Володимир Зеленський передає меседж західним партнерам про те, що Україні терміново потрібні поставки ракет для систем ППО через зміни у тактиці обстрілів з боку Росії та виснаження вже існуючих запасів
Знищення Трипільської ТЕС 11 квітня стало можливим через брак ракет для систем ППО. Про це прямо каже Володимир Зеленський у інтерв'ю PBS, і у цій заяві є декілька особливостей: по-перше, вона спрямована на західного глядача, передовсім - політиків. По-друге, російські війська застосовують тактику на виснаження, і використання ними новітніх ракет "Х-69" (модифіковані "Х-59") лежить цілком у логіці розвитку такої тактики. Але чи є загроза безпосередньо для Києва, а також, чи нададуть партнери, передовсім, США, нові боєкомплекти для систем ППО Patriot?
Про дефіцит боєкомплектів для систем ППО Володимир Зеленський розповів у інтерв'ю PBS. Зазначивши, що Трипільська ТЕС є важливим елементом енергетичної інфраструктури Київщини (а також, як писав Інформатор, - для Житомирщини та Черкащини), президент уточнив, що 11 квітня ППО змогла відбити 2/3 ворожих ракет.
"Летіло 11 ракет. Перші 7 ми знищили. Чотири - знищили Трипілля. Чому? - Тому, що було нуль ракет, які захищали Трипілля. Вони закінчились", - зазначив президент.
Схожу заяву наступного дня після ракетної атаки на Київщину вже робив очільник МЗС Дмитро Кулеба на полях україно-словацьких міжурядових консультацій. Відповідаючи на питання українських журналістів, дипломат також відповів прямо - Україна просить своїх партнерів про якнайшвидше надання комплексів ППО "Patriot", без яких "ми б сьогодні не втратили все це".
Про дефіцит ракет для ППО "Patriot" та німецьких "Iris-T" заявляв також радник очільника Офісу президента Михайло Подоляк. У статті для The Guardian наприкінці минулого тижня він написав одночасно про нестачу боєкомплектів та про зміни у тактиці російських військ, які використовують "до 10 чи 12 ракет одночасно", оминаючи тим самим системи ППО України.
У коментарі Інформатору військовий експерт, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих уточнив: меседж, переданий президентом, було спрямовано на західних партнерів України, передовсім - на США.
"Чи це правда щодо дефіциту ракет - ніхто не скаже докладно, а от теза президента цілком обґрунтована: проблема дефіциту виникає на тлі передвиборчих процесів у наших партнерів, що зараз відбуваються, зокрема у США. А вони ж є основними постачальниками тих же ракет для Patriot'ів. Відтак, дефіцит справді може виникнути", - зазначив Рябих.
Другою особливістю є якраз застосування ракет "Х-69", ще й у досить великій кількості (про це й казав Михайло Подоляк). Застосування цих ракет підтверджував спікер командування Повітряних сил України Ілля Євлаш. Головною небезпекою цих ракет є здатність летіти на наднизькій висоті у 20 метрів, що робить виявлення та знищення надскладною задачею для систем ППО, також, як з'ясувалося, запускати ці ракети можуть не тільки винищувачі Су-57.
"Існує думка, що вона використовується тільки з сучасного російського літака Су-57. Я з цим не погоджуся, тому що платформа так званих авіаційних катапульт передбачає використання різного типу озброєння. Нести їх можуть також Су-35, Су-34 і Су-30", - зазначив у ефірі каналу "FreeДом" авіаційний експерт Анатолій Храпчинський.
Ще одною особливістю розвитку ситуації в Україні є загострення на Близькому сході. Напад Ірану на Ізраїль викликав цільову дію одразу декількох країн, які стали на захист Ізраїля, підкреслює Валерій Рябих, зазначаючи, що для світової спільноти подібне втручання було, передовсім, прорахунком ризиків.
"Що стосується використання систем ППО: у Ізраїля є системи власного виробництва, і, відповідно, ракети до них. По суті ж, ракет у світі зараз достатньо для розподілення (між Україною та іншими країнами, в яких виникне необхідність у захисті - Ред.): я не виключаю, що на цьому тлі звернення президента може бути спрямоване, у тому числі, на оперативний вплив на ситуацію, щоб Україні виділили додаткові ресурси для забезпечення наших об'єктів", - зазначив Рябих у коментарі Інформатору.
Зазначимо, що і Володимир Зеленський приділив увагу темі Ізраїля (власне, з неї й почалося його інтерв'ю для PBS): президент зазначив, що без допомоги з боку міжнародної спільноти - Франції, Йорданії, Британії та США - ця країна не змогла б упоратись з потужним ударом з боку Ірану. Для відбиття ж було використано системи ППО та авіацію - багато у чому Україна також має потребу, наразі захищаючи власне небо самостійно.
Нагадаємо, Інформатор вже писав про те, що CNN дослідила причини вдалої атаки на Трипільську ТЕС і дійшла висновку: частину засобів ППО передислокували на передову. А РФ змінила тактику атак на українські об'єкти енергетичної генерації. Якщо у попередні два роки вони були більш розрізненими, а ракетні залпи роззосереджувалися по значних ділянках енергосистеми країни, то зараз удари стали більш точними і концентрованими, коли десятки ракет та дронів посилаються на одну ціль.
Також ми робили репортаж з містечка Українка на Київщині, де знаходиться Трипільська ТЕС. Місцеві мешканці розповідають про декілька вибухів - кажуть, під будинками тремтіла земля. А от щодо того, чи буде тепло взимку, не переймаються: кажуть - українці (як мешканці містечка Українка, так і країни в цілому) сильні духом, і справлялися навіть з гіршими обставинами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.