Хоч у МОЗ і радять робити бустерне щеплення для профілактики, на місцях лікарі кажуть: ефективність вакцин, що розповсюджуються закладами охорони здоров'я, щодо саме цього штаму поки під питанням
У Києві вже виявлено захворювання новим штамом коронавірусу FLiRT. Поки йдеться про кількох пацієнтів, але є ще прихована захворюваність, коли люди, що відчувають симптоми, не звертаються до закладів охорони здоров'я - тож справжня статистика значно вища. У МОЗ радять робити бустерне щеплення для профілактики, але на місцях лікарі кажуть: ефективність вакцин, що розповсюджуються закладами охорони здоров'я, щодо саме цього штаму - під питанням. А механізм щеплення у Києві працює через направлення від сімейних лікарів.
Новий штам коронавірусу FLiRT, який є субваріантом штаму Omicron, є заразнішим за попередників і розповсюджується швидше, кажуть у МОЗ. Як повідомив днями головний санлікар України Ігор Кузін, минулого тижня у Києві виявили два випадки захворювання саме на цей штам вірусу.
Його основні симптоми: підвищення температури тіла, переважно в перші дні захворювання, кашель, також можуть виникати головний біль та біль в мʼязах. Як каже Кузін, люди, які не отримали бустерної дози вакцини, мають більші ризики заразитись. І попри те, що Всесвітня організація охорони здоров'я досі не надала оцінок FLiRT, є повідомлення про те, що поточна вакцина, яка використовується для профілактичних щеплень, є ефективною.
Прикметно, що у Києві будь-які щеплення тепер здійснюються через систему сімейних лікарів. Контакти пунктів щеплення, що "висять" на головній сторінці сайту КМДА ще з 2020 року, вже не є актуальними - та й відкрити самі сторінки з контактами нині вже неможливо. На "гарячій лінії" Департаменту охорони здоров'я нам пояснили: весь алгоритм взаємодії "пацієнт - система охорони здоров'я" у Києві здійснюється через сімейного лікаря.
"Це ж стосується будь-якої вакцинації, у тому числі, від коронавірусів. Треба звернутись до лікаря, і вже далі він розповість вам про алгоритм. Я знаю, що просто профілактично вже вакцинації ніхто не робить: тільки якщо людина захворіла, і вона в стаціонарі - тоді роблять (щеплення - Ред.), а якщо вона просто хоче собі профілактику зробити, то це не працює", - розповіли Інформатору на "гарячій лінії" Департаменту охорони здоров'я КМДА.
Порада дивна, якщо врахувати, що хворому пацієнту щеплення вже не допоможе, адже йому потрібне ефективне лікування - а отримувати бустерну дозу вакцини треба здоровим киянам. А от "на місцях", у районних відділах охорони здоров'я, ситуацію прояснили детальніше. Так, у Дарницькому відділі нам підтвердили, що щеплювати хворих будуть у кабінетах щеплення в поліклінічних лікарнях району.
"Зараз у Києві закуплена вакцина Pfizer, тож треба звернутись до сімейного лікаря, уточнити наявність вакцини, після цього лікар дає направлення на вакцинацію. Але я так розумію, що Pfizer не буде ефективним проти зовсім нового штама короновірусу. На сто відсотків стверджувати я не буду, бо не бачила ще сертифіката на новоотриману вакцину, яку розподілено закладам - а ви на місці, будучи в сімейного лікаря, чи відвідавши кабінет щеплення, можете поцікавитися і почитати інструкцію", - порадили Інформатору у Дарницькому відділі охорони здоров'я.
Нагадаємо, Інформатор писав, що ще напочатку року з Київського спортивного ліцею-інтернату 18 січня госпіталізували 8 дітей з підозрою на гострі респіраторні вірусні інфекції, зокрема COVID-19. Станом на ранок 19 січня у 7 з них, у результаті лабораторних досліджень, підтвердили грип типу А. Вони перебувають під пильним наглядом медиків.
Також ми розповідали про посилення протиепідемічних заходів у столичних закладах освіти через зростання захворюваності на грип та ГРВІ у дітей. Столичні лікарі надають основні рекомендації, яких слід дотримуватися, щоб вберегтися від поширення інфекційних захворювань: це дотримання правил особистої гігієни, уникання контактів з людьми, що хворі на ГРВІ та тими, хто має симптоми застуди, тощо.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.