Власник садиби Багговута в Києві не виконував охоронний договор з КМДА: яке покарання на нього чекає

Читать на русском

Такими темпами, як у Києві зникають історичні споруди, незабаром їх зовсім не залишиться.

Читать на русском
Київ, забудовник, історична садиба
Прокуратура звернула увагу на давню споруду

Такими темпами, як у Києві зникають історичні споруди, незабаром їх зовсім не залишиться.

Печерська окружна прокуратура Києва через суд вимагає повернуть історичний вигляд будинку ХІХ століття. Мова йде про щойно виявлений об’єкт культурної спадщини на вулиці Багговутівській, 16. 

У 2018 році між департаментом охорони культурної спадщини Київради та компанією був укладений охоронний договір, за яким старовинну будівлю мали реставрувати. 

Садиба зараз у занедбаному стані. Фото – прокуратура Києва
Садиба зараз у занедбаному стані. Фото – прокуратура Києва


«Проте, утримувач садиби не вживав заходів для її збереження, загальний стан будинку на сьогодні є незадовільним та місцями аварійним. Окружна прокуратура звернулася до адміністративного суду з позовом до власника споруди про зобов'язання привести об’єкт культурної спадщини до належного стану відповідно до вимог охоронного договору та припису Департаменту охорони культурної спадщини КМДА», - йдеться у повідомленні прокуратури.

Нагадаємо, що одна з найстаріших вулиць Лук’янівки – Багговутівська, з’явилася в 1840-х роках. Названа так на честь місцевого домовласника Леонтія Багговута. За іншою версією, вулиця отримала свою назву на честь генерала від кавалерії Олександра Багговута (1807-1883), який володів садибою на Лук’янівці та був старостою Федорівської церкви. 

Що це за охоронний договір

У березні 2014 року фірма "РТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" купила на вул. Багговутівській два будинки. У квітні 2015 року Київради передала в оренду на 25 років ділянку, на який були розміщені ці будівлі. Ділянку давали «для обслуговування та експлуатації адміністративних будівель», а рішення підписував Віталій Кличко. У січні 2018 року з компанією було підписано охоронний договір.

В Києві власника садиби Багговута можуть оштрафувати за невиконання охоронного договору 2

 

Догорів ніяк не допоміг садибі. Фото ІА УНН
Догорів ніяк не допоміг садибі. Фото ІА УНН

 

В травні 2018 року департамент містобудування та архітектури Київради видав умови для реконструкції... «під житловий комплекс з вбудованими та прибудованими громадськими приміщеннями та паркінгом». 

Про це дізналася ексдепутатка Київради Олена Терещенко. За її словами, з 2015 року садибу вже тричі намагалися знести, проте через розголос цього не вдалося зробити.

«Сотні разів викликали поліцію, порушували кримінальні провадження за спеціальне доведення об‘єкту культурної спадщини до руйнування! В результаті знести не дали! Включила його в перелік найбільш вірогідних пам‘яток на знищення, - написала у жовтні 2018 року Олена Терещенко. - Забудовник - «Київміськбуд», який цинічно запрошує киян купувати квартири в житловому комплексі, розташованому у старовинному районі, що славиться своєю історико-культурною спадщиною (яку підприємство, що має працювати на користь киян, зносить!!!)».

В будівельному холдингу швидко відреагували на слова пані Терещенко. У жовтні того ж 2018 року Київміськбуд розповів про... відновлення садиби Багговута.

В Києві власника садиби Багговута можуть оштрафувати за невиконання охоронного договору 4

 

Будинок потребував реставрації. Фото - група Архітектура України
Будинок потребував реставрації. Фото - група Архітектура України

 

«Будинок зараз знаходиться у напівзруйнованому стані і потребує відновлення і реставрації. Саме тому до «Київміськбуду» звернулась компанія-балансоутримувач будинку «РТ Девелопмент» з проханням замовити експертизу будівлі і надати висновки щодо можливості зберегти пам’ятку культурної спадщини», - йдеться у новині холдингу.

Киянам розповіли, про спеціалістів, які обстежили будівлю та їх висновки були невтішні: садиба потребує найскорішої реставрації.

«Київміськбуд» звернувся до кількох архітектурних бюро щодо розробки проекту по реставрації та відновленню садиби Багговута. Обирали найкращу пропозицію. Переможцем визнано проект, який запропонувало ТОВ «КТК Буд», - розповіли в Київміськбуді.

Обіцянки обіцянками, а в грудні 2019 року депутати Київради змінили призначення землі на «обслуговування та експлуатацію багатофункціонального комплексу». Також вони визначили межі, в яких компанія могла побудувати висотки. Вже у листопаді 2020 року "РТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" отримало дозвіл на будівництво

Такі висотки планують збудувати
Такі висотки планують збудувати

За даними сайту Лун, на вул. Багговутівській, 16 мали з’явитися три багатоповерхівки у вигляді квітки. Планувалося, що в експлуатацію хмарочоси введуть у IV квартал 2023 року.  В жовтні цього року новобудови виглядали ось так.

Будинок ще не готовий до заселення. Фото – сайт Лун.
Будинок ще не готовий до заселення. Фото – сайт Лун.

Можливо, затримка пов’язана з тим, що забудовник мав погодити роботи з Мінкультом. Тоді компанія звернулась до суду, щоб змусити міністерство надати цей дозвіл. Справу слухали довго, та лише у вересні цього року вирішили, що Мінкульт мав рацію та забудовник не мав починати роботи без відповідного рішення. 

Однак у липні 2022 року ОАСК вирішив викреслити з містобудівних умов слова про те, що «ділянка проектування знаходиться в межах Центрального історичного ареалу». Департамент містобудування пропустив термін для оскарження цього рішення, тому забудовник отримав «зелене світло» для побудови трьох висоток.

Хто забудовник

За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірма «РТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» була зареєстрована понад 12 років тому. Спочатку компанія займалася оптовою торгівлею та розміщувалася у Києві. Приблизно у 2016 році вона почала займатися будівництвом та змінила «прописку» на Чернігів.

Презентація висоток є на сайті компанії bUd Development. Її пов’язували із забудовником Вадимом Столаром та президент "Київміськбуду" Ігорем Кушніром

Раніше Інформатор писав, що у Києві забудовник руйнує історичну садибу XIX століття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.