Комісія з найменувань при Київраді більшістю голосів підтримала відозву про повернення усій вулиці Івана Мазепи її назви, таким чином, планують виправити ситуацію, що склалася 2010 року перед візитом до Києва патріарха РПЦ Кирила
У середу, 12 лютого, Комісія при Київраді з найменувань підтримала петицію про повернення вулиці Лаврській назви на честь гетьмана Івана Мазепи. З відповідним зверненням, яке зібрало необхідну кількість підписів, до Київради ще два роки тому звернувся житель столиці Андрій Лупак. Тепер рішення за киянами: після громадського обговорення відповідне голосування має з’явитися у "Києві Цифровому".
Про голосування "за" повернення вулиці її назви розповів член Комісії з питань найменувань Тиміш Мартиненко-Кушлянський. Він зауважив, що шлях київської громади до цього рішення був довгим - і нагадав про буремні події, у результаті яких частина вулиці раптом стала "Лаврською".
"Абсолютно незаконне з погляду процедури та ганебне з точки зору моралі рішення Київради 2010 року про розподіл вулиці, ухвалене на прохання Кіріла Гундяєва (він же — "Патріарх Кіріл"), лишалось ганебною плямою на мапі нашого міста. Ми зробили перший крок до того, щоб змити цю ганьбу і повернути Києво-Печерську лавру на вулицю, названу на честь одного з її найбільших меценатів", — написав Тиміш на своїй сторінці у Facebook.
Водночас, Тиміш Мартиненко-Кушлянський повідомив, що частині вул. Лаврської на відтинку від вул. Добровольчих батальйонів до Наводницької площі пропонують повернути історичну назву: "вулиця Новонаводницька". Це, каже член комісії, також має велике значення, адже так відродиться історичне топонімічне середовище місцевості - Наводничі. Вулицю з історичною назвою "злили" з вул. Січневого повстання у 1981 році.
Зазначимо, що ім'я Івана Мазепи, що є для РПЦ неприйнятним (на українського гетьмана наклали у Москві анафему, тобто відлучили від церкви, за його союз з Карлом ХІІ під час російсько-шведської війни) водночас є не чужим для Лаври у Києві. Гетьман був визначним меценатом, і у столиці збудував Троїцьку Надбрамну церкву, Успенський собор, Церкву Всіх святих над Економічною брамою, лаврські "мазепині мури" з вежами тощо.
Також зауважимо, що з 2010 року вул. Івана Мазепи розділена на дві частини: менша - від ст.м. "Арсенальна" і до площі Слави - названа на честь гетьмана, а більша, між пл. Слави та Наводницькою, - Лаврською. Влітку 2010 року рішення Київради про розділення та зміну назви прийняли голосами 64 депутатів всупереч рішенню комісії міськради та під протести киян. А одним з ініціаторів рішення був тодішній заступник міського голови, Леоніда Черновецького, Віталій Журавський - у подальшому нардеп від "Партії регіонів".
Питання назви вулиці Мазепи/Лаврської у Києві носить яскраво виражене політичне забарвлення. Так, з відповідною відозвою про необхідність терміново змінити найменування вулиці у січні 2025 року до Кличка звернулися кількадесят народних депутатів із різних фракцій (насамперед, "Євросолідарності" - на чолі з колишнім очільником Українського інституту нацпам'яті Володимиром В'ятровичем).
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що кияни просили міську владу перейменувати вулицю, названу на честь російського та радянського архітектора Олексія Щусєва, ім'ям дисидента Степана Хмари, який нещодавно відійшов у вічність. Аргументи залізні: Щусєва з Україною пов'язують декілька проєктів, не найкращих з точки зору архітектурної привабливості (та навіть дуже дискусійних). А Хмара - чи не останній з в'язнів совісті та радянських дисидентів, хто і за незалежності доклався до побудови української держави.
Також ми розповідали про те, які прізвища радянських та російських діячів викреслила Київрада з мапи столиці 2024 року. Це Єсенін, Достоєвський, Чаадаєв, Тургенєв, Нахімов та інші літератори, військовики й громадські діячі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.