Чорні лебеді Кличка: чому реакція мера на фіаско останніх днів є неадекватною і чи буде в нього свій Майдан

Знесення Садиби Зеленських і трагедія на зіп-лайні над Дніпром є безумовними викликами для міського голови Києва, втім, публічна комунікація міської влади залишає чимало питань про послідовність та адекватність радників Віталія Кличка

Віталій Кличко активність публічна діяльність Садиба Зеленських трагедія на канатній дорозі
Схоже, що останніми днями мер Києва зміг налаштувати проти себе більшість активних соціальних груп у столиці

Кінець минулого тижня видався багатим на події у Києві. Ввечері у п'ятницю, 19 липня, у середмісті знесли Садибу Зеленських 1890 року. Вже через декілька годин під вікнами КМДА зібрався чималий мітинг, учасники якого звинуватили Віталія Кличка у "мародерстві". А наступного дня обірвався трос на зіп-лайні через Дніпро, поруч з Пішохідним мостом. В обидвох випадках у мерії зробили круглі очі, спробувавши перекласти відповідальність, втім, зробити це навряд чи вдасться, і міський голова таки отримає свою частину негативу від цих подій. Про те, чому реакція Віталія Кличка є невчасною та не зовсім адекватною, - читайте у матеріалі Інформатора.

Чорні лебеді для мера

Ми в деталях описували ситуацію зі знесенням Садиби Зеленських, частини міської забудови середмістя кінця ХІХ ст. Вона тяжка, зважаючи на персони забудовників. Це Михайло Голиця, ексголова правління ХК "Київміськбуд", та Микола Негрич, його зять (обидва ексдепутати Київради). Третьою людиною, що може мати зиск від знесення садиби, називають В'ячеслава Непопа - чинного заступника голови КМДА, дотичного до будівельного бізнесу (керував КП "Житлоінвестбуд-УКБ"). Усі троє так чи інакше дотичні до влади у Києві та особисто Віталія Кличка.

Репутаційний мінус для мера стає ще більш рельєфним, якщо врахувати, що саме у цей день, 19 липня, він святкував 53-й день народження. Відтак, фрази "Кличко-мародер" під КМДА від активістів та небайдужих киян (а до мерії вийшли, без перебільшення, сотні людей) перемішалися з "побажаннями" довгих років життя і зовсім не літературних фраз. А відтак, є чималий подразник, що дуже чітко вловили опоненти міського голови.

"Чи знає мер Кличко, що в місті забудовники системно знищують історичні будинки? Звичайно, знає. Так само, як він знав про стан метро та ідею закрити Либідь в колектор, наприклад. Кличко руйнує місто не менше за російські ракети, чхає на думку киян та киянок, насміхається над активістами", - написала депутатка Київради від "СН" Євгенія Кулеба.

Це - безумовно "чорний лебідь" для Кличка (у класифікації політтехнологів - непрогнозована подія, що докорінно змінює хід подій і має значний вплив). Іншим таким "птахом" стала трагедія на Дніпрі вже наступного дня, у неділю, 21 червня, де через обрив зіп-лайна загинула людина. Так склалося, що компанія, яка була оператором атракціону, також має до Кличка стосунок.

"Називається ця канатна дорога "Kyiv flyline", а фірма, якій все це належить має назву ТОВ "Активна Країна". Саме Кличко своїм підписом на початку 2021 року за розпорядженням №9 дав їм зелене світло на облаштування цієї канатної дороги. Ну тобто не якийсь ефемерний чиновник, а персонально Кличко", - написав у Facebook київський активіст Олег Симороз, додавши, що саме "Kyiv flyline" був серед інвесторів у "міст-хвилю" Кличка на Оболонський острів.

Переведення стрілок

На реакцію мера на знесення Садиби Зеленських чекали майже добу, зрештою, вже о другій половині дня у неділю він написав, що вважає подію "цинічною провокацією", бо напередодні до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА надійшов пакет документації про статус пам'ятки для будівлі. А далі мер "технічно переводить стрілки" на центральну владу.

"Активісти приходять під будівлю мерії. Мовляв, "Кличко зніс памʼятку". Але чому обурені демонстранти не йдуть і не ставлять питань парламенту, який вже понад 5 років так і не ухвалив поданий містом законопроект, щоб столиця мала важелі впливу на недобросовісних власників старовинних будівель? Чому не звертаються до уряду, від якого місто вже стільки років вимагає повернути у власність громади будинок Сікорського", - написав мер у Telegram-каналі, натякнувши також, що має претензії до роботи правоохоронців.

Більш швидкою, але схожою за стилістикою була реакція КМДА на інцидент з зіп-лайном. По-перше, там "сходу" атакували київську міську прокуратуру, яка, як писав Інформатор, заявила про спроби зупинити роботу атракціону ще 2021 року. У КМДА відписали: прокурори не намагались скасувати сам зіп-лайн, а лише оскаржили результат інвестконкурсу. По-друге, у адміністрації вмили руки щодо видачі дозволів (підписаних, нагадаємо, особисто мером).

"Проєктну документацію... мав розробити переможець конкурсу, і на її основі отримати відповідні дозвільні документи в профільних державних органах та відомствах, як це встановлено чинним законодавством. І саме в частині дотримання цих вимог і правил має ретельно розібратися слідство", - додали в КМДА.

Відтак, основну позицію міської влади з обох інцидентів можна сформувати так: винні - активісти, бо ходять протестують "не туди"; центральна влада - бо не робить роботу влади міської комфортною в частині захисту пам'яток архітектури, і ще правоохоронці - бо нічого не роблять, а якщо й роблять, то щось не те. А міський голова, його заступники та КМДА непорушно стоять на сторожі інтересів киян.

Як налаштувати проти себе усіх, та нічого не зрозуміти

Втім, така позиція наштовхнулася на жорстку критику, причому з боку більшості груп, з яких у Києві нині складається активна громадськість. Проти нього виступили "консервативні" політичні опоненти (п'ять копійок вставила навіть Мар'яна Безугла, яка вийшла зі складу фракції "СН", але по старій пам'яті торпедує ворогів Банкової); активісти та пам'яткоохоронці; колишні майданівці (Олександр Нескорений назвав Кличка "московитим гопніком" - попри те, що саме Кличко був одним з публічних лідерів Євромайдану у 2013-2014 роках).

Проти Кличка виступили й новітні політичні рухи, на кшталт "Народовладдя" (Олег Симороз, Юрій Левченко). Та найгірше для Кличка в тому, що його пояснення і дії викликають роздратування вже в більш широких колах - київської інтелігенції, ЛОМів, коло-політичних блогерів.

"Віталій Кличко сильно хоче стати президентом. Це для нього "спорт високих досягнень". Його переконують в тому, що він стане. На своїй посаді мера він займається переважно медійною та політичною діяльністю. Не виключено, що руйнація "садиби Зеленських" — це символічно для нього. Бо люди з таким характером та когнітивними можливостями страждають на магічне мислення. Він не хоче і не буде нести відповідальність за свої вчинки", - коментує ситуацію Сергій Дідковський, піарник та медіа-менеджер.

Зрештою, Віталій Кличко ще й сам додав олії до пательні, де вже відбувалося "просмаження" його політичних перспектив. Вдень у неділю у італійському виданні Corriere della Sera вийшло "програмне" інтерв'ю з міським головою, де той передбачає невдовзі проведення в Україні референдуму про "територіальний компроміс" з Росією (саме таке формулювання вжив мер Києва), "тиск з боку Америки в разі перемоги Трампа" та "ризик політичного самогубства" Володимира Зеленського.

Річ у тім, що на фоні комунальних проблем у Києві, знищення історичних будівель, трагедій з технологічних причин подібні політичні заяви з боку мера виглядають гротескно і несвоєчасно. Цілком зрозуміло, що Кличко дав інтерв'ю задовго до появи "чорних лебедів" (у середу, четвер чи п'ятницю), але таким чином і саме інтерв'ю перетворюється зі способу комунікації на своєрідний демарш. Що моментально помітили у соцмережах.

"Вчора у Києві знесли чергову історичну будівлю, сьогодні - померла людина через порушення правил безпеки. Тим часом, мер коментує Зеленського, Трампа, Путіна, хоч до міжнародної політики не має жодного стосунку", - пише у Facebook публіцист та блогер Євгеній Прокопишин.

Схоже, з наближенням виборів у США на Печерських пагорбах виникло відчуття швидких виборів і в Україні - а Віталій Кличко дійсно вважає себе політиком загальнонаціонального масштабу. Соціологія, звісно, трохи іншої думки про його перспективи, але доки сам мер певен у своїх силах, "не лише одні з декотрих" зможуть переконати його у зворотному.

Антикриз та "дарені коні": як реагує мер на критику та шпильки з боку опонентів

Нагадаємо, ще напочатку березня Інформатор писав, що на Віталія Кличка посилився політичний тиск. А сам він переходить у наступ - причому, саме як політик, а не міський голова столиці. Такий висновок можна зробити з діяльності мера Києва, яку він провадить останній тиждень. Так, політик виступив з інтерв'ю на кількох майданчиках всередині країни та назовні; ймовірно, створив антикризовий штаб з політичних технологів і навіть видав газету власним коштом - Інформатор нарахував у ній цілу 21 світлину політика.

Також ми розповідали, що Віталій Кличко 4 квітня відзвітував про виведення на маршрут "зеленої" гілки столичного метро вже другого потяга з вагонів, що були передані Києву мерією Варшави. Протестував і написав на офіційному сайті: вагони сподобалися, зручні та гарні. Втім, зважаючи на вартість відновлення вагонів, їхній стан, а також на ціну доставляння до Києва з Варшави - виникає питання про доцільність такого подарунка. Так, "дареному коневі в зуби не заглядають", але уся історія з проханням про передачу вагонів до столичної підземки з Польщі була від початку ідеєю однієї людини: Віталія Кличка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube