У Києві горів будинок Лунєва: що трапилося та кому належала споруда

Читать на русском

Очевидці повідомляють, що загорілося одразу в декількох місцях. Це може бути схоже на підпал.

Читать на русском
старий будинок, підпал, Київ
За кордоном історичні будинки стають прикрасою та приманюють туристів

Очевидці повідомляють, що загорілося одразу в декількох місцях. Це може бути схоже на підпал.

1 грудня у Києві загорівся будинок купця Афіногена Лунєва, який знаходиться по вулиці Ярославській, 8. У 2020 році Київська міська рада вже намагалася передати пам’ятку під будівництво офісного центру, але тоді історичну будівлю вдалося відстояти. 

У 1890-і розташована у цій споруді була розташована єврейська молитовня. Про це повідомив київський активіст Дмитро Перов. 

«Садибний житловий будинок купця 2-оі гільдії Афіногена Стефановича Лунєва був збудований 1880 р. у стилі неоренесанс за проектом архітектора Спарро. У 1890-і розташована тут була єврейська молитовня, - написав Дмитро Перов у соцмережі.

Якщо горить старий будинок - чекай на появу висотки.
Якщо горить старий будинок - чекай на появу висотки. Фото: Ruslan Niftullaiev

За його словами, Лунєв був досить відомим виробником цегли та мав декілька заводів у передмісті Києві, зокрема на Мишаловці. У 2020 році Київська міська рада вже намагалася передати пам’ятку під будівництво офісного центру, але тоді історичну будівлю вдалося відстояти.

«За словами києвознавця Антона Корода, будинок на Ярославській, 8 - зразок забудови Подолу, що здійснена заможним купецтвом. Має нетипові елементи оздоблення: зокрема мистецькі жіночі голівки-барельєфи у розетках на фронтонах. Незважаючи на аварійний стан всієї будівлі, фасад зберіг автентичне оздоблення та загалом будинок не зазнав змін об’ємно-просторової композиції», - зазначив пам’яткоохоронець.

Канал архітектурних новин «Цегла» повідомив, що «займання трапилося одразу в декількох місцях історичної будівлі, що може свідчити про умисний підпал». Проте точну причину пожежі мають з’ясувати відповідні служби.

Що ще відомо про садибу Лунєва

У листопаді 2017 року будівля стала власністю компанії «Ярославська». Згодом фірма зробила проєкт землеустрою та у квітні 2019 року звернулась до міської влади Києва, щоб отримати ділянку в оренду на 10 років. Йшлося про площу в 0,1629 га по вулиці Ярославській, 8. Землю мали надати для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі.

У Києві горів будинок Лунєва: що трапилося та кому належала споруда 2

 

В Києві не дуже зацікавлені у збереженні старих споруд.
В Києві не дуже зацікавлені у збереженні старих споруд. Фото: Ruslan Niftullaiev

Управління правового забезпечення нагадало депутатом, що будинок Лунєва – це 1800 м кв. дореволюційної історії. Інвентаризаційну справу на цю споруду відкрили ще у 1962 році. Проте за будинком ніхто не слідкував, тому від садиби залишився один фасад. Через це експлуатація цих залишків не була можлива. Якщо й мали передавати землю під будинком, то тільки реконструкції.

Декілька разів виносили питання оренди на голосування комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Київради. У червні 2020 року зауваження юристів відхилили, та погодили винести проєкт рішення на голосування. Все закінчилося тим, що у січні 2021 року проєкт відкликали.

Про фірму-власника будівлі «Ярославська» відомо, що у січні 2022 року вона закрилася. За інформацією аналітичної платформи YouControl, ніякої нерухомості за нею не зареєстровано. 

Інформатор писав, що у Києві хочуть примусити забудовника відновити зруйновану історичну будівлю за свій рахунок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.