Торф, вітер, температурні гойдалки: що відомо про винуватців смогу у Києві і коли ситуація покращиться

У ДСНС кажуть, що прогрози на вихідні невтішні, смог може навіть посилитись; не додають оптимізму й синоптики: вітер у столиці посилиться аж наступного тижня, тоді ж очікуємо на ймовірні дощі

якість повітря Київ пожежі
Фахівці підкреслюють, що нині йдеться саме про горіння торфовищ під Києвом

Смог у Києві є наслідком комбінації причин: лісових пожеж, горіння висохлих після літа торфовищ, осіннього перепаду температур, відсутності вітру тощо. Цікаво, що карта пожеж у екосистемах Київщини де в чому збігається з картою найбільших торфовищ. Зараз вони горять на схід від столиці, і саме звідти у четвер, 19 вересня, дув потужний вітер, що нагнав дим до столиці.

Головну роль відіграють торфовища

Про роль торфовищ у формуванні смогу в Києві повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. Його фахівці зазначають: саме горіння висохлого торфу, інших екосистем та осінні перепади температур стали причиною задимлення столиці.

"Причина - горіння торф'яників, основним викидом яких є тонкодисперсні частки (PM2.5 та PM10), які є компонентами диму", - пишуть у Міндовкілля.

Цікаво, що, якщо накласти карту торфовищ, що розташовані у Київській області, на карту пожеж, що також вирують на Київщині, можна побачити чітку залежність між осередками вогню та місцями залягання торфу. Це зробили журналісти видання Texty.org.ua: з їхнього дослідження можна зробити висновок про те, що саме торфовища дуже часто стають основою для розростання подальших пожеж. Вони найчастіше межують з перелогами, сільгоспземлями або лісом – і стають першопричиною пожеж на цих територіях.

Якщо накласти карту найбільших торфовищ Київщини (позначені червоним) на карту масштабних пожеж у регіоні (сірим), можна помітити взаємозв'язок. Інфографіка "Текстів"
Якщо накласти карту найбільших торфовищ Київщини (позначені червоним) на карту масштабних пожеж у регіоні (сірим), можна помітити взаємозв'язок. Інфографіка Texty.org.ua

Такі здогадки підтверджують і посадовці. Так, гендиректор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець у дописі на Facebook зазначає, що ймовірною причиною смогу є горіння торфовищ, причому, саме на північно-східному напрямку від Києва (Деснянська територіальна громада).

"Ймовірна причина смогу в Києві — горіння торф'яників на території Деснянської ТГ між Косачівкою та Лошаковою Гутою. Про це свідчать напрямок вітру та зафіксовані супутником термоточки", - пише посадовець, підкреслюючи, що горять не ліси - а єдиним займанням, що сталося вранці 20 вересня 2024-го, стала пожежа на території Бориспільської філії ДП "Ліси України" (внаслідок відбиття повітряної атаки на Київ).

Ситуація на Київщині особлива: в радянські часи тут набула рекордних масштабів меліорація та створення нових агроугідь, пишуть "Тексти". Також частина торфовищ потрапила під забудову, що не покращило ситуацію з екологією. Значно погіршило ситуацію літо 2024 року, спекотне й посушливе: саме через це з торфовищ пішли залишки вологи, перетворивши їх на легкозаймисту міну уповільненої дії.

На вихідних ситуація може ще погіршитись

Тим часом, у ДСНС кажуть про можливе погіршення ситуації в суботу й неділю, 21-22 вересня. Нині є один осередок пожежі у Вишгородському районі, це ділянка площею до 2 га, де є тління (великого вогню немає). Та за статистикою, пік пожеж припадає саме на вихідні дні, кажуть надзвичайники: причина в тому, що містяни виїжджають на дачні ділянки, палять бадилля та сухостій.

"Загроза є. Бачимо, що дощу немає досить довгий період. Суха трава, сухе гілля. По всій області постійно виникають пожежі в екосистемах", - пояснила речниця ДСНС у Київській області Вікторія Рубан в ефірі "Київ 24".

А синоптикиня Наталка Діденко зазначає, що кілька днів сильного вітру, що міг би відігнати смог від столиці, не буде. Найближче ж посилення вітру у Києві станеться аж 25 вересня - саме тоді повітря може розсотатися, пише фахівчиня на Facebook. Така ж ситуація з дощами: найближчий прогнозується аж 27-28 вересня.

Гірше за все дихається на Лівобережжі та у центрі: ситуація по районах Києва

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що станом на ранок 20 вересня 2024 року повітря у Києві залишається надзвичайно забрудненим через лісові пожежі за містом. Найгіршою є ситуація на Лівобережжі, де індекс забруднення досягає загрозливих показників, а також у середмісті столиці. А от у західних передмістях Києва дихати можна порівняно вільно - у Вишневому чи Боярці якість повітря є прийнятною.

Раніше ми повідомляли, що через метеорологічні умови - високі температури та відсутність опадів у Києві із самого початку вересня накопичуються та утримуються шкідливі домішки у повітрі. Окремо сприяє цьому й пожежна ситуація в столиці та області. Зокрема, дуже високий рівень забрудненості повітря зафіксували 15 вересня. Також ідентична проблема у столиці тривала протягом 3-8 вересня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube