Ціни на продукти у Києві: свинина може здорожчати до квітня, а овочевий набір дешевшатиме повільніше, ніж зазвичай

Читать на русском

Аналітик Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" розповів Інформатору, яких цінових змін на найпоширеніші продукти харчування слід очікувати киянам, та й українцям загалом, найближчим часом

Читать на русском
Ціни на продукти харчування у Києві
Ціни на овочі, що сезонно зменшувалися до середини весни, через холодну погоду знижуватимуться повільніше

Аналітик Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" розповів Інформатору, яких цінових змін на найпоширеніші продукти харчування слід очікувати киянам, та й українцям загалом, найближчим часом

Ціни на овочі цього року можуть дешевшати повільніше, ніж зазвичай, через нижчі середньодобові температури. А свинина якщо й підросте в ціні - то "сезонно", ближче до середини квітня. Молочні ж продукти, які також здорожчали у лютому, вже повернулись до січневого рівня - якщо їхня вартість і буде знижуватись надалі, то несуттєво. Інформатор розповідає про зміни у вартості основних продуктів харчування, що входять до споживчих кошиків киян.

Овочі та фрукти

До щорічного коливання цін на овочі додається несприятливий температурний фактор. Так, весна-2024 дещо холодніша, ніж минулорічна, тому ціни знижуватимуться більш поступово та ближче до кінця весни, коли очікуватиметься настання стабільно теплих добових температур. Про це розповів у коментарі Інформатору аналітик Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Максим Гопка.

"Наразі розпочався активний сезон вирощування розсади. І тут основні витрати (це посівний матеріал, добрива, засоби захисту рослин, торф, оплата праці) зросли в ціні, що буде впливати на кінцеву вартість овочів для споживачів. В цьому році вирощуватимуть овочі в не меншій кількості, ніж в 2023 році, оскільки багато фермерів розглядають цей напрям рослинництва як відносно прибутковий через відсутність пропозиції з півдня, тому будуть намагатися вийти на задовільний рівень рентабельності", - стверджує Максим Гопка.

Робити прогноз щодо вартості фруктів на ринку Києва (та й України в цілому) поки зарано, каже аналітик УКАБ. Втім, на його думку, є очікування, що імпортні фрукти дещо знизяться в ціні - проте ситуація залишається мінливою, і констатувати суттєві зміни щопоки зарано. А головним фактором впливу, стверджує Гопка, буде повернення контейнерних перевезень: якщо це станеться, знизяться витрати на логістику.

Що ж стосується цін на хліб та хлібобулочні вироби, то, за словами аналітика, експортні можливості України (які скоротилися через протести польських фермерів на західному кордоні) майже не справляють вплив на формування вартості кінцевого продукту. Однак, каже Гопка, існує взаємозв'язок між ціною та подальшою експортною торгівлею й доступністю морських логістичних шляхів.

М'ясо та молочні продукти

Аналітик УКАБ зазначає: суттєве зростання цін на м'ясо наразі не фіксується. За даними Мінфін, середні ціни в супермаркетах на свинячий ошийок становлять 217,6 грн/кг, що на 8% менше, ніж на початку року. Яловичий гуляш з початку року зріс на +12%. Майже весь 2023 рік ціни на яловичину були стабільними, нагадує Гопка, та все ж, на його думку, ціни на свинину можуть "сезонно" підрости ближче до середини квітня.

"А от молочні продукти зросли в ціні у лютому, проте вже повернулися на рівень, який був на початку січня. Ціни ще можуть просісти, але не суттєво", - констатує фахівець.

Також Максим Гопка зазначив, що одним з найбільш відчутних факторів, що справляє вплив на аграрний сектор в цілому, є дефіцит робочої сили. Причому робітників бракує всюди - починаючи від роботи на полях і закінчуючи підприємствами та фахівцями у компаніях.

"Дефіцит кадрів був й до війни, а зараз це проблема, яка загострюється кожного місяця. Підприємства намагаються долучати до роботи студентів та жінок, проте багато хто не має практичного досвіду та можливостей, щоб закрити позиції. Для того, щоб навчити також потрібен час, якого не вистачає. Дана проблема тільки загострюється. І в якійсь мірі це також відбивається на цінах, проте не так суттєво, як інші наслідки, спричинені війною", - резюмує Гопка для Інформатора.

Чи дійсно ціни на ярмарках дешевші за звичайні базари, і де дешевше купити весняну городину 

Нагадаємо, днями Інформатор підготував для своїх читачів огляд цін на зелень та овочі, вітаміни з яких так потрібні організму після завершення зими. Ми дослідили ціни у столичних магазинах на помідори, солодкий перець, яблука, вітамінний пучок та іншу розповсюджену городину.

Також нещодавно ми задалися питанням: чи дійсно ціни на сільськогосподарських ярмарках, що влаштовує міська влада у Києві, менші за ті, що виставляють на продукти перекупники на столичних ринках та базарах? Щоб це перевірити, ми навідалися на ярмарок і звичайний базар, і порівняли ціни на деякі категорії продуктів. Про результати читайте в нашому матеріалі.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Останні дні приносять багато новин про удари по нафтопереробних заводах та нафтосховищах в Росії. Повідомлення про смерть віцепрезидент компанії «Лукойл», який, за чутками, покінчив життя самогубством після атаки на завод, ще більше загострює ситуацію. Ми розмовлятимемо з колишнім громадянином Росії, Михайлом Орєшніковим, щоб з'ясувати можливі наслідки цих подій на військовому та економічному фронті. Приєднуйтеся до обговорення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.