Згідно з аналітичними даними за перші 9 місяців 2024 року, столиця має найстабільніші показники у роботі торговельних точок майже в усіх основних галузях
Попри війну, тривалі літні знеструмлення та осінню мобілізацію торговельне життя Києва вирує. Літній сезон навіть відзначився зростанням трафіку в багатьох ТРЦ, хоча й приніс втрати через відключення електроенергії, а орендарям - зростання тарифів на комунальні послуги. Втім, за результатами 9 місяців 2024 року Київ має найстабільніші показники у роботі торговельних точок майже в усіх основних галузях.
Про це йдеться в аналітичному дослідженні Асоціації ритейлерів України, що було оприлюднено 29 жовтня 2024 року. Воно узагальнює інформацію про те, як змінилася географія роздрібної торгівлі або ритейлу за три квартали 2024 року та аналізує динаміку розвитку галузі по регіонах за основними напрямками. А їх вісім - продовольчий і непродовольчий ритейл, аптечна торгівля, fashion, а також продаж техніки й електроніки, мережі АЗК, магазини з продажу ювелірних виробів та торгівля будматеріалами.
У загальній географії роздрібної торгівлі в Україні Київ, звісно, посідає перше місце, проте справа не у кількості існуючих магазинів, а в тому, скільки відкрилося нових та закрилося працюючих. Станом на вересень 2024 року в Києві та області їх працює 5266. І за 9 місяців кількість працюючих торгових точок збільшилася на 473 магазини, а з урахуванням 145 закритих за цей час, на 328. І, як зазначають в Асоціації ритейлерів України, столиця стабільно продовжує демонструвати позитивну динаміку.
Щодо основних галузей ритейлу, один із найкращих особистих показників Києва - у торгівлі продовольчими товарами. Наразі у столичному регіоні 1459 продуктових магазинів, у 2024-му відкрилося 114 нових, закрилося 26 точок. Якщо брати трійку лідерів, то Львівська область зі своїм другим місцем - це 480 магазинів, а Дніпропетрощина, що на третій позиції - 356.
І, з одного боку, це зрозуміло, адже в Україні продукти є суттєвою часткою роздрібної торгівлі. Але з іншого, аналітики зазначають, що у другому півріччі ця частка почала скорочуватися, зокрема через бурхливий розвитку аптечного ритейлу, на який припадає вже 36% від загальної кількості торгових точок в Україні. І Київ та область ілюструють цю тенденцію: наразі тут працює 1693 аптеки, за останні 9 місяців закрилося 8, проте відкрилося 113 аптечних закладів.
На сектор непродовольчого ритейлу в Україні наразі припадає майже п’ята частина від кількості магазинів усіх восьми сегментів, зазначається у дослідженні. Непродуктова галузь при цьому швидко наздоганяє продуктову, хоча є один нюанс - такі магазини у Києві та інших регіонах швидко відкриваються, але закриваються значно частіше, ніж продуктові. Київська статистика 2024 року: 154 магазини відкрились, але 74 “звернули бізнес”, наразі працює 876 точок з непродовольчими товарами.
На цей сегмент припадає менше 9% від загальної кількості магазинів, і вони теж мають тенденцію швидко закриватися. У Києві на дві нові точки припадає одна закрита, хоча, звісно, найбільша концентрація таких магазинів у столиці. Наразі їх у регіоні 399, за цей рік було 47 нових магазинів техніки, але й закрито 21.
Мережі АЗК майже зупинили свій розвиток у цьому році, констатують аналітики - за 9 місяців по всій країні з’явилося лише 22 нові заправки. Фахівці пояснюють це специфікою галузі, коли не має економічного сенсу підвищувати щільність розташування АЗК на основних трасах. Проте вони потребують модернізації та оснащення автономними джерелами енергії. У Києві та області за рік відкрилося 5 заправок, жодна не закрилася, а загальна кількість складає 344 точки. І це вдвічі більше, ніж у Львова та Дніпра, що займають другу та третю позиції.
Фахівці відзначають, що ця сфера, яка чи не найбільше постраждала від російського вторгнення, непогано відновилася. Проте, якщо в більшості регіонів відкрилося по 3-5 магазинів із коштовними прикрасами, у Києві з’явилося 15 нових. Щоправда, 7 існуючих закрилося, і це також загальна тенденція по всій країні. Загальна ж кількість ювелірних салонів у Києві та області наразі становить 200 точок.
У цій галузі Київ аж в 3-5 разів перевищує показники Львов, Дніпра і навіть Одеси. Наразі це 251 точка, лише 5 у 2024-му були закриті, проте відкрилося 20 магазинів, що торгують одягом, взуттям та аксесуарами. Для порівняння: у Львові відкрито 10 нових точок, у Дніпрі та Одесі - по 7.
Це єдиний сегмент, який у нинішньому році демонструє негативну динаміку - загалом по Україні на 10 нових магазинів припадає 11 зачинених. У Києві та області наразі працює 29 точок, 2 відкрилося, але ж 3 закрилося. Очікувати змін у цій галузі поки не варто, зазначають експерти, адже вона потребує значних фінансових ресурсів для розвитку, до того ж, такі магазини часто стають ціллю для ворожих атак.
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що представники Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) 31 липня не змогли потрапити до деяких приміщень всередині ТРЦ Gulliver, яке за рішенням суду було передано в управління Агентства. Їм, нібито, протидіяли співробітники компанії-власника ТОВ "Три О". Представник цієї компанії отримав у відповідь Припис про усунення порушень.
Також ми розповідали, що у скандальній історії з іноземною компанією-інвестором Arricano новий поворот. Компанія, яку українські силовики звинувачують у нібито перерахуванні коштів до країни-агресора, каже про скасування арешту одного зі своїх активів у Києві, ТРЦ РайON (вул. Миколи Лаврухіна, 4 на Троєщині). Також там кажуть про безпідставність та протизаконність інших судових рішень, що передають інші активи компанії в управління АРМА - Агентство з розшуку та менеджменту активів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.