Ініціаторами виступили нардепи від Слуги народу, які таким чином сподіваються підкреслити стратегічне партнерство між двома країнами
У верховній Раді зареєстровано проєкт постанови про спорудження пам’ятника Джорджу Вашингтону. На думку народних депутатів, найбільш доречним місцем для нього стане перетин Хрещатику та бульвару Тараса Шевченка, де колись стояв пам’ятник Леніну, і де у 2024-му мріяли встановити монумент на честь Рональда Рейгана. Реалізувати проєкт пропонується у 2026 році - до 35-річчя незалежності України та 250-річчя незалежності США.
Як йдеться у проєкті постанови, ініціаторами ідеї виступили народні депутати від “Слуги народу” Олександр Ковальчук, Марія Мезенцева-Федоренко, Євгенія Кравчук, Галина Янченко. І станом на 13 березня 2025 року документ наданий для ознайомлення Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. На думку нардепів, зведення пам’ятника першому президенту США покликане досягти відразу кількох цілей - від подяки США за допомогу до трохи запізнілого “реверансу” у відповідь на встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку у 1964 році у Вашингтоні.
До речі, Кобзар теж буде мов би присутнім на майбутньому монументі: автори проєкту пропонують викарбувати його слова на стелі поруч із пам’ятником. Йдеться про рядки з поеми “Юродивий”: “Коли ми діждемося Вашингтона, З новим і праведним законом? А діждемось-таки колись”. А на великій стелі за монументом планується відобразити відомості про військову, гуманітарну та дипломатичну допомогу США Україні у різні періоди.
Пам’ятник, що має посилити стратегічне партнерство України та США, має бути виготовлений з бронзи за рахунок державного та місцевого бюджетів, а також інших джерел, включаючи можливі міжнародні гранти та меценатську допомогу. Буде проведено конкурс на архітектурне оформлення меморіального комплексу та прилеглої території. А на його відкриття 4 серпня 2026 року, звісно, буде запрошений президент США та високопосадовці з американського уряду.
Нагадаємо, у середмісті Києва демонтували пам'ятник лауреату Нобелівської премії в галузі фізіології Івану Павлову, який був розташований поруч з Олександрівською лікарнею. Фігура вченого, якого називають батьком науки про вищу нервову діяльність, поповнить вже чималу колекцію демонтованих у межах дерусифікації Києва об’єктів. Поки вони зберігаються на комунальному спецмайданчику для нічийного майна, згодом відправляться до музею авіації імені Антонова.
Також столиця позбулася від кількох пам’ятників російським та більшовицьким діячам. Йдеться про погруддя російського поета Олександра Пушкіна та монумент більшовицькому діячу Михайлу Кирпоносу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.