У Києві активісти вберегли історичну цеглу, яку ледве не знищили під час реконструкції скверу

1263 цеглини, яким 112 років, отримали шанс на друге життя і будуть використані у новій підпірній стіні, якщо знайдуться гроші на їхнє очищення

цегла реконструкція
Під час сортування цегли знайшли й найціннішу - з клеймовим маркуванням

Скандал навколо капітального ремонту скверу та переобладнання зеленої зони в Чеховському провулку несподівано врятував історичну цеглу з підпірної стінки, яку встигли розібрати комунальники. Якби мешканці  будинку №11 по Чеховському провулку у Шевченківському районі Києва не збунтувалися проти створення скверу під своїми вікнами, ймовірно, жовті цеглини, виготовлені у Києві в 1912 році, вже давно були б вивезені разом із будівельним сміттям. Наразі ж 1263 штуки складені в палети та очікують на продовження своєї історії, адже за них “вступився” Департамент охорони культурної спадщини КМДА.

Про це у Facebook повідомив столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов, який із самого початку реконструкції скверу намагався врятувати історичну цеглу. Про її цінність громадськість дізналася, коли комунальники розвалили підпірну стіну біля будинку.

“Разом з поруч розташованим будинком №11 вона була споруджена 1912 року. Історичні клейма на жовтій київській цеглі відносять її походження до цегельні Л. Д. Герчикова, що була відкрита в Києві роком раніше”, - повідомив Перов.

Виявивши це, активісти змогли отримати від КП “Київзеленбуд” дозвіл розібрати, відсортувати та зберегти історичну цеглу. Люди збиралися впродовж кількох днів, перебрали руками всю колишню стіну й отримали 1263 історичні жовті київські цеглини, зокрема, і з клеймовим маркуванням. Крапку в процесі їхнього збереження 31 жовтня 2024 року поставив Департамент охорони культурної спадщини, який підтримав ідею використати їх ще раз при відновленні підпірної стіни.  

Проте є одна проблема: для повторного використання кожну цеглину треба очистити вручну від цементно-вапняного розчину. Як зазначає Дмитро Перов, у підрядника, що проводить ремонт скверу для цього немає фахівців, а у міста - грошей. Ціна питання - 50 тис. грн, тож, активісти створили банку для збирання коштів, і сподіваються, що це - не надто велика сума для збереження київської історії.

В Кличка хочуть звести паркінг та новий міст просто на Старокиївській горі

Як повідомляв Інформатор, під Пейзажною алеєю та каменя з написом “Откуда єсть пошла Руська земля” планують побудувати підземний паркінг та ще один пішохідний міст, що вестиме до запаркованих автомобілів. Землі, де планують будівництво, є культурним шаром міста Ярослава Мудрого, історичним ландшафтом київських гір і річки Дніпро, ще й культурним шаром Копирева Х-XIII століть. При цьому будівництво паркінгу хочуть "прикрити" створенням "зеленої зони". 

Також Інформатор розповідав про те, що у Солом'янському районі Києва на місці спорткомплексу "Локомотив" побудують багатофункціональний центр для залізничників "Локо Сіті". Комплекс було знищено ворожою ракетною атакою на Київ ще 23 січня 2024 року. А проєктувати новий центр допомагатиме американський філантроп Говард Баффетт, син мультимільярдера Уорена Баффетта.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube