Найгірше дихається на Дарницькій площі та вул. Січових Стрільців: де у Києві шкідливе повітря

Зранку у п'ятницю, 20 вересня стан повітря у столиці досяг дуже шкідливого рівня: спеціалісти радять не виходити на вулицю, зволожувати повітря у кімнатах та користуватися індивідуальними масками

Якість повітря пожежі Київ задимленість
Найгірше дихається на столичному Лівобережжі, а також у самому середмісті

Станом на ранок 20 вересня 2024 року повітря у Києві залишається надзвичайно забрудненим через лісові пожежі за містом. Найгіршою є ситуація на Лівобережжі, де індекс забруднення досягає загрозливих показників, а також у середмісті столиці. А от у західних передмістях Києва дихати можна порівняно вільно - у Вишневому чи Боярці якість повітря є прийнятною.

Де у Києві вільно дихається

Станом на 10:30 найбруднішими точками у Києві, за даними платформи SaveEcoBot, є околиці Дарницької площі (280 AQI PM 2.5), вул. Січових Стрільців в районі перетину з вул. В'ячеслава Чорновола (275 AQI), Харківський масив в районі вул. Архітектора Вербицького (256 AQI). Також підвищений рівень забруднення на Воскресенці - показники на бульварі Перова "зашкалюють" (254 AQI), у Броварах (вул. Степана Бандери, 249 AQI), погано на Сирці, вул. Щусєва (224 AQI).

А от найчистіше нині у західних передмістях Києва - Вишневому, Білогородці, Боярці, де можна дихати вільно (23-27 AQI), також відносно чисто на північний захід (Ірпінь, Буча) - там показники коливаються від хороших (43 AQI) до прийнятних (112 AQI).

Дані платформи SaveEcoBot станом на одинадцяту годину ранку 20 вересня: найгіршою є ситуація на Лівобережжі, а також у середмісті Києва
Дані платформи SaveEcoBot станом на одинадцяту годину ранку 20 вересня: найгіршою є ситуація на Лівобережжі, а також у середмісті Києва

Що таке "AQI" і до чого тут "PM"

Абревіація AQI розшифровується, як Air Quality Index, тобто Індекс Якості Повітря. Це показник, за яким вимірюється "якість", тобто, наявність у повітрі часточок дрібнодисперсного пилу - якраз їх позначають, як PM 2.5 (тобто, найдрібніші частки).

У Києві моніторинг якості веде платформа SaveEcoBot, що має вимірювальне обладнання в усіх мікрорайонах столиці та за містом. За даними платформи, "добрим" рівнем вважається показник у 0-50 AQI; "помірний" рівень у 51-100 AQI значить, що повітря лише дещо забруднене, і небезпеки немає. Показник у 101-150 AQI називають "шкідливим рівнем для чутливих груп": батькам не радять гуляти з дітьми на вулиці, людям з легеневими хворобами не варто надовго виходити з приміщень.

"Шкідливим" є показник у 151-200 AQI, коли вже всім містянам радять перебувати всередині приміщень - саме цей рівень забруднення зафіксований у столиці 20 вересня. Але у обраних точках - саме їх перераховує Інформатор - рівень забруднення ще гірший, на рівні 201-300 AQI, що є вже "дуже шкідливим рівнем". Вищим за нього є лише "небезпечний", у більше, ніж 301 AQI. Такий рівень у Києві ще не зафіксований, але показники на Дарницькій площі до нього вже наближені.

За даними платформи SaveEcoBot, "дуже шкідливий рівень" несе такі наслідки для здоров'я містян, як респіраторні захворювання в людей при тривалому впливі. Ефект може бути більш вираженим в людей із легеневими та серцевими захворюваннями, повідомляє платформа.

Небезпека дрібнодисперсного пилу полягає в тому, що через надзвичайно малий розмір він проникає не тільки у легені, а й у серцево-судинну систему, викликає різноманітні захворювання, напружує імунітет. Уникнути його ми, на жаль, не можемо, але і періоди, коли зростає концентрація пилу, важливо застосовувати хоча б локальні засоби захисту.

Як вберегтися

Олена Лукашевич, колишня директорка Центру громадського здоров'я у Києві, пише на Facebook розширений перелік порад для містян, що переживають за власне здоров'я. Так, окрім порад "закрити всі вікна", вона радить користуватися засобами індивідуального захисту, пити більше рідини та зволожувати повітря навіть у приміщенні.

Основні поради:

  1. Уникати зайвого виходу на відкриту вулицю;
  2. Рясно пити воду (краще бутильовану);
  3. Позакривати усі вікна;
  4. Волого прибирати приміщення (підлогу та ін поверхні);
  5. Активно використовувати зволожувачі та очищувачі потвітря;
  6. Приймати "легку" їжу;
  7. Обмежити фізичне навантаження, особливо надворі;
  8. Застосувати функції внутрішньої циркуляції повітря у транспортних засобах під час руху;
  9. Можна використовувати зволожені тканини для розвішування у приміщеннях задля зволоження;
  10. За потреби виходу на відкрите повітря можна скористатися засобами індивідуального захисту, наприклад, масками.

Сумнівне досягнення Києва: тепер ми найбрудніші

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що зранку у п'ятницю, 20 вересня Київ офіційно став найбруднішим містом світу за станом атмосферного повітря. Так, близько 09:00 ранку українська столиця випередила столицю Єгипту, Каїр, за кількістю дрібнозважених частинок пилу в повітрі, яка нині становить 176 AQI (індекс якості повітря) проти 152 у Каїрі - дані надає швейцарський сервіс IQ Air. Між тим, центральні та місцеві органи влади, що також розташовані у Києві, трохи розходяться в даних і "заплуталися" з приводу причин такої ситуації.

Раніше ми повідомляли, що через метеорологічні умови - високі температури та відсутність опадів у Києві із самого початку вересня накопичуються та утримуються шкідливі домішки у повітрі. Окремо сприяє цьому й пожежна ситуація в столиці та області. Зокрема, дуже високий рівень забрудненості повітря зафіксували 15 вересня. Також ідентична проблема у столиці тривала протягом 3-8 вересня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube