Синоптикиня Наталія Птуха: застосування кліматичної зброї по Україні - звісно, нісенітниця, хоча в теорії розробки є

Фахівчиня з Гідрометцентру вважає погодну аномалію зі спекою, що відбувається зараз, наслідком глобального потепління, адже температури надвисокі не тільки в Україні, а й на південному сході європейського континенту, а також західному узбережжі США

спека літо синоптики інтерв'ю
Синоптикиня Наталія Птуха каже, що нинішня спека зі зброєю не пов'язана, а її поступове послаблення станеться за кілька днів

Аномальна спека в Україні затьмарила навіть тему відключення світла, хоча з ним пережити +38°С було б набагато легше, і здорожчання пального, і зростання цін. Зараз всі обговорюють, коли нарешті стане холодніше, що коїться з погодою та чому зміни клімату звалилися на нас так невчасно. Але хоч як не сперечайся у соцмережах, правду про те, що відбувається, знають тільки фахівці. Тож, Інформатор поговорив із синоптикинею Українського гідрометцентру Наталією Птухою про спеку, рекорди, вимірювання температур та глобальне потепління.

Зараз Україна має максимальний індекс зміни клімату

- Усіх насамперед цікавить, коли ця мука скінчиться, або хоч якось зменьшиться. Коли ж стане трохи прохолодніше у Києві?

- Певне зниження температур очікуємо з 18 липня для західних та північних областей - воно не сильне, поступове, це, скоріше, послаблення спеки. З 19 липня на цих територіях максимальна денна температура становитиме +30°С. У південних регіонах не буде надзвичайної спеки по +40°С, температура понизиться до +35°С. Схід зараз за показниками ближче до південних та центральних областей, відповідно, там вищі значення, але з 19 липня теж буде певне послаблення спеки.

- У соцмережах ширяться конспірологічні теорії з приводу причин такої погодної аномалії. Версія перша: американці застосували по Україні кліматичну зброю. Версія друга: спека - наслідок глобального потепління. А як насправді?

- Застосування зброї - це, звичайно, нісенітниця, хоча теоретично за останнє століття якісь секретні розробки, можливо, проводились, але ми цією інформацією не володіємо. Але те, що відбувається зараз - це вочевидь наслідки потепління, адже аномальні температури не тільки у нас, а й на південному сході європейського континенту, а також на західному узбережжі США.

До речі, американські кліматологи розробили індекс змін клімату, який прораховує вірогідність кореляції температур, які зараз є на земній кулі, зі змінами клімату.  І зараз територія України та південний схід Європи мають максимальний - п’ятий індекс. І це вказує на те, що з великою вірогідністю такі температури спричинені змінами клімату. Тобто в кліматі, на який би не впливала людина, такі температури було б дуже складно зустріти. Не те, щоб неможливо, але дуже малоймовірно. Тож офіційні дослідження та висновки фахівців сходяться на тому, що це глобальне потепління та зміна клімату.

На користь цього пояснення спеки виступають й інші фактори - зростання з року в рік глобальної температури по земній кулі, і те, що все частіше в кожному сезоні переважають більші хвилі тепла, а періодів з теплими днями стає більше, ніж з холодними.

Температурний рекорд Київ ще не перевищив, але тривалість спеки - поза межами

- У Європі подібна спека влітку не є такою вже аномалією - там регулярно фіксувалися температури +40°С. А що стосується України, невже нам цьогоріч не пощастило уникнути впливу африканського повітря з піском із Сахари? До речі, й температурні рекорди в нас вже були? 

- Європейські +40°С - це переважно південні країни: Італія, Іспанія, для яких це притаманно. Для України абсолютний максимум +42°С, який був зафіксований 12 серпня 1910 року на метеостанції в Луганську. І поки ми його, на щастя, не перекрили. Для Києва цей максимум складає +39,4 градуси, який стався 30 липня 1936 року. Тож, ми не можемо сказати, що для нас це зовсім не типові температури, таке трапляється. Але період спеки став дуже тривалий  - це дійсно так, і науковці будуть проводити дослідження та аналізувати.

- А як правильно проводити замір температури, чи різниться методика наукова в Укргідрометцентрі та в простих людей? Адже у затінку термометри показують +41°С, а офіційна температура при цьому +38°С. І хто тут правий?

- Наші побутові термометри - абсолютно не показові, на них впливає сонячне проміння плюс додаткові джерела тепла: стіни будівель, асфальт, автівки. Все це додає градусів, особливо якщо казати про місто, де температура, звичайно, буде зашкалювати. А те, що міряють метеорологи - це температура повітряної маси, яка зараз надійшла на нашу територію, у її природному стані. Вона міряється на спеціально облаштованих метеомайданчиках, які максимально віддалені від забудов, в умовах, де на них не впливають прямі сонячні промені та додаткові джерела тепла. І так роблять в усьому світі, це не ми вигадали. А те, що люди бачать на своїх термометрах - це інша температура з додатковими факторами, і в кожному закуточку міста вона буде різною.

Те саме стосується термометрів у автівках, які показують температуру “за бортом”. В останні дні багато хто з автомобілістів фіксує, що на вулиці +40°С, хоча офіційно +35°С. Тут на дані впливає й сама нагріта автівка, у якій розташовані датчики, і додаткове тепло від дороги, і від викидів, і від розпеченого міста.

- А що стосується температури ґрунту: у південних містах її "наміряють" на рівні +70°С - це нормально?

- Це зараз теж звичайне явище. Градуси залежатимуть від того, що саме і де виміряли - асфальт буде гарячішим, грунт з травою - менш гарячими. Чорні поверхні нагріваються більше, світлі - менше. За офіційною статистикою Укргідрометцентру, максимальна поверхня температури грунту, зафіксована в Києві - 64 градуси в 1961 та 2007 роках.

Смажимось на максимумі: у понеділок спека досягла рекордних значень

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що у Києві в понеділок, 15 липня, був встановлений історичний температурний рекорд. Спека досягла піку в +36-39°С, а місцями й вище, до +40°С. А охолоне столиця вже у четвер, 18 числа, коли спека спаде на три-п'ять градусів.

Також ми писали про те, що від спеки та відключення світла у столиці реєструють 2-3 спалахи харчового отруєння на тиждень. Кияни труяться де завгодно: і у дорогих ресторанах, і в точках з гастрономією, що розміщені в супермаркетах. Ба більше: гострі кишкові інфекції виникають після відвідин закладів громадського харчування навіть попри те, що майже всі вони мають альтернативні джерела електроенергії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube