Франклін би оцінив: у Києві історичний будинок впишуть у новий ЖК FRANKLIN Concept House

Читать на русском

Історія з будинком Родіна – це яскравий приклад того, як забудовник спочатку купив проєкт з нерухомістю, а потім виявилося, що це пам’ятка архітектури, через яку судилися у 2021 та 2023 роках.

Читать на русском
Андрій Вавриш, Київрада, будинок Родіна, забудовник
Скасувати захисний статус будівлі не вдалося

Історія з будинком Родіна – це яскравий приклад того, як забудовник спочатку купив проєкт з нерухомістю, а потім виявилося, що це пам’ятка архітектури, через яку судилися у 2021 та 2023 роках.

Київрада передала забудовнику Андрію Вавришу землю під будинком Осипа Родіна, який знаходиться на вулиці Олеся Гончара, 71. Це сталося на засіданні 8 лютого 2024 року. Колишній представник столичної ради заявив, що споруду збережуть та відреставрують. Але кияни не сильно цьому вірять. 

Земля під історичним будинком у центрі Києва буде використовуватися для багатофункціонального комплексу Franklin. А цінну споруду мають обережно відреставрувати.

 

«Відповідне рішення (Київради – ред.) прийняли з третьої спроби, воно набрало підтримку лише 63 із 120 депутатів міськради. Будинок Родіна є пам’яткою архітектури. Забудовник неодноразово з 2021 року намагався позбавити будинок статусу. Однак, програвши черговий суд, забрав позов», - написав пам’яткоохоронець та активіст Дмитро Перов

Власником історичної споруди у 2013-2015 роках стала фірма «Арікс», яка скуповувала будівлю частинами. Ця фірма зареєстрована на Яківа Басса - батька колишнього заступника Черновецького Дениса Басса.

Відомо, що ЖК як спільний проєкт Perfect Group нардепа від ОПЗЖ Дмитра Ісаєнка та Saga Development забудовника Андрія Вавриша, будується впритул до цінної садиби на сусідній ділянці. Ось як має вписатися історична будівля у забудову

Історичну садибу впишуть у новий ЖК. Фото - franklin.kiev.ua
Історичну садибу впишуть у новий ЖК. Фото - franklin.kiev.ua

 

Ймовірно, перший варіант проєкту був дещо іншим, тому що у 2021 році покрівлю історичного будинку почали розбирати. Але будівельники вже не мали права торкатися будівлі без погоджень, тому що до цього Мінкульт вніс споруду у перелік пам’яток місцевого значення. Але гроші заплачені, роботи на майданчику тривають, тому наступним кроком в цій історії став спільний позов забудовника та власника будівлі до тоді ще Окружного адміністративного суду Києва (ОАСКу).

Андрій Вавриш пояснив ситуацію з історичним будинком. Фото - Артем Галкін для Forbes
Андрій Вавриш пояснив ситуацію з історичним будинком. Фото - Артем Галкін для Forbes

«Коли ми купували цю будівлю, ми перевіряли всі реєстри. У них не було об'єкта за адресою Олеся Гончара, 71. Графічно цей реєстр відсутній, на карті його немає. Згодом з'ясувалося, що в реєстрі пам'ятка є під іншим номером, - так пояснив ситуацію з будинком Родіна Андрій Вавриш в інтерв’ю «Ліга нет»

З його слів, коли почалися роботи на історичній будівлі, то «з'являється певна особа, яка показує документ про те, що це пам'ятка, показує фотографії, які не співпадають з тим, що є».

У січні 2021 року ОАКС скасував статус пам’ятки, проте остаточне рішення зберегти цінну споруду ухвалив Верховний Суд у травні 2023 року

Так виглядає історичний будинок. Фото з соцмереж.
Так виглядає історичний будинок. Фото з соцмереж.

Нагадаємо, що садиба на вулиці Олеся Гончара, 71 була збудована у 1882 році на замовлення заможного селянина Осипа Родіна за проєктом видатного київського архітектора Володимира Ніколаєва. За первісним задумом це була двоповерхова будівля, а згодом було добудовано третій поверх. 

«З 1978 року у будівлі розміщувався Київський театр історичного портрета на чолі зі Шведовим Ігорем Олександровичем. Шведов був заслуженим діячем мистецтв УРСР, народним артистом України, письменником та режисером. З 1975 ‒ засновник і художній керівник театру. З 2006 до 2014 року в будинку працював театр «Вільна сцена», - повідомляли київські активісти.

Що мають збудувати

FRANKLIN Concept House має стати першим у Києві п’ятизірковим будинком. Так про нього пишуть на офіційному сайті проєкту. Планується, що будівництво завершать у II квартал 2024 року, проти поки що виконано лише 11% від запланованих робіт.

Так має виглядати пётизирковий будинок.
Так має виглядати п`ятизирковий будинок.

За даними сайту нерухомості Лун, роботи на майданчику не ведуться з серпня 2022 року. Останні фото забудови є від липня 2023 року.

Так виглядала забудова торік влітку. Фото - сайт Лун
Так виглядала забудова торік влітку. Фото - сайт Лун

Загалом це має бути один будинок на 19 поверхів (хоча за документами департаменту містобудування заявлені 22 поверхи – ред.) бізнес-класу з підземним паркінгом на 37 (чи 44) машиномісць. Дозвіл на виконання будівельних робіт отримали ще у серпні 2010 року, тобто до моменту, коли з’явилась електронна база ДАБІ.

Інформатор писав, у Київміськбуді новий президент Василь Олійник.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.