За Конституцією, держава має створити умови, за яких житло є доступним для громадян. Це стало ще більш актуальним під час війни.
23 листопада депутати Київради погодили збільшити статутний капітал КП «Фінансова компанія «Житло-інвест» на 2 млрд грн. Але юристи міськради зауважили, що гроші беруть без обґрунтування куди, на що та в які строки використають.
В комунальному підприємстві пояснили, що кошти потрібні задля того, аби купувати житло та потім здавати його в оренду. Це квартири для родин захисників та переселенців, і з часом вони можуть викупити ці квадратні метри.
Нагадаємо, що в липні 2023 року Київрада прийняла рішення, за яким «Житло-інвест» має купувати та потім здавати в оренду квартири для пільгових категорій. Це може бути як житло з оздобленням, так і без нього. На офіційному сайті пропонують квадратні метри в таких комплексах:
Як писав сайт «Київвлада», у вересні 2020 року КП «Житло-інвест» теж отримало після голосування на сесії на 2 млрд грн. Минулого року теж не було відомо, на що саме витратять ці кошти.
В поясненнях до проєкту рішення було про «реалізацію певних статутних завдань та виконання заходів Міської цільової програми забезпечення житлом громадян». Йшлося про придбання квартир для дітей-сиріт та допомоги молоді.
Загалом, з 2022 року по 2024 рік це комунальне підприємство має отримати 3,34 млрд грн. З цієї суми:
Результатом цих вливань має стати придбання 156 квартир, часткове фінансування будівництва або закупівлі 153 квартир, закупівля або будівництва 900 квартир для молодих громадян.
Однак квартирна черга просувається не так швидко, як написано у стратегіях Київради. За результатами виконання програм, у 2021 році середній термін перебування на квартирному обліку в столиці становив 12 років. Хоча чиновники прогнозували, що це має бути в середньому 5 років.
Ймовірно, що ці кошти можуть піти на покупку житла у компанії «Київміськбуд», де міська влада є основним акціонером. Тому що частину квартир, яку зараз пропонують для оренди, збудувала саме ця компанія. Мова йде про «Італійський квартал» та «Медовий».
У «Київміськбуду» зараз є проблеми з фінансуванням. Забудовник не може добудувати 22 ЖК, через що тисячі людей ще не отримали свої квартири. Для завершення 20 житлових комплексів забудовнику потрібно понад 10 млрд грн. Водночас від продажу усієї нерухомості, яка є на різних стадіях у робочому портфелі компанії, можна отримати майже 24 мільярдів гривень.
Влітку цього року перший заступник голови КМДА Микола Поворозник казав, що міська рада не буде поспішати з виділенням коштів для «Київміськбуду». Але, судячи зі всього, ситуація змінилася.
Інформатор писав, що Київміськбуд хоче брати участь у державній іпотеці через колишній Альфа-Банк.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.