Найдорожче просять за Щорса, найменше за Матросова: у Києві продають таблички з назвами перейменованих вулиць

Найбільшу суму заплатив колекціонер за табличку з назвою "Polizeistrasse", це справжній музейний експонат часів німецької окупації української столиці

У Києві продають з аукціону таблички зі старими радянськими назвами вулиць
Найдорожче "коштує" російський та радянський офіцер Микола Щорс - 350 грн

У Києві виставляють на продаж старі радянські емальовані таблички з назвами вулиць, які було перейменовано в рамках процесів декомунізації чи деколонізації. Найдорожче "коштує" російський та радянський офіцер Микола Щорс - 350 грн. Трохи дешевше "просять" за Йону Якіра, учасника встановлення радянської влади в Україні - 300 грн. Але якщо пригадати всю історію продажів, то найдорожче продали все ж табличку часів німецької окупації Києва: за "Polizeistrasse" - справжній музейний експонат - заплатили 8 тисяч гривень.

Процеси декомунізації та позбавлення Києва від радянської спадщини залишають по собі чимало цікавих артефактів - від документів із "старими" назвами до пам'ятників та табличок із зазначенням попередніх, радянських, назв. Останні стають предметом для торгівлі на столичних маркетплейсах. Коштують порівняно недорого: придбати табличку із зазначенням назви вулиці та номеру будинку на Violity можна за демократичною ціною у 200-300 грн.

Так, за табличку "вулиця Щорса, 54" (нині вул. Євгена Коновальця) на онлайн-аукціоні запропонували 255 грн. Лот "вулиця Якіра, 18" пішов за 185 грн (нині - вул. Деревлянська). Ще один радянський партійний діяч, Сергій Кіров, продався не набагато дорожче - табличку "вулиця Кірова, 24" (нині Михайла Грушевського у самому середмісті) виставлено на аукціоні за 260 грн, її ще можна придбати.

Щорс "пішов з молотка" за 255 гривень
Щорс "пішов з молотка" за 255 гривень

Цікаво, що номери сусідніх будинків виставляють на продаж за різною ціною - так, "вул. Якіра, 16" виставлено за 300 грн, а "вул. Якіра, 10А" - за 200 грн (причому одним і тим самим власником). Наразі на маркетплейсах є десятки відповідних оголошень - тож кожен, хто бажає сформувати колекцію із радянських табличок, має можливість зробити це за відносно невелику ціну.

А от найдешевшою виявилася табличка з іменем Олександра Матросова, який, згідно з радянською міфологією, "закрив грудьми амбразуру німецького дзота" (раніше його іменем називалася вул. Генерала Кульчицького у Печерському районі). Її продають лише за 220 грн.

За табличку з іменем Матросова просять демократичну суму у 220 грн.
За табличку з іменем Матросова просять демократичну суму у 220 грн.

Втім, найдорожче коштують якраз не радянські, а... німецькі таблички. Так, в листопаді 2022 року було продано табличку з написом "Polizeistrasse" - "Поліцейська вул.", лот викликав чимале зацікавлення в ентузіастів (зробили загалом 37 ставок). У підсумку табличка часів німецької окупації Києва пішла з торгів за 8 тисяч гривень. 

За назву вулиці часів німецької окупації покупець віддав 8 тис грн
За назву вулиці часів німецької окупації покупець віддав 8 тис грн

Власник описував її, як справжній музейний експонат, що "лежав у музеї Леніна". Раніше вона слугувала для позначення невеличкої вулички поряд з перетином вул. Великої Васильківської та Федорова у Голосіївському районі Києва. Доречі, історична назва збереглася - нині там знаходиться "Поліцейський садок".

Найдорожче просили за станцію "Шулявська": продавали також таблички з метро

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що таблички з оригінальними літерами, якими оформлювали станції метро до 2012 року, було виставлено на продаж на українському сайті для колекціонерів Violity. Для автентичності продавець не став змивати з табличок "тунельний пил", залишивши їх у такому ж стані, як коли літери було демонтовано зі станцій при ремонті. Максимальна ставка, яку зробили покупці, - 3500 грн: стільки дали за ст.м. "Арсенальна", "Театральна" та "Шулявська".

Також ми писали про те, що у Києві розпочала роботу платформа "Стріткод". За її допомогою можна отримати інформацію про видатні постаті, імена яких отримали вулиці столиці. Так, на будинках перейменованих топонімів вже з'явилось 25 табличок з QR-кодами, які при скануванні ведуть на сайт streetcode.com.ua, де можна довідатись потрібну інформацію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube