Є ризик руйнування: у найстарішому житловому будинку Києва треба ремонтувати одну з несучих балок - фото

Проблеми з 160-річною деревиною почалися після проривів теплотраси, яку в радянські часи проклали просто під будинком

Історичні будівлі Києва
Будинок з більш ніж двохсотрічною історією потребує ремонту - фото автора

Найстаріший житловий будинок Києва 1760 року побудови потребує ремонту. Через прориви теплотраси під будівлею купців Нечаєвих почав підгнивати один з несучих стовпів споруди, на якому тримається дах. Відтак, столиця може втратити будівлю, що пережила три великі пожежі і наразі є домівкою для потомків купецької родини.

Про небезпеку аварійної ситуації Інформатору повідомив Костянтин Малєєв, молодший науковий співробітник Інституту філософії НАН України, що є власником будівлі і проживає у ній разом з родиною. Він каже: через надмірну вологу і прориви теплотраси цілісність споруди може опинитись під загрозою.

"У будинку є "стаціонарні" проблеми: це і ґрунтові води, що підходять близько до поверхні, і просідання однієї з несучих балок. Це може бути аварійно небезпечно - а у мене наразі немає коштів, щоб це виправити", - стверджує Костянтин Малєєв.

Небезпечна ситуація склалася через прориви теплотраси, що проклали просто під будинком у радянські часи. За минулі роки було декілька інцидентів, коли підвал будинку купців Нечаєвих опинявся залитий окропом. Це вплинуло на дерев'яні конструкції споруди, каже власник.

"Я власним коштом замінив шматок теплотраси, і це коштувало, як ще одна квартира у Києві. Тепер стало зрозуміло, що це вплинуло на деревину стовпа, якому вже 160 років - час своє бере. Стовп підтримує дах в тому місці, де знаходиться прибудова і йдуть сходи на другий, дерев'яний, поверх - він почав підгнивати знизу і просідати", - каже Інформатору Малєєв.

Так виглядає найстаріший житловий будинок Києва сьогодні
Так виглядає найстаріший житловий будинок Києва сьогодні
Тополю, що росте біля входу в будинок, висаджувала мати Костянтина Малєєва
Тополю, що росте біля входу в будинок, висаджувала мати Костянтина Малєєва
Будинок потребує ремонту дерев'яного елементу конструкції
Будинок потребує ремонту дерев'яного елементу конструкції

Будинок купців Нечаєвих пережив кілька пожеж

Споруда з'явилася на київському Подолі ще 1760 року. Спочатку вона належала дворянину Леонтію Вишневському, а після його смерті у будинку оселилася родина Нечаєвих, відомих у Києві кондитерів. Засновник династії, Максим Нечаєв, переїхав до Києва з Чернігівської губернії, а у садибі випікав брендові "Нечаївські пряники", якими торгував на Контрактовій площі. В даний момент в будинку Нечаєвих проживає вже сьоме покоління родини.

Споруда пережила кілька пожеж. Зокрема, 1797 року, коли будівля зазнала суттєвої шкоди (тоді власник, Леонтій Вишневський, звів кам'яну частину будівлі). Також вона пережила велику Подільську пожежу 1811 року, коли у нижній частині міста вигоріло більше за 2 тисячі будинків, 12 церков та три монастирі.

Що відбувається з історичними будівлями у Києві

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що у Києві знову почали руйнувати садибу Зеленських 1890-х років побудови на вул. Тургенєвській. За даними пам'яткоохоронної спільноти "ЦЕГЛА", йдеться про повне переобладнання приміщення, з демонтажем внутрішніх перекриттів і даху. На відео, що оприлюднила спільнота, чутно, як всередині будинку працюють будівельники.

Також ми писали про те, що у Києві прибрали будівельний паркан навколо садиби Солтанова на вулиці Хорива, 18. Цей комплекс будівель, який складається з кількох споруд і має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Флігель садиби обнесли парканом ще у 2021 році, нібито, для реставрації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube