Національне військове кладовище під Києвом будуватиме консорціум "Білдінг Юа"
Головний військовий цвинтар в селі Гатне під Києвом будуватиме компанія, яку створили через день після оголошення тендера на будівництво. При цьому, документи фірми ще й містять низку невідповідностей до тендерної документації. Очікується, що будівельні роботи І черги мають завершитися до кінця 2025 року.
Про це повідомляє "Главком" з посилання на ProZorro. Зазначається, що Державна установа "Національне військове меморіальне кладовище" 1 серпня визначилася з переможцем на будівництво І черги Національного військового меморіального кладовища у межах Гатненської територіальної громади на Київщині. Ним став консорціум "Білдінг Юа" з Києва.
Цінова пропозиція фірми-переможця склала 1,75 млрд грн. Це на 41,96 млн грн менше від очікуваної ціни замовника (1,8 млрд грн).
I черга будівництва військового кладовища включає облаштування секторів поховань, автостоянки, під’їзної дороги, огорожі, інженерних мереж, будівництво колумбарної стіни. Загалом під традиційні поховання буде відведено 12 036 могил і 720 колумбарних ніш.
"Більшу частину з вказаних могил буде заповнено за рахунок неідентифікованих останків українських оборонців, котрі зберігаються у спеціальних рефрижераторах. Орієнтовно трохи більше 6 тисяч могил на військовому кладовищі буде облаштовано до кінця 2024 року", - сказав заступник директора держустанови Ярослав Старущенко.
Будівельні роботи І черги повинні бути завершені до кінця 2025 року. Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі з’являться цієї осені.
Що важливо: документи, які надав консорціум "Білдінг Юа", містили низку невідповідностей до тендерної документації замовника. Наприклад:
На усунення перелічених недоліків замовник дав тиждень - до 31 липня. У протоколі від 1 серпня державна установа "Національне військове меморіальне кладовище" зазначила: тендерна пропозиція консорціуму "Білдінг Юа" відповідає умовам тендерної документації замовника.
За відомостями аналітичної системи YouControl, консорціум "Білдінг Юа" створили 4 липня 2024 року - наступного дня після оголошення тендеру на будівництво І черги Національного військового меморіального кладовища. Засновниками виступили три підприємства: "Євроелітбуд" (Одеса), "Акам" (Дніпро) і ПАТ "Броварське шляхово-будівельне управління №50" (Київська область). Кінцевими бенефіціарами консорціуму вказані одесити Олександр Ісаєв та Наталя Побережець.
Що цікаво, до IV кварталу 2023 року співвласницею Броварського шляхово-будівельного управління №50 разом із киянином Віктором Гавриленком рахувалася громадянка Росії Таміла Свірідова. Їй належало 9,8% статутного капіталу фірми. Наразі прізвища Свірідової не фігурує серед власників вказаної компанії.
Спочатку Національне військове меморіальне кладовище планували збудувати в урочищі "Лиса Гора".Екологи та активісти виступили проти.
Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, про що заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".
У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області. 8 грудня 2023 року Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.
До слова, меморіальне кладовище під Києвом буде розраховане на 131,2 тисячі могил і 5,2 тисячі колумбарних ніш, де зберігатиметься прах українських героїв. Відстань до столиці від військового кладовища - 11 кілометрів.
Нагадаємо, 1 серпня спалахнув ще один скандал з тендером. Стало відомо, що "Охматдит" за 307 мільйонів відбудовуватиме маловідома фірма - ТОВ "Буд-технолоджі. Десяток інших учасників запропонували виконати роботи значно дешевше - від 42 до 286 млн грн. Однак з жодним з них замовник перемовин не вів, ніяк не пояснюючи своє рішення. "Охматдит" пояснив це рішення тим, що "проведений конкурсний відбір не є тендером в розумінні Закону України "Про публічні закупівлі", а є приватним конкурсом, організованим з метою відкритого та добросовісного використання коштів, пожертвуваних громадянами".
Міністерство охорони здоров'я України вже звернулося до правоохоронних органів із проханням провести додаткові перевірки тендеру на ремонт дитячої лікарні Охматдит" у Києві. Очільник МОЗ Віктор Ляшко пообіцяв, що з моменту, коли з компанією-підрядником буде підписано договір, щодня оприлюднюватиметься публічний звіт про те, куди витрачаються зібрані гроші.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.