Скандал навколо Охматдиту створено, щоб привласнити кошти - керівник благодійного фонду Євген Вембер

Поки тривають перевірки МОЗ та Нацполіції, а гендиректор медзакладу відсторонений від виконання обов’язків, Фонд вимагає надати правові підстави для передачі майже 400 млн грн на казначейський рахунок лікарні

Охматдит
Після розв'язання питання з грошима Вембер готовий передати фонд іншому керівнику

Історія навколо відновлення дитячої лікарні “Охматдит”, що викликала вже декілька кіл різноманітних скандалів, ще далека від фіналу. Однією з її важливих “дійових осіб” є голова благодійного фонду “Охматдит - здорове дитинство” Євген Вембер. Він каже: по-перше, вже добрий десяток років знайомий з гендиректором клініки Володимиром Жовніром, саме він і запросив Вембера до благодійності. По-друге, відповідальність за скандал керівник фонду покладає на керівництво лікарні - саме там, каже, відбуваються дивні речі. Зважаючи на широкий суспільний резонанс, Інформатор вважає за необхідне подати позицію благодійників, які, як вже повідомлялося, нині відмовилися перераховувати кошти на рахунки клініки.

Про створення фонду

Про роботу його установи, скандальний тендер та гроші благодійників, які зависли між фондом та лікарнею, він розповів в інтерв’ю LB.ua. БФ «Охматдит — Здорове дитинство» був створений на початку повномасштабної війни за ініціативою гендиректора лікарні “Охматдит” Володимира Жовніра. Тоді рахунки лікарні були заблоковані, а всі кошти з них йшли на ЗСУ. Тож, створення фонду давало можливість надавати допомогу лікарні оперативно, не чекаючи проведення коштів через казначейство.

За словами Євгена Вембера, очолити фонд його запросив Жовнір, крім нього були запрошені Соломія Вітвіцька та Юрій Горбунов, які й раніше допомагали лікарні. До складу фонду також увійшли головна медсестра, економіст “Охматдиту” та заступниця гендиректора лікарні з економічних питань. 

Як працював фонд

Як зазначає Євген Вембер, за два роки свого існування фонд зробив багато добрих справ. І будь-яка потреба завжди погоджувалась з адміністрацією лікарні.

“Наприклад, завідувач каже, що потрібно таке-то медичне обладнання чи щось інше. Ми до донорів звертаємося: є добра справа, це коштує, наприклад, пів мільйона гривень. І починаємо збирати ці кошти. Зібрали — знайшли підрядника, який надає найменшу вартість, замовили, підписали тристоронній договір. У всіх договорах з Охматдитом я був платником, одержував усі блага завжди Охматдит. Коли ми підписували контракт, ніколи не перераховували повністю всю суму, завжди частину. Потім отримували замовлення, ставили на баланс і закривали контракт”, - розповів в інтерв’ю LB.ua керівник фонду.

За цей час було закуплено медичного обладнання на 6 млн грн, відбудован реабілітаційний басейн - проект зайняв півтора року й коштував 13 млн грн, відновлені приміщення в поліклініці, встановлені нові вікна у ЛОР-відділенні. 

Про стосунки з гендиректором “Охматдиту” Володимиром Жовніром

Як розповідає Євген Вембер, вони були знайомі задовго до того, як Жовнір запропонував йому стати директором фонду. Познайомились у спортклубі, де опинились разом в секції з айкідо, товаришували більше 10 років. Після заяви Жовніра, що БФ “Охматдит - здорове дитинство" не планує переказувати зібрані благодійниками кошти лікарні і це підтверджує той факт, що фонд і Охматдит мають різні бачення того, як вона повинна відновлюватися, колишні приятелі, як стверджує Вембер, більше не спілкувались.

“Оцей пост Володимира Аполлінарійовича просто знищив мене. Сподіваюся, це писав не він. Більше нічого не хочу коментувати”, - заявив він.

Про скандальний тендер

Коли після ракетного удару по Охматдиту 8 липня почали надходити кошти від благодійників, фонд отримав листа від лікарні щодо використання цієї суми на відбудову сучасного корпусу. Та, як стверджує Євген Вембер, був поставлений перед фактом, що саме фонд має провести тендер. 

Оскільки своїх потрібних експертів у фонда не було, зверталися до сторонніх технічних та юридичних фахівців, що погодились надавати безоплатні консультації. Та все одно з критеріями відбору учасників тендера із самого початку щось пішло не так. На думку керівника фонду, відповідальність за це несе й лікарня.

“Як відбувається класичний тендер? Хто дасть меншу ціну, той і отримує. Але згідно з документом, який надала лікарня, ціни не існувало. Наші експерти спитали, чому так. Вони сказали: у нас немає часу — це факт. Усі експерти, які дивилися на цей дефектний акт, сказали, що так не може бути. Спочатку повинен бути проєкт, потім кошторис, а потім експертиза, яку ми визначимо їм, державну. Щоб вартість була адекватною, матеріали були за ринковими цінами. Те, що перше знищило фонд, перша бомба інформаційна — начебто вибрана фірма з найдорожчою ціною”, - розповів в інтерв’ю Євген Вембер. 

Нагадаємо, 31 липня "Охматдит - Здорове дитинство" оголосив переможцем конкурсу на ремонт лікарні компанію "Буд-Технолоджі", яка запропонувала свої послуги за 307 мільйонів гривень. Хоча інші компанії пропонували виконати ці роботи за нижчою ціною.

За словами Вембера, з 14 компаній, 10 вийшли у відбір, а з них три пройшли 70-бальний бар’єр. А підраховувала ці бали робоча група лікарні Охматдит, консультативна рада фонду тільки спостерігала за цим. Після визначення трьох “фіналістів”  лікарня обрала фірму “Дак”, але перевірка виявила, що її головний бенефіціар знаходиться під слідством. Потім вибір пав на «Мега профіт груп», але виявилось, що у нього немає свідоцтва платника податків. Таким чином, переможцем стала компанія "Буд-Технолоджі" - і вибухнув скандал.

Про відмову переводити кошти благодійників на рахунок лікарні

Як стверджує в інтерв’ю Євген Вембер, перед брифінгом з міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком та гендиректором лікарні Володимиром Жовніром, на якому було оголошено про скасування тендеру, фонд був готовий перерахувати зібрані кошти лікарні. Проте не розумів правового механізму, як це зробити. 

“Коли виникло питання, чи можемо ми це зробити, я звернувся до юристів. Вони одноголосно сказали, що цього не можна робити. Я спілкувався з дуже великим фондом. І вони сказали, що «ви робите все правильно, не можна просто перерахувати». Якщо зберуться наглядова рада та юристи з обох сторін і скажуть, що можна це зробити, ми зробимо. Важливе питання: як ми будемо контролювати ці кошти?” - каже Євген Вембер.

Крім того, кілька благодійників, які надіслали великі суми, не погодили переказ грошей на казначейські рахунки лікарні. Власне, наслідком цього і стала заява Вембера, що кошти благодійників фонд не перераховуватиме Охматдиту. Наразі він пояснює це відсутністю правових підстав та небажанням потрапити в СІЗО, адже відповідальність за зібрані кошти лежить на фонді та особисто на ньому.

“Буду дуже радий, щоб ці кошти витрачалися, як повинні, але покажіть цільове призначення. Перераховувати кудись щось просто так — це корупція. Тільки United24 має право перерахунку на державні казначейські рахунки. І чому говорять тільки про ці кошти? Тільки вони зібрані? Чи хоч один фонд перерахував зібрані кошти на казначейські рахунки лікарні? Чому така несправедливість?” - каже директор фонду.

До речі, він взагалі припускає, що комусь ці кошти просто дуже потрібні, а скандал був штучно створений саме для того, аби забрати їх. Щодо подальшої долі фонду, після розв’язання питання з грошима готовий передати його “іншим достойним”, і вважає, що фонд має залишитися при лікарні.

Скандал з відбудовою корпусу Охматдиту

Благодійний фонд "Охматдит - Здорове дитинство" 19 липня 2024 року оголосив тендер на ремонт фасаду та внутрішнього опорядження лікарні, яка постраждала від російської ракетної атаки 8 липня. 

31 липня "Охматдит - Здорове дитинство" оголосив переможцем конкурсу на ремонт лікарні компанію "Буд-Технолоджі", яка запропонувала свої послуги за 307 мільйонів гривень. Вартість контракту становила 307 мільйонів гривень без ПДВ, попри те що інші компанії пропонували виконати ці роботи за нижчою ціною.

Журналісти проєкту "Наші гроші" з'ясували, що близько десяти будівельних компаній, які брали участь у тендері на відбудову корпусу "Охматдиту", пропонували виконати роботи за значно нижчу суму: від 42 до 286 млн грн. Розслідувачі також висловили сумніви в тому, що переможець тендера має відповідну техніку для проведення ремонтних робіт. Внаслідок суспільного обурення результати тендеру були анульовані, а новий конкурс пройде за процедурами Prozorro.

Напередодні Володимир Жовнір, який обіймав посаду гендиректора "Охматдиту", оголосив, що Благодійний фонд "Охматдит - здорове дитинство" не має наміру перераховувати кошти на відновлення лікарні після злочинного російського удару. Мова йде про 378 мільйонів гривень, зібраних на підтримку відновлення медзакладу. За словами Жовніра, ці кошти продовжують перебувати на рахунку фонду, і на цей момент фонд не планує їх передачу лікарні. 17 серпня Жовніра тимчасово відсторонили від обов'язків на час проведення перевірок щодо відновлення будівель закладу після російського удару 8 липня. 

Згодом Міністерство охорони здоров’я України повідомило про створення спеціальної ради з 15 осіб, яка контролюватиме відновлення "Охматдиту" після скасування попередніх тендерів. Ця рада забезпечить громадський нагляд за процесами відновлення та вибором підрядника.

Крім того, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко призначив тимчасового гендиректора медзакладу. Ним став Олександр Урін, керівник відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих інтоксикацій Охматдиту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube