Володар підземелля. Як і за що Кличко виганяє з КМДА свого протеже, директора метро Віктора Брагінського

Читать на русском

Директор КП "Київський метрополітен" використовував посаду для особистого збагачення, а схеми "крутив" через власну дружину та матір - втім, головна причина нервової реакції очільників міста не у цьому

Читать на русском
Корупційний скандал у оточенні мера Києва
Віктор Брагінський був одним із найближчих до Кличка посадовців - той призначив його керувати метро у 30 років, і це було одне з перших призначень Кличка на посаді

Директор КП "Київський метрополітен" використовував посаду для особистого збагачення, а схеми "крутив" через власну дружину та матір - втім, головна причина нервової реакції очільників міста не у цьому

Чи не найгучніша подія у Києві з початку року - термінове та неочікуване відсторонення очільника КП "Київський метрополітен" Віктора Брагінського. Воно пов'язане з розслідуванням команди Bihus.Info, яка віднайшла у керманича підземки незадекларованого майна на чималу суму. Схоже, до Кличка дійсно прилетіли "чорні лебеді" - так у політології називають дуже важкопрогнозовані рідкісні події, які можуть мати кардинальні наслідки. Враховуючи небанальність випадку, Інформатор зробив для читачів конспект цього розслідування.

Виймайте ваших кроликів

Віталій Кличко відсторонив свого товариша (а призначення Брагінського було одним з перших кроків на посаді мера, що це, як не свідчення про близькість) невдовзі після виходу розслідування. Ймовірно, коливання все ж були - між публікацією відео та постом Кличка в соцмережах пройшло більше двох годин. Але мости спалені, жертви - принесені. Причому сам мер, судячи з посту, сприйняв ситуацію дуже особисто.

"Коли тобі брешуть в очі, а за спиною дістають кроликів з капелюха, - виглядає це надто погано. І не тільки по відношенню до мене особисто, а по відношенню до киян", - вдався до незрозумілої метафори мер столиці.

Це далеко не перша (й навіть не двадцята) підозра у корупції щодо київських чиновників Кличкового призиву. Яскравий приклад - ситуація з першим заступником голови КМДА Миколою Поворозником, якого також підозрювали у хабарництві в квітні 2020-го, обшуковували і, ймовірно, навіть заарештовували (сам він це заперечує). Втім, за день Поворозник з'явився на роботі без "браслетів", наче так треба було, і досі несе киянам свою віддану службу.

Значить, у випадку з Брагінським Віталій Кличко побачив для себе ще більший ризик. Що саме "такого" було у розслідуванні, через що мер вирішив увільнити керівника підземки, лояльного до себе (і відповідального за стан метро)? Напочатку розслідування керівникові КП пригадують більшість карколомних невдач на посаді - провал із будівництвом метро на Виноградар, аварію у тунелі тощо. Звучить також натяк на зміст другої частини матеріалу - про те, "як балерина натанцювала у метро мільярд".

Це - небезпека поки потенціальна. Реальна ж інформація, яку показали журналісти, починається традиційно, - з дослідження декларації керманича метро, аж надто "стереотипної" для чиновника такого рівня. Він має дві квартири, з яких одна - стара батьківська "однушка" на 55,5 кв.м., а інша - житло у сучасному ЖК "Richmond", хоч і на Печерську, але теж однокімнатне, на 52,7 кв.м. Автівка - Toyota Land Cruiser, не з салону, а б/в. Плюс дача у Київській області на 132,7 кв.м. - "не Козин з виходом на Дніпро, а звичайнісінька дача у селі на річці Рось".

Операція "легалізація"

Втім, у декларації помітили чимало "червоних маячків". Йдеться про легалізацію коштів, які було отримано, ймовірно, не дуже законним шляхом - зазвичай корупціонери роблять це або через "повернення боргів" друзями, або шляхом "отримання коштовних подарунків" від родичів, або через продаж "цінного" батьківського майна за дуже великі кошти. Усі три елементи - це схеми, які мають пояснити, звідки в декларанта з'явилися чималі кошти. Доречі, сам Кличко отримав від брата повернення боргу у негрошовому виразі у 2023 році. Так він став щасливим власником будинку у Гамбурзі - є, про що задуматись.

Керівник метро використав майже кожну з перелічених схем. По-перше, мати Брагінського, Ірина, колись мала власний бізнес (шила спецодяг), і 10 років тому передала його доньці. Але коли син очолив метрополітен, вона оформилася як ФОП, через який, кажуть журналісти, "прогнали" 2 млн грн. А потім майже всю суму Брагінська подарувала синові. Після цього мати зникла з декларації.

Але - сюрприз - невдовзі вона стала власницею двох 2-кімнатних квартир у недешевому ЖК "White Lines" у Голосіївському районі. Купила квартири у січні 2024 року, а у коментарі намагалася переконати розслідувачів, що житло придбала раніше (тож сплатила за нього не півмільйона доларів за ринковою ціною, а дешевше).

"Ви ж бачили, є статки - отам подивіться. Я всю жизнь працювала", - пояснила Ірина Брагінська наявність коштів на купівлю житла, заперечивши причетність до цього свого сина.

По-друге, декілька років тому Брагінський задекларував дохід майже в 2 млн грн з продажу земельної ділянки у селі Глібівка під Києвом власній двоюрідній сестрі Ганні Феніній. Родичка очільника метрополітену потужно переплатила - принаймні у 10 разів, що вдалося доказати журналістам. Це може бути ще одним доказом "підмальовування" доходів у декларації. Але й це ще не все.

Родинне коло володаря підземелля

До 2020 року родинні стосунки Віктора Брагінського не були відображені у декларації - аж раптом того року він "згадав", що має двох синів та доньку. Журналісти задалися питанням, хто був дружиною чиновника, і довідалися, що у той самий день, коли Брагінський придбав житло у ЖК "Richmond", і навіть у того ж нотаріуса була оформлена сусідня 2-кімнатна квартира ціною у 3 млн грн. Власницею стала Ольга Брагінська, яка виявилася дружиною директора підземки.

Виявилося, що Ольга Брагінська саме зараз будує дачу у елітному поселенні Козин Київської області. Деякий час вона була у правовідносинах з фірмою матері Брагінського (отримувала копійчану зарплатню), втім, цього "вистачило" на розкішний спосіб життя. У коментарі розслідувачам Ольга визнала, що була дружиною Віктора Брагінського, проте вже близько 10 років, як розвелася з ним, запевнивши, що "до метрополітену не має жодного стосунку".

Втім, виявилося, що Брагінська пов'язана з КП "Київський метрополітен" значно тісніше, ніж казала. Так, її ФОП обслуговував той самий юрист, що і київську підземку - це начальник управління КП Володимир Бабенко. Він і підтвердив журналістам, що Брагінський та Брагінська наразі проживають спільно, відтак, йдеться про схему з відмивання коштів, у якій задіяне керівництво метро та його найближче родинне коло.

Наразі вийшла лише перша частина розслідування. Ми триматимемо читачів в курсі про продовження, бо якщо у КМДА так нервово відреагували на початок відео, друга частина має викликати на Хрещатику, 36 вже повноцінну паніку.

Розкрадання та переплати на мільярд: історії корупції у Києві

Нагадаємо, журналісти-розслідувачі вже далеко не вперше звинувачують Віталія Кличка та його найближче оточення у корупційних проявах. 10 грудня 2023-го вийшло гучне розслідування від проєкту "Наші гроші", де журналісти з'ясували істинні масштаби розкрадання на суспільно важливих проєктах. Так, будівництво шпиталю для ветеранів ведуть з численними порушеннями, а ціни на будматеріали іноді перевищують ринкові у 10 разів.

А вже 28 лютого з'явилося розслідування про переплати на будівництві Дегтярівського мосту. Так, компанія-підрядник купляла асфальт за найвищою ціною в Україні, за арматуру переплатила вдвічі, за спеціальну смолу - навіть у три рази дорожче, ніж вона коштує у сусідній Польщі. Власне, це - одна з причин, з яких реконструкція шляхопроводу коштувала бюджету міста майже 1 млрд грн.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Поговоримо з Іриною Ворожбит, історикинею, акторкою та експерткою з програми «Літопис Незламності». Темою нашої розмови стане вихідний день на честь свята 8 березня. Чому так сталося, що Міжнародний день захисту прав жінок та боротьби за рівність з чоловіками перетворився на вихідний день? Долучайтеся, буде цікаво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.