Київ знеструмлюють найбільше в країні: чи винні в цьому корумповані чиновники і бізнесмени

"Круті" бізнеси, яких у Києві чимало, підключаються до мереж для побутових споживачів і навіть ліній метрополітену, отримуючи електроенергію за пільговою ціною, натомість страждають звичайні містяни, яким доводиться страждати через брак електрики та графіки відключень

Несправедливість при відімкненнях електроенергії - кияни блекаут Укренерго бізнеси
Серед усіх побутових споживачів у цілій країні саме киян відмикають найбільше: 10-14 годин на добу

Заява депутата Київради Леоніда Ємця про тижневі відключення світла, що чекають на столицю взимку, можуть мати цілком практичне пояснення. Києву доводять наднизькі ліміти використання електроенергії. А деякі фахівці вважають, що у столиці є ще й бізнеси, які "вибивають" для себе більші ліміти саме за рахунок населення. Втім, енергетики подібну можливість заперечують.

Про несправедливість при застосуванні графіків відключень пише директор енергетичних програм Центра ім. Разумкова Володимир Омельченко у Facebook. Він вважає, що нинішні знеструмлення за графіком для населення у Києві - найтриваліші з усієї країни. Наразі вони становлять 10-14 годин на добу у той час, як в деяких регіонах такі відключення тривають 2-3 години (і застосовуються не завжди).

"У деяких регіонах ГПВ (графіки погодинних відключень - Ред.) по 2-3 години й ті не завжди застосовані. Здається, щось не так з лімітами Укренерго", - зазначив Омельченко.

Експерт пише, що об'єднана енергосистема країни наразі функціонує, як єдине ціле, і за відсутності проблем з передачею електроенергії у кожному конкретному регіоні залежить від лімітів, що були доведені НЕК "Укренерго". Які, вважає Володимир Омельченко, є "несправедливими та необґрунтованими".

Ще один аргумент, на який "грішить" фахівець, є дискусійним. Омельченко стверджує, що саме у Києві найщільніша концентрація бізнесів, кожен з яких претендує на "особливе" ставлення до себе з боку місцевої влади.

"У Києві сконцентровано більше ніж в інших регіонах "крутих" бізнесменів, що вибили більші ліміти для себе коханих за рахунок населення. Тут мова йде про тих бізнесменів, що не пов'язані із оборонкою та критичною інфраструктурою, а про тих, що володіють ресторанами, кафе, салонами краси, торгівельними центрами, масажними кабінетами, саунами тощо", - продовжує фахівець.

Омельченко стверджує, що нерідко такі бізнесмени просто підключаються до мереж для побутових споживачів та метрополітену, ще й отримують електроенергію за пільговою ціною. Досягати домовленостей про це, ймовірно, вдається корупційним шляхом - а відповідальність несе місцева влада у столиці.

"Пану Кличко та його команді завжди було начхати на киян. Вони думають тільки про власні бізнеси за рахунок їх інтересів. Та якщо до осінньо-зимового періоду ліміти не будуть переглянуті (НЕК "Укренерго - Ред.), то взимку вже ніякі графіки відключень не знадобляться, адже дефіцит значно зросте. Тобто, за даних лімітів для Києва населення можуть взагалі не включати", - резюмував Володимир Омельченко, додавши, що за бажання керівників галузі проблему можна вирішити.

ДТЕК: графіки відключень застосовуються до всіх споживачів - і побутових, і бізнесу

Щоб зрозуміти, наскільки можливо підімкнути промислового споживача до електроенергії, що призначена для побутових потреб, Інформатор звернувся до ДТЕК Київські електромережі, компанії, яка займається розподілом електроенергії та експлуатацією електромереж у столиці. З відповіді на наш запит випливає, що "красти" електроенергію в інших споживачів бізнес не може - а графіки відключень стосуються абсолютно всіх.

"У промислових підприємств відсутня технічна можливість приєднуватись до мереж житлового фонду та мереж громадського електротранспорту. У разі дефіциту електроенергії, після команд Укренерго на застосування відключень, графіки стабілізаційних відключень застосовуються для всіх категорій споживачів у рівному об’ємі – побутових, бізнесу, соціально-побутової сфери та промисловості. Виключенням є об’єкти критичної інфраструктури та будинки, що знаходяться на одній лінії з критичною інфраструктурою. Ще у 2022 році ДТЕК Київські електромережі мінімізував кількість таких будинків. Лишились тільки ті, які немає технічної можливості приєднати до інших електроліній. Також мають можливість лишатися зі світлом підприємства, які самостійно закуповують електроенергію через імпорт. Тому що, вони не збільшують дефіцит електроенергії", - йдеться у відповіді ДТЕК Київські електромережі на запит Інформатора.

Крім того, у компанії розповіли, якою є частки промислових, побутових споживачів у Києві, а також яку частку становить критична інфраструктура. Так, за даними ДТЕК Київські електромережі, частка споживачів побутового сектору становить 40%. Решта, 60%, - це бізнес, соціально-побутова сфера та промисловість. З цих 60% частка саме критичної інфраструктури становить 22%.

"До таких об'єктів відносяться лікарні, насосні станції, котельні, підприємства, що працюють на оборонний комплекс країни. Список таких об'єктів затверджує місцева влада", - додали у ДТЕК Київські електромережі.

Відключення триватимуть до середини серпня, а взимку буде "дуже важко" - прогноз "Укренерго"

Нагадаємо, днями Інформатор розповідав з посиланням на члена наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрія Бойка, що відключення електроенергії у Києві та загалом у країні в тому ж форматі, як минулого тижня, триватимуть до серпня. Тоді ситуація покращиться завдяки введенню в роботу кількох енергоблоків на АЕС. А от зима чекає досить важка: генерації не вистачає, а імпорт електроенергії з-за кордону ситуацію не надто виправляє.

Також ми розповідали, що 14 травня компанія НЕК "Укренерго" повідомила про екстрені відключення електроенергії в столиці та Київській області. Першими без світла залишили ТРЦ “Караван” та “Дрім Таун” в Києві, також відімкнули електрику в Дарницькому та Голосіївському районах. Зрештою, усе місто залишилося без світла. А графіків відключення при цьому не існувало, чи вони були досить умовними - адже відключення не були плановими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ