Суддя розкрив аферу із дарування майже 50 га землі під забудову у Києві та звернувся до НАБУ

Читать на русском

До Господарського суду потрапила справа про розірвання договору оренди землі. Мова йде про ділянку для котеджного комплексу «Італійський квартал» на північній стороні затоки «Верблюд» в Оболонському районі Києва.

Читать на русском
Київ, забудова, будівництво, Омельченко, Черновецький, суд
Суддя заявив, що Київрада не мала права віддавати землю під забудову

До Господарського суду потрапила справа про розірвання договору оренди землі. Мова йде про ділянку для котеджного комплексу «Італійський квартал» на північній стороні затоки «Верблюд» в Оболонському районі Києва.

У липні 2023 року фірма «Дніпровська Рив`єра» попросила суд розірвати угоду про оренду 8,1055 га в урочищі Оболонь на вулиці Богатирській на північ від затоки «Верблюд». Компанія завила, що вже побудувала на цій землі 14 будинків, гараж та об`єкти інфраструктури. Угода ще чинна до 24 червня 2030 року, а оренду платити не хочеться. 

Звичайний спір мав закінчитися звичайним рішенням. Проте суддя Роман Бойко почав ставити багато запитань та розкрив аферу, за якою Київрада часів Омельченко, а й потім й Черновецького віддала в оренду землю на березі каналу на десятки гектарів. 

Історія почалася з того, що з 1972 року в радянській Україні, а й потім у незалежній Україні діяло підприємство, яке допомагало іноземним дипломатам почуватися вдалині від дому комфортно. З липня 2003 року структуру було перепідпорядковано Київській міській раді.

В такому статусі комунальне підприємство «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» проіснувало до 2013 року, коли його не переоформили у державне та не підпорядкували Державному управлінню справами (ДУСі). Довгі роки очолює цю компанію Павло Кривонос.

Як Київрада віддала землю під забудову

У лютому 2002 року Київрада віддала землі кіностудії Довженко, які використовували для натурних зйомок та забрати землю у кінно-спортивної школи, яка існувала з 1979 року та передала їх своєму комунальному підприємству «Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв».

Згодом у липні 2003 року міська рада надала дозвіл «Генеральній дирекції» виступити співзасновником спільного українсько-американського підприємства. Нову компанію планували створити разом із «Резиденшиал енд Голф Різорт», яке зареєстрували менше ніж за три місяці до цього. 

До статутного фонду Київрада вносила три ділянки: площею 89,4151 га та 45,5667 га та 3,7273 га. Іноземна компанія, яку похапцем зареєстрували у класичній офшорній зоні – Белізі зі свого боку мала внести 100 млн доларів (на той час це було 530 млн грн.  – Ред.) на побудову «гольф-клубу, котеджної забудови, яхт-клубу, тенісного клубу, кінноспортивної бази для обслуговування дипломатичного корпусу». Все для того, аби дипломатам та консулам було де вирішувати складні політичні питання.

Депутатам Київради це пояснювали необхідністю залучати інвестиції, але голосування проходило важко. Рішення ухвалили з другої спроби та погодили передачу прав на землю площею 138,7091 га в обмін на 51% статутного капіталу.

«Це не околиця, хто там був, бачив, це дубовий гай, побережжя чудове, озеро Верблюже, чистота води ідеальна, можна не чистити, качати і пити. Тому оцінка землі повинна бути по-американськи. Інвестиції американські, в доларах і земля - оцінка в американських доларах. І я прослідкую, щоб доля була там такою, як належить київській громаді. Голосуємо, чого ми будемо знімати. Ми інвестиції повинні залучати, а не знімати. Поки своїх не буде», - казав головуючий на сесії, коли приймали рішення про створення спільного підприємства. Ймовірно, це було слова мера Олександра Омельченко.

Свій перший внесок белізька офшорка внесла проєктною документацією по забудові десятків гектарів, яку оцінили в 1 млн доларів.

«На запитання суду звідки Товариство з обмеженою відповідальністю «Резиденшиал енд Голф Різорт», яке було створено три місяці тому, взяло проектну документацію на забудову десятків гектарів у місті Києві (фірма «Дніпровська Рів’єра») жодної зрозумілої відповіді не надала», - йдеться у матеріалах судового реєстру.

Окрім коштовного проєкту внесок грошима за іноземну компанію робили інші фірми: Willport Assets LLC, Bagira LLC, BM Finance LLC та FortRose Marketing Inc. Поповнювали статутний фонд також з українського рахунку в банку. Це, на думку судді, вказувало на «фіктивний характер участі» офшору у спільному проєкті.

Суддя розкрив аферу із дарування майже 50 га землі під забудову у Києві та звернувся до НАБУ 1

 

Кривонос у декларації вказав директору спільної фірми як свою дружину.
Кривонос у декларації вказав директорку спільної фірми як свою дружину.

У серпні 2003 року комунальне підприємство передало, а новостворена спільна компанія «Дніпровська Рив`єра», яку зареєстрували у вересні того ж року, прийняла право користування землею. Що цікаво: на той час директоркою компанії була Оксана Войцеховська, яку Кривонос вказав у декларації як свою дружину. Тобто чоловік передав своїй дружині землю під забудову!

У червні 2005 року «Дніпровська Рив'єра» отримала в оренду ділянку на 43,0809 га. Тобто землю передавали двічі: спершу для формування статутного капіталу, вдруге – на підставі договору оренди. У 2016 році ділянку подробили на 156 шматків й на одному з них - площею 8,1055 га з’явився «Італійський квартал»

На місці знімального майданчика студії Довженко з'явились котеджі.
На місці знімального майданчика студії Довженко з'явились котеджі. Фото - Італійський квартал

Після того, як спільна компанія отримала землю в оренду, «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» раптово вийшла зі складу засновників через «неможливістю оплати внеску до статутного фонду». Хоча вона виконала умови угоди та землю до статутного фонду передала.

Не дивлячись на це, комунальне підприємство заявило, що будь-яких матеріальних претензій не має. По факту виходило, що Київрада безоплатно віддала землю компанії, яка не мала там нерухомості, щоб претендувати на оренду.

В суді «Дніпровська Рив`єра» повідомила, що тільки від забудови ділянки вона отримала 10% нерухомості. За підрахунками судді, це приблизно 3 000 000 доларів.

«3 000 000 дол. США...могли бути отримані територіальною громадою міста Києва, якби КМР не передала право оренди даної землі («Дніпровській Рив`єрі»), а самостійно уклала відповідний договір із Приватним акціонерним товариством «Холдингова компанія «Київміськбуд», - вважав суддя. Тобто якщо чиновникам так хотілося забудувати ділянку, то вони могли зробити це напряму, а не через посередника.

Коли на заміну Омельченко мером Києва став Леонід Черновецький, то його «молода команда» не знайшла у цих рішеннях нічого незаконного.

Чим закінчилася суперечка

8 грудня 2023 року суддя Господарського суду Києва Роман Бойко відмовив компанії у розірванні угоди, яка не хотіла надалі сплачувати орендну плату. Щобільше, він звернувся до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) щодо того, щоб там з’ясували чи не має у передачі ділянки складу злочину та очікує отримати відповідь за місяць. 

Також він в окремій ухвалі попросив Київраду більше так не робити та звернутися до суду, щоб захистити права столичної громади. 

Рішення судді Бойко не сподобалися «Генеральній дирекції з обслуговування іноземних представництв». Тому воно звернулося зі скаргами щодо звернення до НАБУ та до Київради. Чомусь відмова розірвати угоду не так засмутила компанію під керівництвом Павла Кривоноса, як загроза можливого кримінального провадження та позовів від Київради.

Інформатор писав про замок Річарда у Києві, який перейшов у приватну власність за часів Омельченко теж завдяки появі україно-американського спільного підприємства. 

Буданов не готовий замінити Залужного! Законопроєкт про мобілізацію вирішить долю України. Фесенко

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.