Київрада кличе працювати присяжними до міських судів: скільки платять і що для цього треба

Суди сплачують присяжним грошову винагороду, приблизно як діючим суддям, а для кандидатів встановлені чіткі вікові, а також законодавчі обмеження

Київрада суди присяжні
В Україні найвідоміший випадок застосування суду присяжних - під час розгляду справи про вбивство журналіста Павла Шеремета 2019 року. Фото: УП

Київрада оголосила додатковий набір присяжних до кількох судів Києва. Це цікава й дуже пізнавальна робота, за яку ще й непогано платять, а час, що присяжні витрачають на роботу в суді, зараховується до всіх видів трудового стажу. А покликати можуть на розгляд як відносно "простих" справ, про всиновлення чи визнання особи безвісно відсутньою, так і на кримінальні справи, де обвинуваченим загрожує довічне позбавлення волі.

Про набір присяжних повідомляє Київрада на своєму порталі. Там нагадують, що присяжні залучаються до здійснення правосуддя разом з суддею, ними можуть бути громадяни від 30 до 65 років, що постійно проживають на території юрисдикції суду. За свої послуги вони отримують грошову винагороду (виходячи з посадового окладу судді місцевого суду - тобто десь 200 грн/година), втім, працюють присяжні зазвичай не так вже й часто, 2-3 години на місяць.

Присяжні можуть залучатися до розгляду цивільних справ, наприклад, про обмеження чи поновлення цивільної дієздатності особи, визнання її безвісно відсутньою чи померлою. А також до кримінальних справ - щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі.

"Такі справи за клопотанням обвинуваченого слухаються судом присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних", - зазначають на сайті Київради.

Зазначається, що бажаючі повинні надати відповідну заяву, копії офіційних документів - паспорту, ідентифікаційного коду, а також документ із закладу охорони здоров'я про відсутність хронічних психічних та інших захворювань. Також доведеться принести витяг з реєстру територіальної громади, довідку про несудимість і витяг з держреєстру осіб, що вчинили корупційні правопорушення (про відсутність у цьому реєстрі).

Наразі присяжні потрібні до таких судів:

  • Голосіївського;
  • Дніпровського;
  • Деснянського;
  • Оболонського;
  • Печерського;
  • Подільського;
  • Святошинського;
  • Солом'янського.

Зазначимо, що згідно ч.2 ст.65 Закону про судоустрій та статус суддів, присяжними не можуть бути громадяни, яких суд попередньо вже визнав обмежено дієздатними чи недієздатними, ті, хто має незняті або непогашені судимості, а також люди з хронічними психічними захворюваннями. Крім них, присяжними не можуть бути люди старші за 65 років, держслужбовці, народні депутати, працівники судів тощо.

Суди випускають з-під варти підозрюваних у тяжких ДТП та забороняють сумнівні забудови

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що під час підготовчого судового засідання, яке відбулось у Броварському міськрайонному суді, екс-керівника Броварської РВА Володимира Майбоженка випустили з-під варти. Він підозрюється у п’яному ДТП з чотирма постраждалими, яке сталося у квітні та призвело до завдання важких травм місцевим мешканцям - трьом дорослим та дитині. Постраждалі досі лікуються, а сам Майбоженко до 4 листопада абсолютно вільний - суд звільнив його з-під варти під особисте зобов’язання.

Також ми розповідали про те, що Шостий апеляційний адміністративний суд за скаргою активістів громадської організації "Збережемо Солом`янський парк" заборонив проводити будь-які будівельні роботи поблизу зони відпочинку. Ця заборона діятиме поки суд не ухвалить остаточного рішення чи поки його не оскаржать. Раніше – у квітні 2024 року Солом’янський районний суд Києва наклав арешт на спірну ділянку й теж заборонив будівництво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube