансування відповідає платформа UNITED24. Для консервації адміністративного корпусу ще проведуть тендер, запланований на червень, проєктна документація вже готова.

Як планували відновлювати Охматдит ще на початку осені 2024-го

Нагадаємо, ще на початку осені Інформатор писав, що у відбудові дитячої лікарні Охматдит перший етап робіт мали почати у середині жовтня.  А наприкінці серпня Ляшко казав про необхідність швидкої підготовки будівлі головного корпусу до холодів. Мова йшла про захист від зовнішніх подразників та погодних умов, забезпечення наявності опалення, роботи із засклення - тобто те, що є невідкладним напередодні зими.

А трохи пізніше ми вже писали про те, що лікарню у 2024 році відновлювати не будуть через втрачений час. 30 вересня посадовці з МОЗ оголосили тендер на протиаварійні роботи. Офіційно вони названі “першочерговими”, втім, у ситуації, що склалася, вони були надзвичайно першочерговими - такими, що мали б закінчитися "ще вчора". Проте розпочалися вони із початком опалювального сезону, коли головний корпус лікарні вже мав би бути захищеним від холоду та опадів.

А часу було втрачено багато, до того ж, з відбудовою вийшов величезний скандал. Як виявилося, компанія, яка за скороченою процедурою виграла перший конкурс на роботи, не мала відповідного ані досвіду, ані техніки. А благодійний фонд, на рахунок якого надходили кошти, відмовився перерахувати їх на рахунок лікарні. Тендер скасували. 

Згодом Нацполіція, інші правоохоронні органи та комісія МОЗ почала перевірку процесів з відновлення Охматдиту. На цей час від посади відсторонили гендиректора лікарні Володимира Жовніра.

Тому у посадовців з міністерства к листопаду був на руках лише технічний звіт про обстеження двох корпусів лікарні,  головного та хірургічного, та розуміння, що ще два корпуси, адміністративний та токсикологічний, мають законсервувати, як пам'ятки архітектури. Але не було ніяких проєктів ремонту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube