Мінус ще одна пам'ятка: у Києві зняли дах з історичної Поліцейської дільниці початку ХХ століття

Будинок був проданий в рамках малої приватизації Департаментом комунальної власності КМДА ще у грудні 2021-го, а покупцем став бізнес з орбіти колишнього директора Київміськбуду Іллі Кушніра

Поліційна дільниця Лук'янівка Київ забудовники історична пам'ятка
Якщо раніше споруду розбирали по цеглині, то зараз почали буквально зносити

У Києві на вулиці Січових Стрільців, 91 розбирають будівлю, зведену архітектором Іполітом Ніколаєвим 1901 року. Йдеться про Лук'янівську поліцейську дільницю - Інформатор вже писав про спроби її демонтувати на початку травня 2024-го. Тепер темпи знищення пам'ятки пришвидшилися, з будинку вже зняли дах і знищують фасад.

Про демонтажні роботи повідомляють київські пам'яткоохоронці, Дмитро Перов та депутатка Київради Олена Терещенко. Будівля не має охоронного статусу пам'ятки, зазначає Перов, оскільки Департамент охорони культурної спадщини КМДА за три роки не спромігся надати його будівлі. А Департамент територіального контролю Києва видав картку на порушення благоустрою із зазначенням підстави - "ремонт будівлі".

"Так, приблизно так я зазвичай і ремонтую свою квартиру - з розбиранням даху, стін, краном і двома десятками робочих", - іронізує Перов у Facebook.

Будівля була цілою ще рік тому, сьогодні ж з неї зняли дах і, як пишуть активісти, почали розбирати фасад
Будівля була цілою ще рік тому, сьогодні ж з неї зняли дах і, як пишуть активісти, почали розбирати фасад

Будинку дійсно нанесено серйозну шкоду. Було знято дах, також робітники почали трощити вже фасад споруди, нині він завішений будівельним банером, тож з вулиці робіт майже не видно. Як пише депутатка Київради Олена Терещенко, насправді, будинок розбирають останні декілька місяців. Депутатка викликала поліцію - але слідчо-оперативна група навіть не стала заходити на територію, де велися демонтажні роботи, щоб встановити особи робітників (як стверджує Терещенко, не працевлаштованих офіційно, і кваліфікації для подібних робіт не мають).

"Хоча група, яку я викликала 1 травня, прекрасно заходила на територію, перевіряла документи та опитувала всіх осіб, які ховалися за парканом. На свої скарги я отримала реакцію - під'їхав старший інспектор, який курує дані питання, Сергій Потьомкін, який зв'язався з керівництвом забудовника і завтра пообіцяв з'ясувати всі питання. Працівники, звісно, до цього часу втекли, залишивши нового сторожа", - зазначила Терещенко у дописі на Facebook.

Депутатка Київради Олена Терещенко пише про бездіяльність поліції, яку викликала до будинку. Фото: Facebook Олени Терещенко
Депутатка Київради Олена Терещенко пише про бездіяльність поліції, яку викликала до будинку. Фото: Facebook Олени Терещенко

При цьому будівля дійсно становить історичну цінність. Її було зведено за індивідуальним проєктом архітектора Іполіта Ніколаєва для Поліцейської дільниці "Лукʼянівського участка".

"Характерною особливістю, а заразом й цінністю будівлі є змінна поверховість вписана в хвилястий рельєф місцевості. Так, з боку вул. Січових Стрільців вона має два поверхи, а з боку Дмитрівської уже три. У радянський час тут продовжувала бути міліція, а ось в часи незалежності - сюди заселили податкову", - розповідав про будинок Дмитро Перов.

Хто трощить колишню Лук'янівську дільницю

Перов зазначає, що підрядником робіт з "ремонту" будинку виступає ТОВ "Ягуар". Це та сама компанія, що влітку руйнувала Лісопильню Сніжка, 1902 р. на вул. Турівській, 29а. Саме "Ягуару" Київрада передала ділянку під історичною будівлею для будівництва, нагадує пам'яткоохоронець. Втім, замовником робіт є не менш цікава компанія - це ПП "Альтаїр", як пише відомий київський журналіст та блогер Володимир Бондаренко, підконтрольне колишньому президенту ХК "Київміськбуд" Ігорю Кушніру.

"Вдалося дізнатись, що Кличко продав Кушніру цей будинок. Без будь-яких аукціонів, просто на Новий рік-2022. Окрема будівля 1385,7 кв.м в центрі міста на окремій земельній ділянці за 23,4 млн грн. По 600 доларів за квадрат", - пише Бондаренко.

Цікаво, що користувачі Facebook оперативно розшукали договір купівлі-продажу, згідно з ним, Володимир Брагін, директор ПП "Альтаїр", дійсно придбав будівлю в Департаменту комунальної власності КМДА. Від міської адміністрації договір підписував Андрій Гудзь, директор Департаменту, причому продаж він провів, як "малу приватизацію" - хоча жодного конкурса не було проведено. А саму угоду підписали "під ялинку", 30 грудня 2021-го.

Мінус ще одна пам'ятка: у Києві зняли дах з історичної Поліцейської дільниці початку ХХ століття 3

 У Києві врятували садибу Барбана - нарешті її додали до реєстру об'єктів культспадщини

Нагадаємо, днями Інформатор повідомляв про те, що садибу Барбана, що розташована на вулиці Обсерваторній поблизу Львівської площі, внесли до реєстру об’єктів культурної спадщини Києва. Це унеможливить як знесення будівлі, так і можливість будь-яких "компромісних" варіантів забудови, як, наприклад, вписування одноповерхової будівлі в 10-поверхівку, як "декоративний елемент". А київські активісти підрахували: аби врятувати садибу, довелося провести 23 акції протесту, 6 толок і витратити 3 роки часу.

А у середині березня 2024-го Інформатор писав про те, що у Києві під виглядом ремонту розбирають фундаменти палацу останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Вони розташовані на вул. Івана Мазепи, 3В у Печерському районі столиці. А нині є частиною фортифікаційного комплексу Микільської брами, більш відомої сьогодні за проєктом реновації Арсенальної площі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube