Орендна ставка складе 15 тис доларів, і, як у випадку із будь-якою особливою, не схожою на інші, спорудою, критий ринок-шайба чекатиме на свого особливого орендаря
У Києві виставлено в оренду унікальний об'єкт нерухомості, критий ринок-"шайбу", що на вул. Мокрій, 1 у Солом'янському районі. Донедавна всередині працював магазин "Велика кишеня", найближчий до Південного залізничного вокзалу, та ритейлери вирішили з'їхати з приміщення. Тепер воно перебуває у дещо занедбаному стані - щоб описати його, ріелтори вживають евфемізм "потребує косметичного ремонту".
"Шайбі" майже пів століття, її звели 1973 року за проєктом Алли Аніщенко, архітекторки доби київського модернізму. Вона має площу у 3807 км.м, два поверхи, підвальне приміщення та склад. Її діаметр 52,4 метри, а унікальне перекриття даху зроблене з вант з опертям на стіни: це робить її особливою, а ще зовнішній вигляд, не схожий на жоден інший будинок у столиці.
Споруда зводилася як експериментальний критий ринок "Залізничний" на 140 торгових місць, але за час існування вона змінила декілька функціональних призначень: була і магазином "Океан", і супермаркетом, і навіть Київською універсальною біржею. Нині вона виставлена в оренду: у оголошенні зазначається, що будівля має "вільне призначення" - придатна для організації офісів, кладу чи торгівельних рядів. В принципі, можна й залити ковзанку - діаметр внутрішнього приміщення дозволяє зробити з історичного об'єкту місце для розваг малечі у середмісті Києва.
У оголошенні також зазначено, що в будівлі є вентиляція, "але потрібно робити ревізію". З парковкою не склалося - є 20 місць вздовж дороги, а от оренду прилеглої території можна обговорювати окремо від основної будівлі. Орендна ставка складе 15 тис доларів - і, як у випадку із будь-якою особливою, не схожою на інші, спорудою, критий ринок-шайба чекатиме на свого особливого орендаря.
До речі, як і у випадку з Житнім ринком на Подолі у Києві, у 2021 році почалися розмови про можливість знесення "шайби" для зведення на її місці нового ЖК. Але це викликало збурення серед українських та закордонних архітекторів. Виступила за збереження ринку і донька архітекторки, що його створила, і народні депутати.
Тоді й "виявилося", що ринок є унікальним прикладом архітектури, більше за те, суто київського модерністського стилю. Через це ще до війни ситуація отримала широкий суспільний розголос, і питання про демонтаж "шайби" більше не підіймалося.
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у КМДА відбулося перше засідання робочої групи з питання ревіталізації Житнього ринку. Розмовляли про важливість історичної ролі об'єкта та безпеку для відвідувачів. З гарних новин: нині ніхто вже не розглядає можливість передачі ринку в приватну власність, чи довгострокову оренду. А от питання про те, як буде виглядати Житній в майбутньому, поки лишається риторичним - як саме вдихати нове життя в будівлю і де брати кошти, незрозуміло самій міській владі. Так само й про те, як Києву заробляти на ринку в майбутньому.
А напочатку року ми розповідали про те, що одне з найвідоміших місць Києва з шістдесятих-сімдесятих років, ринок рибного начиння та наживки "Бухара" на Набережному шосе переживає не найкращі часи. Причин тому багато: і байдужість міського чиновництва, і розвиток маркетплейсів, що витісняють "живу" торгівлю на узбіччя. Втім, ринок живе - а як саме, і що шукають тут справжні київські рибалки, побачив наш кореспондент.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.