Волонтерка Альона Жигір розголосила недостовірні дані про загибель відомого українського митця, через що поставила під удар і себе особисто, і весь волонтерський рух
7 січня на фронті загинув захисник, поет з позивним "Далі" Максим Кривцов. Обставини його смерті стали причиною для приголомшливої історії про довіру до волонтерства загалом, як мобілізуючого явища української сучасності, та й до особистостей у волонтерській спільноті - зокрема. Причиною стала публікація з подробицями загибелі Максима "Далі" Кривцова, що навела у дописі на Facebook волонтерка Альона Жигір.
33-річний Максим "Далі" Кривцов, автор збірки "Вірші з бійниці", загинув 7 січня. Про його смерть повідомила мати, Надія Кривцова, і про обставини смерті у дописі не йшлося. Проте через добу волонтерка Альона Жигір зробила допис, у якому досить детально описала подробиці загибелі.
"Після бою Максима контузило, він слабо розумів що відбувається і в голові була одна думка. Знайти свого кота. Кота з яким вони були так прив’язані один до одного. Свого хвостатого антістреса, який завжди був з ним. Блуждаючи позиціями, він трапив в полон. Кіт вірогідно пробився до нього. Через три години ЗСУ відбили позиції назад і знайшли розстріляного Максима і розстріляного кота", - написала Жигір.
До допису волонтерка прикріпила рахунок Монобанку на своє ім'я, названий "До перемоги. Для захисту мирного населення". Пост помітили, почали донатити кошти - трохи більше, ніж за добу, зібрали майже 50 тисяч гривень.
Втім, на допис досить швидко відреагував бойовий побратим Максима "Далі", Дмитро Вербич. Він прямо звинуватив волонтерку Альону Жигір у тиражуванні неправдивих обставин загибелі військовика. На додачу, звинуватив її у спробі нажитися на смерті "Далі".
"Він загинув не так, це хайп і брехня. Ще й з метою фінансової наживи... Любов, котики, бездушні орки - все щоб видавить сльозу. Включайте трохи мізки хто це репостить бо ви як би трохи співучасники мєрзості", - зазначив Вербич у двох постах на Facebook.
Відреагував і співак Олександр Положинський, закликавши "не поширювати неперевірену інформацію". Дехто з підписників, зрештою, вступився і за Альону Жигір: мовляв, волонтерити вона почала з перших днів масштабної війни, на якій втратила рідного брата.
Про те, що історію загибелі поета знають на найвищому рівні, каже пост Володимира Зеленського. Він написав у вівторок опівдні, що, хоч росіяни і вбивають українських митців - "їм ніколи не стерти українську культуру". Це - явний натяк на Максима "Далі", і допис увінчав реакції на загибель.
Історія отримала швидкий розвиток. Користувачі почали масово скаржитись на допис волонтерки, звинувачуючи її в "шахрайстві" (за таке Facebook зазвичай видаляє дописи, проте в даному випадку було прийняте рішення залишити все, як є - втім, наразі допис вже недоступний). До суперечки почали підключатись волонтери та небайдужі. Волонтерка з Дніпра Тетяна Слабієва, що готує супи для фронтовиків у рамках проєкту "Бобова чашка", зазначила у дописі, що добре знає Альону Жигір та довіряє їй як волонтерці, але ця історія напевно зачепить багатьох волонтерів: "довіра - дуже тендітна штука. Тяжко заробляється, дуже легко втрачається".
"Робити волонтерські збори через маніпуляції на болях - погана ідея. Завжди.
Так, я таке колись теж робила, тому маю право на досвідчений висновок. Слоган "нас обстрілюють, час донатити" - повинен піти у минуле. Час донатити/робити/волонтерити - це особистий вибір. Якщо він прив'язання до однієї емоції "страх", то це стежка до подальших маніпуляцій", - написала волонтерка.
Експертка з комунікацій Ольга Шандра вважає, що волонтерка неправильно використала інформаційний привід - і, напевно, це сталося через надмірний стрес та втрату емпатії (бо використання смерті, як приводу для зборів коштів, є поза межею прийнятного).
Цікаво, що у вівторок журналісти-фактчекери з видання "По той бік новин" зв'язалися з Альоною Жигір, і на питання про джерело інформації волонтерка відповіла: побачила цю історію "в Тік-Тоці у військових". Зрештою, Жигір сама написала допис, у якому пояснила, що довірилася військовим, які розповіли подробиці загибелі захисника. І вибачилася перед батьками загиблого.
"Мені вже декілька разів телефонували журналісти і казали, що обставини загибелі інші. Якщо це так, я вибачаюсь перед батьками Максима, тому що в мене ще не було приводів не довіряти військовим. Я перепостила текстом те, що мене дуже зачепило", - зазначила волонтерка.
Пояснила вона також публікацію картки Моно під дописом: за словами Альони Жигір, цю "банку" зареєстровано у держреєстрі, як волонтерську, і вона завжди відкрита "на ремонти автівок, дрони та інше", а постить її волонтерка під кожним дописом. "В мене є звітності, "Монобанк" мене вже тричі перевіряв", - зазначила вона у коментарі проєкту "По той бік новин".
Зрештою, фактчекерам не вдалося знайти той самий запис у Тік-Ток, де йдеться про "розстріл воїна та кота". Проте є записи, у яких повідомляється, що Кривцов та його кіт загинули внаслідок артобстрілу біля села Іванівка після прямого влучання снаряду в бліндаж. Втім, навіть це не є достовірним джерелом інформації - будь-який контент, що викладається у соцмережах, потребує додаткової перевірки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.