Про особливості ракетної атаки на Київщину 11 квітня, руйнування на Трипільській ТЕС, а також очікування місцевих мешканців на відновлення електростанції у репортажі Інформатора
Руйнування російсько-окупаційними військами Трипільської ТЕС, що у містечку Українка за 50 кілометрів від Києва, сталося рано вранці. Місцеві мешканці розповідають про декілька вибухів - кажуть, під будинками тремтіла земля. А от щодо того, чи буде тепло взимку, не переймаються: кажуть - українці (як мешканці містечка Українка, так і країни в цілому) сильні духом, і справлялися навіть з гіршими обставинами.
Ще при в'їзді у місто стає ясно: сталася біда. Повітря просякнуте смородом від пожежі, на вулицях ані матерів з колясками, ані бабусь біля під'їздів - лише кілька місцевих, що злякано крокують до магазинів. Про пораду "не ігнорувати повітряні тривоги" голова міськради Олександр Туренко міг би й не нагадувати - в Українці кожен розуміє, що за об'єкт розташовано у місті.
"Тут, на відміну від Києва, всі ховаються в укриття. У більшості, хто мешкає в приватних будинках, є свої - або льохи, або, хто має, - мінус перший поверх: це зручніше, ніж, як у Києві, - бігти до громадських сховищ", - каже бабуся у черзі в місцевому магазині.
Самий вибух усі місцеві не просто чули, а й відчули, жартують, "усім єством". Кажуть: під час першого "прильоту" (а їх було декілька) задзеленчали шибки, а багатоквартирні будівлі ніби підкинуло догори. На щастя, споруда ТЕС знаходиться далеченько від житлового масиву, і його мешканцям доведеться лаштувати хіба декілька вибитих хвилею шибок.
"Я мало з ліжка не випав. Думаю, що отой вибух, та й не один, почули у всьому Обухівському районі, і ще, далебі, навіть у Києві. Вночі ж тихо - звук далеко розноситься", - сказав Інформатору водій старенької автівки, що спинився на одній із АЗС у місті.
Коли ми приїхали до Українки, пожежу вже приборкали. Але велика чорна хмара ще стояла стовпом над містом. Частина проїздів, зокрема, до самої ТЕС була перекрита кордонами поліції. Втім, до КПП на в'їзді на Трипільську ТЕС ми дісталися досить швидко.
"Найбільш важливі етапи ліквідації наслідків вже зроблено - вони ж найперші: прибрано вибухонебезпечні та легкозаймисті речовини, а залишки ворожих снарядів - знешкоджено. Вже триває підрахунок збитків та вартості ремонту й відновлення. У разі, звісно, якщо це можливо", - кивнув один з поліцейських на густий дим, що завис над будівлею ТЕС.
Біля КПП зустрічаємо одного зі співробітників - одягнутий у цивільне, він саме поспішав до входу. На наше питання про масштаби руйнувань чоловік рвучко зупинився і розвернувся.
"Можу сказати небагато. Вони влучили саме так і саме туди, де найчутливіше", - відповів він Інформатору.
Справді, опівдні з'явилося повідомлення від ПАТ "Центренерго" про масштаби руйнування. Згідно з оцінкою керівництва компанії, потужності ТЕС було знищено повністю, оскільки ракети влучили в турбінний цех. У "Центренерго" також додали: на щастя, жоден із співробітників станції не постраждав - на об'єкті відповідально ставляться до безпеки.
Втім, "знищено повністю" не означає "знищено остаточно". Місцеві мешканці пригадують, що минулого року, коли уламки ракет влучили по Трипільській ТЕС, її зупинили на певний час, але зрештою роботу вдалося відновити. І цього разу, сподіваються, її роботу зможуть також відновити. А питання стоятиме гостро - адже ТЕС забезпечувала місто теплом, і, схоже, про ці наслідки місцеві ще не думають.
"Та зачекайте ви з тим опаленням, дайте хоч літом насолодитися. Он тепло надворі. Значно гірше те, що тут пів міста втратить роботу, бо реально дуже багато хто працював на ТЕС. Та ще люди з довколишніх сіл, з району", - каже дебелий чоловік, за зовнішнім виглядом - саме один з енергетиків, якому "болить" власне робоче місце.
Нагадаємо, у коментарі Інформатору співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначив, що говорити про обсяги втрати потужностей генерації електроенергії ще зарано. Адже наразі незрозуміло, що саме було зруйновано на самій Трипільській ТЕС, і наскільки постраждало дефіцитне обладнання машинних залів. Попередньо, станція може втратити до половини генерації - саме так сталося на об'єктах ДТЕК, які було пошкоджено раніше.
Також ми писали про дивний момент із захистом станції: з'ясувалося, що очільник наглядової ради ПАТ "Укренерго", що керує Трипільською ТЕС, є фігурантом кримінального провадження, розпочатого за фактом саботування указу президента щодо захисту обʼєктів критичної інфраструктури. Офіційних підтверджень цього з боку правоохоронних органів немає, втім, Інформатор розібрався у питанні, чи мала ТЕС відповідне облаштування на випадок "прильотів".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.