У Києві оренда житла стрімко дорожчає - експерти назвали головні причини

При цьому, власники житла, як і раніше, готові торгуватися

Оренда квартир
Ситуація на ринку орендованого житла у Києві

У Києві лише за останній місяць орендні ставки на середньостатистичну одиничку підвищилися на тисячу гривень — до 13,5−14 тис. грн. І це при тому, що останнім часом орендована квартира в столиці коштувала дешевше, ніж, наприклад, у Львові, а цінник довго залишався стабільним. Ціни на столичне житло жене вгору нова хвиля переселенців. Втім, орендні ставки різні, багато що залежить від району та самої квартири. А з початком масових відключень світла почали більше цінуватися будинки, «які рідше відключають», а також обладнані безперебійниками та газовими плитами. Про це йдеться у публікації Мінфіну. 

За даними ЛУН, у Києві активно йдуть вгору цінники на орендоване житло. Наприклад, якщо у лютому цього року однокімнатна квартира коштувала 12,5 тисяч гривень, а у квітні — 12,25 тисячі гривень, то до кінця травня за неї просили вже 12,5−14 тисяч гривень. Двокімнатні квартири взимку в середньому здавали за 17 тисяч гривень, до квітня цінник просів до 15,5 тисяч гривень, а до початку літа він зріс до 16−18 тисяч гривень.

Мінімальний «зимовий» цінник все ж таки ще зустрічається, хоча й рідко. На майданчику Bird журналісти знайшли квартиру на Троєщині (вулиця Лаврухіна) у 22-поверховому будинку. Площа однокімнатної квартири досить велика — 50 квадратів, є побутова техніка, меблі, інтернет. Хоча загальний стан рієлтори характеризують, як «втомлений» — ремонт, як й інтер'єр, достатньо застарілі. Цінник на краще житло стартує в цьому районі вже з 8,5 тисяч гривень. За такі гроші пропонується квартира на проспекті Калини площею 43 квадрати, але зі свіжим ремонтом та сучасним інтер'єром.

На Позняках схожа квартира коштує уже за 10,5 тисяч гривень, але таких варіантів мало. У середньому цінники на однокімнатки в цьому районі — 12 тисяч гривень і вище. На Оболоні одиничка 50 квадратів у 25-поверхівці з євроремонтом коштує 13−14 тисяч гривень на місяць, виставлено також багато житла в новобудовах, але там цінник вищий — 19−20 тисяч гривень і вище. Це на 7−10% дорожче, ніж було ще місяць тому. І це при тому, що досить довго орендовані квартири в Києві не дорожчали, а в окремі періоди навіть дешевшали. Експерт столичного ринку нерухомості Михайло Артюхов пояснював це великою пропозицією житла, що здається в оренду. При цьому, як каже столична рієлторка Ірина Луханіна, власники житла, як і раніше, готові торгуватися. Скидають під конкретного клієнта від 500 гривень до 2−3 тисяч гривень, залежно від вартості квартири.

Багато переселенців, як каже Луханіна, оселяються сім'ями, тож шукають великі квартири. Попит має різне житло — від економ-класу до комфорту, і навіть елітне (за 60−70 тисяч гривень на місяць на Печерську). Ще одне спостереження: цінник на квартиру не сильно залежить від якості житла — більше від району та площі квартири. Наприклад, якщо порівнювати загалом Лівий берег і Троєщину, то на останній таку саму квартиру можна зняти на 3−4 тисячі гривень дешевше, і навіть більше. На Осокорках трикімнатна квартира коштує близько 20 тисяч гривень, на Троєщині — 15−16 тисяч гривень. 

Ще одна тенденція, що набирає обертів у столиці, — переїзди орендарів через масові відключення світла. Останнім часом Київ відключають досить жорстко, у деяких районах люди сидять без світла по 16 годин. Нещодавно Кабмін збільшив ліміти електроенергії для столиці, але, як каже експерт енергоринку та голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, столиця однаково страждатиме більше за інші регіони — мало своєї генерації, а споживачів багато. Тому серед потенційних орендарів все більше запитів на наявність безперебійників, газових плит та підземних паркінгів на випадок обстрілів.

Найчастіше знайти такі варіанти складно. Адже підземні паркінги є переважно у нових будинках, тоді як газові плити — у хрущовках. Тому клієнтам у результаті доводиться обирати між безпекою та можливістю приготувати каву в умовах блекауту. Багато пропозицій виставляються з наявністю безперебійників чи генераторів. Квартири та будинки, які дозволяють з максимальним комфортом пережити відключення світла (є безперебійники, генератори), коштують щонайменше на 10% дорожче за ті, де такого обладнання немає. На думку Луханіної, оренда квартир у Києві до серпня-вересня може подорожчати ще на 7−15%.

«Традиційно в цей час починається бізнес- та навчальний сезон, тому господарі намагаються підвищити цінники», — пояснила вона.

Але оскільки пропозицій квартир, що здаються, у Києві, як і раніше, багато, найімовірніше, вже з кінця вересня ціни можуть піти на спад, і вийти щонайменше на нинішній рівень або навіть нижче. Голова харківського оцінювального агентства «Дельта-Консалтинг» Роман Рябов каже, що на ринку з'явилося багато «лівих» посередників, які здають ті ж самі квартири. При цьому їхній статус незрозумілий.

«Ми дивилися квартиру, яку здають відразу три рієлтори. Усі вони просять комісійні у 50% вартості оренди. Але нам, наприклад, не змогли пояснити, хто вони взагалі такі. Чи то представники агентства нерухомості, чи приватні підприємці, чи взагалі поруч проходили. Я так розумію, що такі «рієлтори» не несуть жодної відповідальності. Тому потенційним орендарям відразу варто уточнювати, з ким вони мають справу. Багато на ринку й незрозумілих господарів. Скажімо, тих, хто здає не своє житло, а квартири родичів чи знайомих, які перебувають за кордоном. У цьому випадку юридична чистота оренди також не зовсім зрозуміла — багато таких власників не мають навіть довіреності. Тому, навіть якщо вони дають знижки, доцільність такої оренди під великим питанням", - каже Рябов.

Ціни на первинці: де найдорожче та найдешевше

Найвища середня вартість за метр квадратний у столиці – складає 54,5 тисячі гривень (враховуючи всі типи квартир за кількістю кімнат). Якщо порівнювати вартість у березні й травні, то вона зросла зовсім трішки – на 1,3%. вказується у публікації "24 каналу".  На другому місці за середньою вартістю опинилася Закарпатська область – 44,7 тисячі гривень за квадратний метр (+3,5% до ціни). На третьому місці – Львівщина з ціною 43,4 тисячі гривень за квадрат (+3,3% до ціни). Найбільше середня вартість зросла в Дніпропетровській області (+22%). Найнижчі ціни на квадратний метр:

  • Запорізька область – 23,8 тисячі гривень;
  • Сумська – 25 тисяч гривень;
  • Тернопільська – 25,5 тисячі гривень.

За весну середня вартість знизилася в Сумській області (-5,5%), Вінницькій (-3,3%), Чернігівській (-1,4%) та Миколаївській (-0,1%). Станом на кінець травня на первинному ринку зафіксували 76% активних відділів продажу. Найбільша кількість – у Закарпатській області (98%). У Києві протягом року здали в експлуатацію 11 новобудов та 16 секцій, а в Київській області – 20 новобудов та 32 секції. Серед лідерів є Львівщина, де в експлуатацію ввели 17 новобудов на 33 секції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube