Для каштанів, дубів та ясенів кронування - майже завжди смерть: київські екологи закликають припинити зрізати гілки

Читать на русском

Кроновані дерева частіше заражаються омелою, стають чутливими до сонця та комах, а також можуть впасти і спричинити шкоду

Читать на русском
Шкода від кронування дерев комунальниками Києва
Кронування дерев на Венеційському острові ("Гідропарк") у Києві, на території КП "Плесо". Фото: КЕКЦ

Кроновані дерева частіше заражаються омелою, стають чутливими до сонця та комах, а також можуть впасти і спричинити шкоду

Київські екологи закликають припинити кронування дерев у міських парках, скверах та зелених зонах. Зокрема, обрізання крон у дерев на Венеційському острові ("Гідропарк") за словами фахівців призвело до збільшення їхньої зараженості омелою, а також загалом - до зменшення зелених зон. Також експерти звертають увагу на корупційні ризики: КП "Київзеленбуд" та "Плесо", на їхню думку, можуть банально заробляти на продажі деревини до "шашличниць".

Про шкоду для дерев від процедури кронування повідомив столичний еколог, директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко у дописі на Facebook. За його словами, є кілька причин, за яких саме процедура обрізки крони несе для зелених насаджень підвищену небезпеку. По-перше, пише Борейко, після кронування навіть ті дерева, що не є вибагливими, можуть засохнути.

"Незрозуміло, хто дозволяє кронувати каштани, дуби, ясені та інші породи дерев, для яких кронування – майже завжди 100-відсоткова смерть. Вони просто через кілька років майже всі висихають", - стверджує директор КЕКЦ.

По-друге, за словами еколога, дерева стають уразливими до сонячних опіків, відчувають стрес, недоотримують поживні речовини, стають схильними до атак комах тощо. Також наноситься удар по кореневій системі, через що порушується обіг речовин у дереві (адже листова маса не відповідає розмірам коренів). Третьою причиною, за словами еколога, є порушення розвитку дерев після процедури - замість потужних гілок утворюються "епікормічні пагони", слабкі та тендітні, що згодом можуть збільшитися у розмірах та вазі, підвищуючи ймовірність падіння дерев.

"За іронією, багато людей кронують дерева саме тому, що вважають, що дерева будуть безпечнішими. Насправді ж, кронування призводить до того, що дерева стають аварійними. У ряді країн, наприклад, у деяких штатах США, кронування заборонено законом саме з міркувань безпеки громадян і для того, щоб уникнути позовів про відшкодування шкоди", - стверджує еколог.

Також, за його словами, кронування може активізувати зараження дерев омелою - так, за спостереженнями Володимира Борейка, ті тополі у Гідропарку, які було кроновано, було заражено рослиною-паразитом. А ті, що уникли кронування - здорові. Ще однією причиною не кронувати дерева, зазначає еколог, є необхідність зменшення загальної температури у місті.

Зрештою, очільник КЕКЦ підозрює у процедурі кронування корупційний механізм. Адже за кожне дерево, що обрізають співробітники КП "Київзеленбуд", отримують кошти з міського бюджету, відтак, власне бюджет комунального підприємства таким чином збільшується у розмірах.

"А заготовлену при кронуванні деревину можна продати господарям шашличниць, що також економічно вигідно для "Зеленбудів". У 2018 р. київські міські депутати домоглися мораторію на часткове кронування дерев на 2 роки", - нагадує Володимир Борейко.

Історичні дерева Києва: втрачено каштан Шевченка, а липі Петра Могили зламало гілку

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Київ поступово втрачає видатні та історичні дерева. Так, за останній час було повністю знищено цінний каштан Шевченка, що ріс на території Видубецького монастиря. Також була пошкоджена липа Петра Могили, що знаходиться у історичній частині міста - у самому началі Андріївського узвозу. Зрештою, буревій зламав одну з великих гілок дубу Крістера у Подільському районі Києва, що також є ботанічним пам'ятником місцевого значення.

А на початку січня ми звертали увагу на страждання від 15-градусного морозу 30 дрібнопильчастих вишень "Роял Бургунді", які було висаджено у Куренівському парку. Це саме ті дерева, за висадження яких навесні голосували мешканці Подолу і які висадили врешті-решт у середині жовтня за участі керівництва міста.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.