У Києві за рік ціни на квартири зросли на третину - що відбувається на ринку нерухомості

Станом на грудень 2023 року, у Києві можна побачити зростання вартості однокімнатної квартири на вторинному ринку на 30% (порівнюючи ціну з груднем 2022 року)

Ціни на нерухомість
Зростання цін на нерухомість у Києві спричинено рядом факторів

Житло у Києві та Львові подорожчало на третину за рік. Квартирне питання за останній час значно змінилося. Якщо раніше покупця житла цікавив авторитет будівельної компанії та місце розташування відносно до центру, зараз він обирає альтернативи між декількома містами, або навіть замислюється про нерухомість за кордоном

Про це йдеться у публікації Хмарочоса. Першим і найбільш явним ефектом, що почав змінювати вітчизняну сферу нерухомості з початком війни стало подорожчання житла у західних регіонах країни. Ті міста, що знаходяться далеко від лінії фронту та вважаються відносно спокійними, зараз переживають суттєвий ріст цін на нерухомість. Змога зберегти своє життя та здоров’я є для людей пріоритетною.

За даними DIM.RIA, станом на кінець грудня 2023 року ціни на вторинному ринку житла у Львівській області виросли на 42% (порівнюючи з груднем 2022 року). Що стосується первинного ринку, то Львів – серед лідерів подорожчання вартості житла у країні, адже у серпні 2023 року там зафіксовано зростання ціни на однокімнатну квартиру на 26% (від грудня 2022 року).

Зараз саме в західних регіонах, а також в Києві, відбувається сумарно 70% будівництва житла, від усіх будівельних робіт по країні.
Інший фактор, що вплинув на пропозиції ринку та динаміку попиту – це невизначеність майбутнього. Здається, це абстрактний фактор, але він суттєво впливає на бажання продати максимально вигідно, а також на те, що частина власників навпаки утримується від продажу нерухомості. Перше спричиняє дещо завищенні ціни, друге – зменшує пропозицію. Про це журналістам розповіли деякі столичні підприємці, наприклад, Людмила, яка вже довгий час має намір продати своє крите паркомісце в ЖК у центрі Києва. Виставивши його на продаж за ціною кінця 2021 року, жінка не може знайти покупця понад рік. Розповідаючи про свій досвід, вона зазначає, що автомобілів на дорогах столиці стало значно менше, в той час, як в Івано-Франківську, наприклад, місцеві жителі вже почали скаржитися на затори.

Кількість переселенців виявилась досить великою для Івано-Франківська, що також позначилося цінами на нерухомість, що зросли майже вдвічі. Франківська квартира у новій забудові на 48 кв.м у кінці 2021 року коштувала близько 21 тисячі доларів. Перші три місяці від початку війни всі продажі заморозили (не працював реєстр угод), але відразу після розмороження таке житло можна було придбати за ціною 25 тисяч доларів. Зараз ціна подібної квартири становить близько 45 тисяч доларів.

У Києві теж помітний ріст цін. Загалом, станом на грудень 2023 року, у столиці можна побачити зростання вартості однокімнатної квартири на вторинному ринку на 30% (порівнюючи ціну з груднем 2022 року). В області ситуація інша: фіксується певне зменшення ціни на однокімнатну квартиру на 4,8%. Що стосується первинного ринку в столиці, то експерти фіксують цікавість громадян до вже готового житла.

"На первинному ринку існує міцний зв’язок війни, попиту, темпів будівництва, якістю ЖК, способів придбання, курсу валют та собівартості будівництва. Власне на цьому має ґрунтуватися цінова політика девелоперів. Однак вже зараз деякі компанії озвучують власні комерційні "плани" з підняття цін в їхніх об’єктах на 10-15%", - співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development розповів Володимир Семенцов. 

Деякі будівельні компанії аргументують зростання цін у 2024 році очікуваним загальноринковим трендом. Однак навряд чи це звучить переконливо. Навіть трохи абсурдно, коли в об’єктах з нульовим чи "кволим" попитом при стабільній собівартості стрімко зростають ціни.

"А крім того не слід забувати, що на первинному ринку хоч греблю гати різноманітних ризиків для інвестора: від суто "воєнних", до перетворення об'єкта на довгобуд чи відвертого шахрайства. Гадаю, що у стані потенційних покупців немає жодних ілюзій, адже дефіциту на первинному ринку житла немає", - додав фахівець.

Які темпи будівництва житла спостерігаються останнім часом?

Протягом 2023 року (порівняно з другою половиною 2022 року) темпи будівництва зросли лише на 15-20%, що ледь дотягує до третини від загальної кількості об’єктів, зведення яких велося до війни. При цьому понад 80% ЖК, на яких ще ведуться будівельні роботи, мали б бути здані в експлуатацію ще у 2022 році та на початку 2023 року. Фактично частина девелоперів, хоч і повільно, але намагалася й намагатиметься у 2024 році довести до ладу розпочате будівництво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ