Що за сценарій найгірший, і яким районам Києва відключать воду: п'ять незручних питань про брудну пляму на Десні

Очільник Київводоканалу та керівник сектору безпеки столиці розповіли про загальну ситуацію з водою в Десні та відповіли на питання, що найбільше хвилюють киян: чи відключатимуть воду, що повинно трапитись, щоб це сталося, і який у влади план Б

Забруднення Десна Київ водопровід
Олег Лисюк та Роман Ткачук розповіли, що відбувається з водою у Десні зараз і чи є ситуація дійсно небезпечною для Києва

На відповіді від керівництва водопровідної мережі міста та сектору безпеки кияни чекають з кінця серпня, коли широкому загалу повідомили про наявність в басейні річки Сейм і Десна забрудненої плями, що поволі насувається до столиці. Питань стало ще більше після заяви заступника директора ПрАТ "Київводоканал" Володимира Костюка, який у вівторок, 10 вересня, сказав, що, коли пляма дійде-таки до Києва, місто припинить використовувати Деснянську водозабірну станцію. І це стане великою проблемою, оскільки та живить водою 70% від усіх будинків міста.

Зрештою, відповідати на них КМДА делегувала безпосереднього керівника Костюка, директора Київводоканалу Олега Лисюка, а також директора департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука. Інформатор відвідав брифінг у будівлі КМДА і собі поставив декілька запитань - зазначимо, що загальний тон спікерів був заспокійливим, що різко контрастувало з попередньою заявою Костенка. Ми підготували короткий огляд найпопулярніших питань, що склалися в киян.

1. Чи відомо, що взагалі трапилося в РФ, і які речовини потрапили до Сейма та Десни?

"Інформація про техногенну аварію, що сталася на території РФ і пов'язана з вибросом хімічних речовин в річку Сейм, з'явилася ще 14 серпня. Йдеться про викид органічних речовин, скоріше за все, з цукрового заводу. В річку потрапили відходи від виробництва рослинного походження, і це органіка. Ми співпрацюємо з профільними лабораторіями, що досліджують воду - ані пестицидів, ані токсинів там немає. Просто концентрація речовин настільки велика, що кисень поглинається (цими речовинами) з великою інтенсивністю", - каже очільник водоканалу міста Олег Лисюк.

2. А чому киянам досі офіційно не довели інформацію про небезпеку?

"Відтоді, як сталася аварія, в місті зібраний і працює в цілодобовому режимі оперативний штаб, що моніторить і збирає інформацію щодо лабораторних досліджень якості води в ріці Десна та Дніпрі, тим паче на території акваторії Києва. В даний час результати аналізів не викликають занепокоєння, ми чітко знаємо, де перебуває пляма і як вона рухається. Вимірювання ведеться на кордоні між Чернігівською і Київською областями, за 70, 50 кілометрів від гирла річки Десна, і тому за добу до прибуття плями до населення буде доведена інформація про обмежувальні заходи", - відповідає "головний по безпеці" у Києві Роман Ткачук.

3. Чим загрожує ця забруднена пляма безпосередньо Києву?

"Є кілька сценаріїв. Оптимістичний, песимістичний, але він дуже малоймовірний, і реалістичний (про останній - жартома, - Ред.) Перший ми детально проробили, ще коли дивилися на ситуацію з річкою Сейм. Фахівці водоканалу виїжджали, набирали проби для досліджень, (щоб зрозуміти) як з цим боротися і що це за забруднення, які регламенти використовувати. В принципі, все відпрацювали, враховуючи те, що тоді забруднення було в 4 рази вищим, дебет Сейму становить якраз чверть від Десни. Ми змоделювали ситуацію, яким чином з тією технологією, яка зараз є, ми зможемо впоратись з цим забрудненням - все навіть на тих зразках показало, що ми з тією технологією і реагентами, що маємо, чудово справляємось. Окрім одного моменту - запаха. Тож ми справимось, все під контролем", - відповів Лисюк.

Запах - окрема проблема. Технологій боротьби з ним в країні не було, тому у Києві будуть застосовувати європейські методи - воду чиститимуть активованим вугіллям. Це природний абсорбент, каже Лисак, і у воду додаватимуть його одновідсоткову пульпу. Спеціальну установку з дозування вже розробили і встановили, нині Київ чекає на автівку з самим вугіллям - його підвезуть з ЄС в п'ятницю.

4. Окей, але чому тоді є песимістичний сценарій, і що станеться згідно з ним?

"Проблема в тому, що не можна казати про один якийсь сценарій. На зараз, як було сказано вчора заступником керівника, песимістичний сценарій можливий, але дуже малоймовірний. Це забруднення органічне, і зараз йде робзавлення плями, і, можливо, в такому вигляді, як нині, вона й не дійде до Києва", - каже очільник Київводоканалу.

Про можливість відключення Деснянської водозабірної станції прямо Олег Лисюк не сказав. Лише підтвердив слова свого заступника, Володимира Костюка, про те, що припинення постачання населення Києва з неї є ймовірним, хоча і дуже маловірогідним, сценарієм. І в цьому випадку водопровідну систему міста просто перемкнуть на інші джерела.

"Система водопостачання Києва диверсифікована. Немає одного джерела: є Деснянська, Дніпровська водопроводні станції, і ще артезіанські свердловини, і водопроводні станції на них. Методом переключень і диверсифікації ми можемо з Дніпра подати більше води. Цей сценарій був вже давно напрацьований, ще з 2022 року. Якщо дуже малоймовірний сценарій трапиться, то деякі райони міста будуть з обмеженим водопостачанням", - пояснює Лисюк, зазначаючи, що загалом ситуація з проходженням плями повз Київ, і подальші проблеми з очищенням води, триватимуть до двох тижнів.

5. Що за райони гіпотетично постраждають від відсутності води, і як вирішуватимуть ситуацію там?

"В разі відключення Деснянської водозабірної станції проблема очікує на ті райони міста, що розташовані на пагорбах: підняти воду буде проблематично через невеликий тиск в системі. Це верхній Печерськ, частина Голосіївського та Шевченківського району. В інших місцях вода в домівках буде, як і буде забезпечено пожежогасіння", - відповідає Лисюк.

Його колега, Роман Ткачук, додає: у місті постійно підтримуються в робочому стані бюветні комплекси. Місто проводило навчання: такі елементи інфраструктури будуть постійно заживлені від генераторів. Крім того, в кожному районі будуть облаштовані спеціальні точки, куди воду доставлятимуть перевізні комплекси для роздачі населенню. Запаси питної води у місті оцінюються в 450-500 тис кубометрів - нині вони тримаються на максимальній позначці.

Як екологічна катастрофа на Сеймі та Десні підсвітила абриси "нової Віденської змови"

Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про дивну заяву від заступника голови ПрАТ "АК "Київводоканал" Володимира Костюка про перекриття Деснянської водозабірної станції. Згодом сам водоканал дезавуював її, але у цій історії є й досить неочікувані сюжетні повороти. Буквально зі всіх шпарин визирають герої однієї з ключових подій десятирічної давнини, "Віденської змови", у результаті якої Віталій Кличко очолив Київ, а Петро Порошенко - став президентом.

Також ми розповідали, що від чорної плями на Десні Київ врятують маленькі річки: Старуха, Рудка, Золотинка та інші - і в Чернігівській, і у Київській областях. Такою є позиція Міндовкілля, де заспокоюють: що рух забруднення Десни в напрямку Києва в межах Чернігівщини сповільнюється.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube