Стартап воєнних часів: у Києві продають розписні гільзи, які можуть озолотити власників

В Україні розвивається новий вид мистецтва: розписування гільз від гармат та танкових пострілів, сотні, якщо не тисячі, оголошень про продаж таких художніх робіт вже виставлені на маркетплейсах

Торгівля художні вироби Київ
Сотні оголошень про продаж художньо розписаних гільз виставлені на столичних маркетплейсах

В Україні, й у Києві зокрема, розвивається новий вид мистецтва - розписування гільз від гармат та танкових пострілів. Сотні, навіть тисячі, оголошень про продаж таких художніх робіт вже виставлені на маркетплейсах. А деякі з них цілком можуть претендувати на те, щоб називатися витворами мистецтва.

Везуть волонтери та бійці, що приїздять у відпустку

Інформатор розпитав Павла К., майстра з розпису, що виставляє свій товар у мережі. Він каже: кожна гільза виготовляється з цінних металів, тому їх рідко полишають на полі бою. Найчастіше їх роблять з латуні (сплав міді та цинку): вона є більш м'яким металом, ніж сталь, тому передає менше тертя на ствол гармати чи танка під час пострілу. Крім того, латунь менш схильна до корозії. А ще, - вона просто має чудовий вигляд у тьмяному світлі домашньої люстри чи торшера.

Через такі художні якості, властиві одному з символів війни, гільзи везуть до великих міст. Роблять це самі вояки, що приїздять у відпустку, та волонтери, розповідає Павло. Вже "по місцю" товар в них викупають майстерні, платять небагато, втім, 400-500 грн за штуку отримати можна. Зважаючи, що у пунктах прийому вторсировини Київщини за 1 кг латуні платять 120-160 грн, угода є вигідною для продавців (кожна гільза важить декілька кілограмів).

Майстри найперше відчищають гільзи від пороху, миють та відрізають від них верхню частину. Далі, на них чекає порізка - знімають, як правило, верхню частину гільзи, яка виглядає неестетично чи й має зазубрені кінці після вистрілу. Тоді на гільзи чекає шліфування і гравіювання, або й художній розпис фарбами. Вже наприкінці твори лакують, щоб захистити від окислення.

Гравіюють і розписують казковими сюжетами

Ціна гільзи з нанесеним гравіюванням зазвичай не надто висока. Так, в одному з оголошень на столичному маркетплейсі такі предмети продають за 1,5 тис. грн. Ще й пропонують послуги з порізки, шліфування та гравіювання - нанесуть будь-який малюнок. Але свого матеріалу, пишуть в оголошенні, немає: гільзи для різки треба самотужки шукати в оголошеннях.

Гільзи з гравіюванням продають дешевше, за 1-2 тис грн
Гільзи з гравіюванням продають дешевше, за 1-2 тис грн

Гравіюють зазвичай назвами бойових з'єднань, наносять зображення військової техніки тощо. Але коли йдеться про художній розпис, фантазію автора зазвичай не стримує ніщо. Казкові герої, півники й соняшники, символічні сцени, чи й зображення центральних об'єктів великих міст - зокрема, Маріуполя, Лисичанська, Донецька - гільзи є благодатним полотном для будь-яких задумів.

Дві розписані масляними фарбами гільзи продає киянин Сергій, вказує, що вони від гармат чи танкових пострілів. За кожну бажає отримати 5 тис. грн, і каже, що його твори мистецтва мають непросту долю.

За розписані в українському стилі гільзи киянин Сергій росить по 5 тис грн
За розписані в українському стилі гільзи киянин Сергій просить по 5 тис грн: каже, гроші збирає на потреби ЗСУ

"Мають свою історію. Привезені з Покровську. Обміняю на донат на ЗСУ. Всі гроші йдуть на підтримку наших воїнів", - пише Сергій у описі під оголошенням.

А киянка Світлана продає дві гільзи від 122-мм гарматних пострілів. Вартість кожної - 2,5 тис. грн, обидві розписані акриловими фарбами, по колу прикрашені казковими квітами й лелеками, мають елементи петриківського розпису. А майстриня пропонує послугу з розпису інших гільз - за кожну візьме 800 грн.

Майстриня Світлана просить за твір по 2,5 тис грн - видно, що на кожний витрачено не одну годину кропіткої роботи
Майстриня Світлана просить за твір по 2,5 тис. грн - видно, що на кожний витрачено не одну годину кропіткої роботи

"Зараз такі твори можуть не надто цінуватися: люди втомилися від військової тематики і власних втрат. Але коли війна буде завершена, гільзи, розписані у традиційному українському стилі, стануть бажаними сувенірами і всередині країни, і за кордоном. Це одне з досить неявних капіталовкладень, такий собі "стартап воєнних часів", який може принести непогані статки тим, хто придбає кілька подібних сувенірів", - каже майстер Павло.

Продають ексклюзивні напої: 50-річний віскі та пляшку коли, виготовлену просто у момент початку вторгнення РФ

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що на одному з українських маркетплейсів виставлена на продаж пляшечка Кока-коли, яку виготовили просто в момент початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Сумний сувенір можна придбати за 777 гривень, а його власник проживає в Одеській області. Зовні це звичайна пляшка - її не відкривали, виглядає, як нова, а дата і час виробництва проставлені на пластику.

Також ми розповідали, що у Києві продають досить рідкісний віскі 50-річної давнини. Це односолодовий Glengoyne, причому, як стверджує виробник, у світі існує лише 150 подібних графинів. Вартість такого ексклюзивного напою - 1,2 млн грн, і виробник обіцяє, що споживач отримає "найрідкіснішу глибину аромату і смаку" з усіх, що можна скуштувати у віскі такої витримки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube