Київський Судово-медичний морг №1 на вул. Оранжерейній перебуває у вкрай незадовільному стані: будівля потребує капремонту і буквально розпадається на очах, один з двох рефрижераторів від волонтерів вже не працює, і зберігати тіла загиблих захисників стає все проблематичніше
Київський Судово-медичний морг №1 на вул. Оранжерейній перебуває у вкрай незадовільному стані: будівля потребує капремонту і буквально розпадається на очах, вона не має стаціонарного холодильника, а один з двох рефрижераторів, подарованих волонтерами, вже не працює - Інформатор писав про них ще на початку вересня. До того ж, на співробітників, та й саму будівлю, лягає величезне навантаження. Саме тут відбувається процедура упізнання тіл, що повертаються до України з окупованих нині територій.
Про ситуацію з Київським судово-медичним моргом №1 розповіла в своєму Facebook Олена Толкачова, керівниця Патронатної служби "Янголи Азову". В її обов'язки входить якраз супровід непростого шляху загиблих бійців - з лінії фронту, чи навіть з-за меж України, до Києва і вул. Оранжерейної, де відбувається упізнання, і де працюють у лабораторії судово-медичні експерти, що встановлюють особистість за ДНК. Слід зазначити, що саме розташування будівлі досить зручне з логістичної точки зору. А от її стан - жалюгідний.
"Тут немає стаціонарного холодильника, все дуже занедбане, немає окремого місця для військових, де вони могли б попрощатися з побратимами. А все відбувається в маленькому залі. Саме страшне - те, що в цьому залі відбуваються і прощання, і упізнання. А це -навантаження і на морг, і на співробітників. А також на холодильні установки, які працюють вже третій рік поспіль без зупинки", - розповідає Толкачова.
За словами керівниці Патронатної служби "Янголи Азову", рештки побратимів, загиблих на фронті, а також зібраних по той бік лінії фронту і переданих ворогом, зберігаються тут у окремих рефрижераторах, які подарували волонтери. Один з них вже не працює, та й той, що холодить, постійно ремонтується. Ремонтники, каже Толкачова, коли приходять, кажуть: ремонтувати вже немає, що - установки треба повністю замінювати. Але коштів на це немає.
Окрема тема - запах від тіл, що не витягується з будівлі та під час літньої спеки стоїть навколо моргу. Інформатор вже звертав увагу на це у своїй публікації. Найгірше, каже Олена Толкачова, - в тому, що цей концентрований одор стоїть у залі, де відбуваються прощання та упізнавання тіл. Це створює додатковий дискомфорт для родин, що переживають горе прощання з рідною людиною.
"Коли спілкуємося з родинами, бачимо, що в них у пам'яті зберігається саме цей запах, зберігається в свідомості і асоціюється з тією трагічною подією, з тим днем, коли вони прощалися з рідною людиною. Я вважаю, що це - ще одна умова, що повинна стати однією з вирішальних, щоб робити тут повноцінний ремонт, і паралельно шукати альтернативну будівлю", - каже Толкачова.
Проведення капремонту - це, далебі, єдине, що не можуть зробити волонтери власним коштом. Ще на початку великого вторгнення, навесні 2022-го, коли ворожа ракета влучила у київську телевежу, вибуховою хвилею в будівлі моргу винесло шибки. Тоді волонтери встановили вікна своїм коштом, а також придбали обігрівачі на зиму, кондиціонери, пральні машини, щоб персонал міг нормально працювати. Але ремонт має робити саме Міністерство охорони здоров'я, на чий баланс влітку була передана установа.
"У нормальних, цивілізованих моргах, що функціонують, наприклад, на Київщині у обласній лікарні, немає такого запаху. Це все можна виправити: зробити ремонт, потрапити нормальні витяжки. І ми дуже багато разів зверталися до МОЗ, у т.ч. разом з директором цього СМЕ, у якого так само болить душа за все, що тут відбувається", - зазначає керівниця Патронатної служби "Янголи Азову".
Нагадаємо, у перші дні вересня Інформатор писав про складну ситуацію у морзі на вул. Оранжерейній у середмісті Києва. Наш кореспондент відвідав установу і відчув у дворі установи досить сильний запах від тіл. Тоді ж ми поспілкувалися з керівником Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, Олександром Михайленком, який розкрив справжні причини такої ситуації.
Також зазначимо, що ми писали про те, що слід робити киянам, в яких під час війни помирає близька людина. Передовсім, слід потелефонувати лікареві, з яким в померлого була заключена декларація. Лікарі мають видати свідоцтво про смерть, яке дає право на здійснення похорону. А якщо причину смерті ще потрібно буде встановити, поліція забезпечить транспортування тіла до моргу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.