Національний музей історії України, на землях якого була зведена незаконна будівля, вже оголосив про плани на цю ділянку
У Києві в ніч на 17 травня знесли незаконний "храм-МАФ" УПЦ (МП). Він був зведений поблизу Десятинної церкви. Демонтаж виконали близько опівночі.
Про це повідомив Національний музей історії України на своїй сторінці у Facebook. Там наголосили, що історія свавільного спорудження цієї будівлі на державних землях стане прикладом безвідповідальності чиновників й водночас неповаги до культурної спадщини України міжнародного значення.
"16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового рішення про демонтаж незаконної споруди, яка у різних формах проіснувала на території Національного музею історії України з 2006 по 2024 рік", - йдеться в дописі.
В музеї додали, що в планах - використати звільнену ділянку для проведення просвітницьких заходів і дитячих програм, присвячених як давньому минулому, так і сучасній історії України. Також у майбутньому плануються археологічні дослідження ділянок, що досі не були вивчені або не стали експозиційними об'єктами.
Будувати каплицю біля фундаментів Десятинної церкви УПЦ почала ще 2008 року. За документами це були три кіоски по 20 м кв., звідки й зʼявилася назва "храм-МАФ". Будівля була зведена з порушенням законодавства, без археологічного обстеження та дозволу Інституту археології НАНУ, а також без погоджень з Міністерством культури та інформаційної політики. Крім того, будівля не була введена в експлуатацію в установленому порядку.
За часів президентства Віктора Януковича УПЦ перерахували з бюджету 10 млн грн на розбудову каплички, а 2012 року храм-самобуд отримав право власності на будівлю. Але не на землю: вона так і лишилася у власності Національного музею історії України. Саме він, зрештою, і домігся судових рішень на користь знесення каплички-самобуду.
Аргументами музею було розташування "храму-МАФу" у буферній зоні пам'яток ЮНЕСКО, ще й на землі, що належить музею. У вересні 2023-го Північний апеляційний госпсуд підтвердив незаконність будови й зобов'язав її знести. Напочатку року музей оголосив про збір коштів "на демонтаж" - роботи коштують 772 тисяч грн. Необхідну суму зібрали менше, ніж за добу.
Державна виконавча служба попередньо призначила демонтаж на 7 травня. Втім, виконавець, ТОВ "Смайл Констракшн", попросив про відтермінування - на вказану дату не мав вільної будтехніки.