Під побудову ТРЦ та ЖК: Київрада передала заповідну зону в Голосієво екс-заступнику і правій руці Кличка

Ігор Ніконов, що будуватиме нові мікрорайони в урочищі Самбурки, працював першим заступником міського голови Києва у 2014-2015 рр., напочатку каденції Кличка, тоді й зізнавався, що товаришує з міським головою ще з 1993 року, коли зустрілися вперше

Забудовник Віталій Кличко Ігор Ніконов Голосіївський район
Попри звернення киян, ділянки землі в зелених урочищах навколо Києва передали під забудову приятелеві Кличка Ігореві Ніконову

У четвер, 4 липня, депутати Київради продовжили дію договорів оренди для трьох ділянок у Голосіївському районі столиці. Йдеться про поновлення договорів для ПАТ "Київська овочева фабрика", що планує масштабну забудову в урочищі Самбурки. Насправді, будівництво планує компанія KAN Development Ігоря Ніконова - забудовник входив у команду нинішнього міського голови, Віталія Кличка, і вже встиг попрацювати його першим заступником у КМДА.

Згідно з рішенням Київради, договір оренди земельної ділянки поновлюється "для будівництва та обслуговування об’єктів громадського та комерційного використання, торговельно-розважальних комплексів, офісних центрів, об’єктів житлової забудови, паркінгу" в урочищі Самбурки. Ці ділянки були передані в оренду "Київській овочевій фабриці" ще 20 років тому, за часів мера Леоніда Черновецького, і строк оренди спливав якраз 30 липня 2024-го.  

Важливість п'яти земельних ділянок, які передали під забудову, оцінити складно. На двох із них археологи виявили залишки фортифікаційних споруд, трипільську кераміку, житла часів Київської Русі з глиняними печами. В теорії, якби не рішення Київради, за рахунок цієї землі можна було б розширити територію нацпарку "Голосіївський" (земля якраз прилягає до нього).

Відповідну петицію - про передачу землі під парк та розірвання договорів оренди із "Київською овочевою фабрикою" - нещодавно підписали майже 9 тисяч киян. Це, до речі, рекорд для столиці, відтак, петицію точно мали помітити у КМДА та Київраді. Втім, питання продовження оренди все одно поставили до порядку денного, всупереч петиції та думці киян.

Права рука та "хед-хантер": ким є Ніконов для Кличка

Зазначимо, що важливою є сама фігура забудовника, якому передали п'ять ділянок. Це Ігор Ніконов, президент ГК KAN Development, що будували ЖК "Комфорт Таун", Diamond Hill, "Паркове містечко", ТРЦ Ocean Plaza, Arena City, БЦ 101 Tower та інші об'єкти у Києві. На самому початку каденції Кличка Ніконова вважали партнером по бізнесу родини екс-мера Києва Леоніда Черновецького (зокрема, його компанія звела БЦ 101 Tower поряд з Центральним залізничним вокзалом, інвестувати у який вирішив також Степан Черновецький - Інформатор нещодавно писав про цю висотку).

Втім, вже у червні 2014-го (рівно 10 років тому) тоді ще новообраний мер Кличко спочатку призначив Ігоря Ніконова своїм помічником, а згодом зробив своїм першим заступником і, де-факто, "правою рукою". Зокрема, він проводив співбесіди з претендентами на посади у столичній мерії.

Цікаво, що сам Ігор Ніконов розповідав про знайомство з Віталієм Кличком ще з 1993 року, коли сам він працював в корпорації "Республіка" в Ігоря Бакая (екс-керівник Держуправління справами, "ДУСі" при президенті Леонідові Кучмі), а Кличко орендував зал для заняття боксом у школі поряд з готелем "Авангард". Там, за словами Ніконова, вони й познайомились, і потоваришували.

"Три тижні він переконував мене, що треба йти (радником до міського голови - Ред.) Він розумів, що йому потрібні люди, які можуть абсолютно чітко ідентифікувати проблему, знайти найкоротший шлях для рішення, і найголовніше - дотиснути ситуацію до того, щоб цю проблему вирішити", - розповідав Ніконов "УП" 2014 року.

Кличко звільнив Ніконова з посади першого заступника голови КМДА в грудні 2015-го, за півтора року після призначення, одночасно перевівши на посаду радника на громадських засадах. Сам Ніконов багато разів пояснював, що робота у адміністрації столиці для нього "тимчасова": він воліє займатись бізнесом.

Як намагалися рятувати землі у Китаєво від забудови

Нагадаємо, спроби врятувати через суди археологічну пам'ятку в урочищі Китаєво почалися 2023 року. Вже у січні нинішнього року почалися тривалі засідання - вони стосувалися подій 20-річної давнини (саме 2004-го Київрада передала 4 га землі компанії "Київська овочева фабрика" в оренду на 15 років. Згодом орендні строки було ще продовжено. До цієї землі додавалася інша - загалом нині йдеться про майже 60 га, які сцонцентрував у своїх руках забудовник.

А у лютому 2024-го Госпсуд Києва залишив цінні землі компанії "Київська овочева фабрика", на яких розташована пам’ятка археології національного значення "Китаївське городище та курганний могильник". Мова йде про 4 га землі ділянки, яка має охоронятися законом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ