Свого часу серед засновників компанії, яка придбала споруду, був відомий футболіст Андрій Шевченко.
2 листопада Київрада спробує продати ділянку під флігелем Садиби Грубера на вул. Прорізній, 25А. Ця історична будівля була зведена у 1882 році та має статус пам’ятки.
Перед тим, як виносити проєкт рішення на голосування до сесійної зали, за знищення споруди проголосували на земельній комісії. Як розповідає активіст Дмитро Перов, там не бачили в цьому рішенні нічого поганого.
«Знаєте, сьогодні стало дуже модним давати статуси [памʼяток] на право і на ліво.. прошу підтримати проєкт рішення», - передав слова депутата Сергія Кримчака пам’яткоохоронець.
Його підтримав колега Владислав Турець: «Таким інвесторам і в такий час треба ставити пам’ятники! Що вони хочуть навести лад в цьому місті».
Зараз флігель Садиби Грубера знаходиться за будівельною ширмою.
Питання про продаж земельної ділянки, на якій знаходиться споруда, депутати на сесії розглянуть як невідкладне. Зранку, 2 листопада, під стінами Київради кияни зібралися на мітинг проти зносу споруди.
З проєкту рішення відомо, що ділянка під флігелем Садиби Грубера належала КП «Міський медичний центр проблем слуху та мовлення «Суваг». Землю планують продати фірмі «Златовлад» за 15,3 млн грн для реконструкції...під офісний центр з магазинами, рестораном та підземною парковкою.
«Цікаво, що сам проєкт рішення містить класифікатор цільового призначення саме: «будівництво», а не «реставрація» Хоч, ст. 22 Закону України «про охорону культурної спадщини» дозволяє проводити на пам’ятках виключно один вид робіт - і це саме реставрація», - написав Дмитро Перов.
За словами активіста, відповідно до ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» земельна ділянка історико-культурного призначення, на якій і розташована будівля «може бути передана лише за наявності генплану (його в нас давно нема), плану зонування (і не мрійте) або ДПТ (відсутнє)».
«Тобто, сама процедура передачі (продажу) такої ділянки є порушеною. Не говорячи вже про те, що зміст рішення прямо суперечить Закону «Про охорону культурної спадщини». Це вже друга пам’ятка в Києві, яка попри статус знищується «в тиху» за будівельним полотном. Раніше - таким же чином розпочали демонтаж будинку Целестина Верлє на Хрещатику, 48», - вважає Перов.
Як писав сайт «Мапа Реновації», починаючи з 1891 року садиба належала лікарю, директору Олександрівської міської лікарні, громадсько-політичному діячеві Страдомському та його сім'ї. Новий проєкт було розроблено у 1892 році архітектором Кривошеєвим. Спочатку було збудовано частину будинку справа від дворового проїзду, що нині має номер 25А, пізніше, на місці колишнього сараю, флігель, що примикає до будинка №23.
У 1916 році тут було товариство безоплатних літніх санаторних колоній для хворих дітей незаможного єврейського населення Києва. В радянський час садибу було націоналізовано і пристосовано під комунальне житло. На першому поверсі у пізній радянський час був магазин взуття та художній салон. Ще за радянських часів було реконструйовано фасад для розміщення торгових вітрин, добудовано мансардний поверх флігеля.
За інформацією аналітичної платформи YouControl фірму «Златовлад», яка отримає 0,09 га землі, зареєстрували понад 22 роки тому у київській квартирі. Зараз вона «прописана» на вул. Прорізній, 23А. Основний вид діяльності компанії – надання нерухомості в оренду.
Засновником та директором зареєстрований киянин Сергій Кравченко. Чоловік з таким ім’ям та прізвищем був помічником на початку 2000-х екснардепа з Дніпра Леоніда Сергієнко (його дочка є дружиною відомого політика Андрія Павелка) та колишнього обранця Володимира Майстришина. Водночас серед засновників «Златовлада» був Андрій Шевченко.
За компанією зареєстровані будинки на Прорізній, 23А, 25, 25А та на вулиці Володимирській, 43. Споруди на спірній ділянці компанія купила після початку повномасштабної війни у червні 2022 року, а споруду на Володимирській - у 2013 році.
В січні 2023 року міністерство культури та інформаційної політики повідомило, що ділянка на вул. Прорізній, 25А розташована в історичному ареалі та на території буферної зони спадщини ЮНЕСКО. Проте на флігель Садиби Грубера укладено охоронний договір за яким будинок мають використовувати...як офісний центр з магазинами.
Інформатор писав, що під КМДА відбувся “похоронний марш”: кияни вийшли проти забудовників, які зносять історичні будівлі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.