У Києві через суд вимагають власника будинку Балабухів укласти охоронний договір: про кого йде мова

Читать на русском

Історія садиби відома з кінця XVIII століття та пов'язана з відомою родиною кондитерів. Їх фірмові ласощі – «київське сухе варення» отримали багато міжнародних нагород.

Читать на русском
історична пам'ятка, Київ, ресторан, садиба Балабухів
Власник будівлі понад 13 років ухиляється від укладення охоронного договору

Історія садиби відома з кінця XVIII століття та пов'язана з відомою родиною кондитерів. Їх фірмові ласощі – «київське сухе варення» отримали багато міжнародних нагород.

Подільська окружна прокуратура Києва в суді вимагає власника укласти охоронний договір на споруду, яка є частиною історичної садиби. Це об’єкт культурної спадщини національного значення, який розташований на вулиці Петра Сагайдачного, 27 Б у Подільському районі. Зараз за цією адресою знаходиться кафе. 

«Жилий будинок XVIII-XIX ст.», про який повідомила прокуратура, є частиною садиби Балабух, історія якої відома з кінця XVIII сторіччя та пов'язана з впливовою на той час родиною кондитерів. Будинок занесений до переліку пам’яток архітектури національного значення. 

Ця споруда має охоронний статус. Фото - прокуратура.
Ця споруда має охоронний статус. Фото - прокуратура.

Як повідомили у прокуратурі, у спорудах садиби Балабух містилися фабрика з виготовлення сухого варення, магазин з його продажу та житло власників.

«Після пожежі 1811 року на Подолі й перепланування вулиць, будинок опинився у глибині подвір'я, переорієнтованого на заново прокладену вул. Олександрівську. З придбанням садиби сім’єю Балабух будинок перетворили на флігель», - йдеться у повідомленні.

Садиба кондитерів є пам'яткою національного значення.
Садиба кондитерів є пам'яткою національного значення.

 

Проте, власник будівлі понад 13 років ухиляється від укладення охоронного договору. Це, за оцінкою прокуратури, позбавляє об’єкт культурної спадщини гарантій захисту та «потенційно ставить його під загрозу руйнування або знищення».

«За таких обставин Подільська окружна прокуратура міста Києва звернулась до Київського окружного адміністративного суду із позовом до власника споруди про зобов’язання укласти з уповноваженим органом охорони культурної спадщини охоронний договір на вказаний об’єкт культурної спадщини», - повідомила пресслужба правоохоронного органу.

Про якого власника йде мова

Згідно із базою даних рішень Київради, 23 жовтня 2013 року депутати проголосували за надання дозволу Павлу Цумурасу на землевідведення ділянки 0,09 га по вул. Петра Сагайдачного, 27 (літ. Б). 

Ділянку надавали в оренду на 5 років. Рішень щодо продовження угоди ми не знайшли. Зараз за адресою, про яку говорили у прокуратурі, знаходиться кафе. https://argentinagrill.rest/contacts/kiyv

У липні 2017 року стало відомо, що представники КП "Київблагоустрій" знесли літню терасу ресторану, який прибудували до садиби-пам’ятки архітектури. 

До історичної споруди хотіли прибудувати літню терасу.
До історичної споруди хотіли прибудувати літню терасу.

Виявилося, що пам’ятка була в оренді фірми «Казус», яка передала її в суборенду іншій компанії – «Дрімкард». Остання вирішила зробити біля історичної споруди літню терасу та мала для цього паспорт прив’язки та рішення харківського суду, яким будь-кому заборонялося демонтувати цю прибудову. 

Прибудову знесли. Фото - Громадське радіо/Марія Лебедєва
Прибудову знесли. Фото - Громадське радіо/Марія Лебедєва

Проте літню терасу все одно знесли. І «Казус», у засновниках якого вказані Павло Цумурас та Олег Фрідман, поскаржилися до Окружного адміністративного суду Києва (ОАСКУ). В ОАСКУ подивилися на ухвалу харківських колег та пояснили, що у тій суперечці суддя не виніс ніякого рішення та залишив позов без розгляду. Тому заборона будь-кому зносити прибудову як забезпечення позову перестала діяти. Чому юристи не попередили орендарів про історичний статус споруди – окреме питання. Судді ОАСКу вивчили факти та не стали скасовувати приписи про демонтаж

Родина Балабухів відома своїми фірмовими ласощами.
Родина Балабухів відома своїми фірмовими ласощами.

Нагадаємо, що Балабухи прославилися завдяки виробництву цукерок із фірмового «київського сухого варення» - цукатів, які називали «балабухами» або «балабушками». Ці ласощі постачалися навіть до імператорського двору. Сухе варення Балабухів отримувало нагороди на численних виставках. А у 1876 будинок родини кондитерів відвідали спадкоємець італійського престолу принц П'ємонтський Умберто з дружиною. Садиба Балабухів включала декілька будинків. З придбанням маєтку головою родини, будинок заїжджого двору перетворили на флігель. Тепер в особняку міститься ресторан, у будівлі заїжджого двору — кафе. 

Інформатор писав, що прокуратура вивчає, наскільки законними є роботи в келіях Братського монастиря на території Києво-Могилянської академії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.