Кожна вітрина універмагу демонструє окрему та маловідому сторінку життя та творчої спадщини талановитої української художниці
У межах осіннього арт-сезону київський ЦУМ влаштував дивовижне свято мистецтва просто у власних вітринах. Оригінальне оформлення фасаду давно стало справжньою "фішкою" ЦУМу і навіть здобувало перемогу на міжнародному конкурсі вітрин. Але цього разу ефект виявився таким, що, як пишуть кияни у соцмережах, їхати по Хрещатику стало важко, адже голова мимоволі повертається у бік фантастично красивих вітрин універмагу.
Проєкт реалізований ЦУМ Київ у співпраці з благодійним фондом "Творча спадщина родини Марії Примаченко" і Національним музеєм декоративного мистецтва України. Як зазначає фонд у соцмережі, він був створений, аби відкрити ще більше граней української культури та творчої спадщини.
“Він ніби занурює нас у дивовижні роботи Марії, сповнені фантастичних звірів, птахів, рослин і химерних людей, в оточенні яких кожен зможе перенестися у таємничі світи талановитої української мисткині”, - повідомляє фонд "Творча спадщина родини Марії Примаченко", та дає "розшифрування" кожної вітрини.
Фантастичні звірі – візитівка української майстрині, та мало хто знає, що сама Марія Примаченко асоціювала себе з левом. Тож сильний і величний лев "Зьвер Полєски" у першій вітрині – алегоричний автопортрет художниці зі сторінок автобіографічної книги, яка, на жаль, не була опублікована.
Вона знайомить із тим періодом життя Примаченко, коли її творчістю було вишивання. Марія була знаною "дизайнеркою" у рідному селі Болотня та околицях: вона гарно шила, а традиційні орнаменти доповнювала власними фантазіями.
Рожева піч у третій вітрині символізує дім художниці, де вона малювала, ростила сина, де їй снилися фантастичні звірі й птахи.
Це ще один рядок творчої біографії художниці: розписані тарелі та зооморфна скульптура "Крокодил".
Тут представлена репродукція картини "Мавпа-вершниця", що брала участь у паризькій виставці, фрагмент картини "Казка" і паризьку атмосферу 1930-х років.
Марії було цікаво пробувати себе в різних жанрах. У шостій вітрині можна познайомитись із Примаченко-ілюстраторкою.
Сьома вітрина ламає стереотипи про Марію Примаченко – поважну жінку в хустці та вишитій сорочці. В родині художниці зберігаються фото молодої Марії – вродливої дівчини з двома косами у власноруч пошитій сорочці.
Нагадаємо, днями Інформатор розповідав, що ЦУМ потрапив у скандал. Після акції Free AZOV у неділю, 28 липня у Києві, де учасники вшанували пам'ять українських полонених, що загинули під час теракту в Оленівці два роки тому, охоронець фудкорту у закладі спочатку зацікавився плакатами із нагадуванням про військовополонених, які принесли з собою активісти. А потім почав грубо виганяти активістів з торгівельного центру, пояснивши це "правилами закладу".
Також нещодавно ми розповідали про те, що ТРЦ у Києві та області почувають себе у цілому непогано стосовно повітряних тривог, що перешкоджають роботі таких закладів у цілій країні. Так, у липні 2024-го столичні ТРЦ не працювали через тривоги лише 2,9% часу, а в тих, що розташовані в області, цей показник дещо вищий - 3,7%. Це мізерно мало у порівнянні з харківськими ТРЦ, які не працювали 83,5% від усього часу через загрозу обстрілів російськими військами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.