Станом на сьогодні майже всі споживачі отримали тепло, але питання вирішене лише на цей опалювальний сезон
У листопаді Київська міська державна адміністрація повідомила, що низка житлових комплексів можуть не отримати опалення через відсутність договорів на постачання газу на автономні котельні. Причини – неукладені договори з Нафтогазом та борги за спожитий газ. Про це пише LIGA.net.
Загалом сім житлових комплексів мають проблеми з опаленням, чотири з них побудовані Київміськбудом:
Станом на сьогодні майже всі споживачі отримали тепло, але питання вирішене лише на цей опалювальний сезон.
Комплекси "Медовий", Friendly House, "Новомостицько-Замковецький" мають власні котельні. Але в Київміськбуді повідомили, що вони є власністю компанії та будувалися за власні кошти.
Експлуатацією житлових комплексів Friendly House та будинків під номерами 32, 32б, 34, 34а на Данченка займається ЖК "Сервіс груп", "Медовий" – ЖК "Сервіс центр". Їх та ще 13 подібних компаній створило ТОВ "ХК Київ сервіс".
Фірми обслуговують переважно об’єкти Київміськбуду та bUd development.
Усі компанії мають спільну адресу: Автозаводська, 24 або Михайла Бойчука, 41б (будинок від bUd development). А також спільних бенефіціарних власників: Олександра Волошина та Сергія Мельника. Отже, можна припустити, що Київміськбуд створив компанії для обслуговування своїх ЖК.
Сервіс груп та Сервіс центр у 2018 році передали котельні у користування ТОВ "Енерго сервіс груп" (зараз ця компанія перейменована на "Прес груп трейд"). Компанію заснували наприкінці 2017 року Руслан Ничік (нині директор Служби відновлення Київської області), Руслан Крамаренко (колишній заступник голови КМДА) та ТОВ "Місто для людей". У рік створення компанія одразу почала обслуговувати котельні Київміськбуду.
Кожен мешканець ЖК підписував індивідуальний договір з компанією. Водночас вона не укладала окремий договір з Газопостачальною компанією "Нафтогаз" щодо кожного будинку, а один на всі комплекси одразу – на сім котелень в різних частинах Києва.
Враховуючи, що компанія почала обслуговувати ЖК у 2018 році, на кінець 2021-2022 опалювального сезону у неї утворився борг перед Нафтогазом – 10,15 млн грн. Жителі проблемних ЖК стверджують, що компанія не виконала критерії роботи з Нафтогазом. І тоді договір перейшов від постачальника за ПСО (покладання спеціальних обов'язків) на постачальника останньої надії (ПОН).
Обидві функції виконує державний Нафтогаз. Але за ПСО тариф на газ складає близько 8 грн/куб. – набагато нижче ніж на ринку. Але коли споживач випадає на ПОН, застосовується "штрафний" тариф. Для оператора котельні та, відповідно, мешканців ЖК він зріс удесятеро. Жителі проблемних будинків цього не знали та продовжували платити за стандартними тарифами.
Наступного року постачальник газу – Нафтогаз – відмовився укладати договір з Енерго сервіс груп. У реєстрі є рішення суду про стягнення з компанії 6,32 млн грн боргу. У ньому йдеться, що Нафтогазом, згідно з договором на 2020 рік, було поставлено природного газу на 9,66 млн грн. Але компанія сплатила лише 4,87 млн грн. У 2019 році сума боргу склала 1,19 млн грн.
Згідно з фінансовою звітністю Енерго сервіс груп, яку компанія надала суду, станом на 30 вересня 2021 року збитки підприємства становлять 4,28 млн грн. Нібито це – борги споживачів.
"Наразі невідомо, чи борг перед Нафтогазом утворився через невиплату за ПОН чи у них були додаткові борги. Це важливо, тому що ми не знаємо, як вони розраховувалися з Нафтогазом напряму. Тому що компанія "Енерго сервіс груп" не укладала окремий договір з Нафтогазом за кожним ЖК, а один договір – на всі ЖК одразу. І це означає, що кожен місяць Київгаз знімав показники зі всіх лічильників і виписував загальну суму", – розповів мешканець ЖК Володимир.
Київміськбуд за 15 млн сукупного боргу Енерго сервіс груп підписує договір заміни сторін на Астра Терм. Компанія намагалась отримати тариф за ПСО, але Нафтогаз виставив умову – взяти всі борги Енерго Сервіс Груп. У результаті нова фірма відмовляється від контракту і тариф за ПСО не було отримано.
За словами жителя ЖК Friendly House Євгена, коли починався опалювальний сезон, у них не було ще підписаного договору з Нафтогазом. І тоді компанія вирішила самостійно зняти пломбу з труби. Вони майже два місяці брали газ без договору. Водночас платіжки виставляли стандартні. У той час як у договорі з Нафтогазом було приписано, що мешканці зобов’язані платити за газ на спеціальний рахунок в Укргазбанку, з якого автоматично мали списувати гроші. Водночас компанія у платіжках вказувала свій рахунок в ПриватБанку.
За даними з судового реєстру, протягом періоду з 19 до 30 листопада 2022-го та з 1 до 31 грудня 2022-го між Астра Терм та Нафтогазом діяв типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії". У результаті утворився борг, за неофіційною інформацією, приблизно 40 млн грн, включно з боргами Енерго сервіс груп.
У Нафтогазі відмовилися коментувати суму боргу, посилаючись на конфіденційну інформацію. Договір реструктуризації боргу підписують лише в січні 2023-го, тоді компанія сплатила в рахунок погашення боргу 2,22 млн грн.
Коли у компанії почалися проблеми, 2023 року, її переписали на Сабріддіна Нажімова (Ташкент, Узбекистан). Чоловік записаний керівником або бенефіціаром 50 компаній в різних містах України.
Попри все це у Київміськбуді не виключають, що однією, а можливо і єдиною, складовою цієї заборгованості може бути саме заборгованість мешканців будинків за спожиту теплоенергію. Адже до цього часу послуга з теплопостачання надавалася не один опалювальний сезон. Мешканці не погоджуються та вважають, що компанія недоплачувала Нафтогазу частину коштів, яку отримувала від них.
У результаті Нафтогазом подано три позови до суду проти Астра Терм.
Радник заступника голови КМДА та член Координаційної ради КМДА з питань сприяння створенню ОСББ та ЖБК Олексій Тихонов повідомив, що суд заарештував рахунки й майно Астра Терм. Але виявилося, що у них нічого немає. Проте це забезпечить від незаконних дій. ОСББ будуть підписувати договір доручення і сплачувати гроші напряму Нафтогазу.
Після виходу матеріалу до Інформатора звернулась PR директор групи компаній "Місто для людей" Чепенко Ксенія і повідомила наступне:
"Компанія ТОВ “Місто для людей Енерго” була заснована 29/12/2017 року. Спочатку у холдингу вбачалась стратегія з розвитку компанії з управління та поетапного розвитку напрямку надання послуг з теплопостачання. Але, через збільшення фокусу на основному бізнесі, було прийнято рішення з продажу компанії. І 31/08/2018 компанія була продана іншому власникові. На момент продажу компанії ТОВ “Місто для людей Енерго” мала позитивний баланс у розмірі 1 439 тисяч гривень, 504 тисячі гривень були на рахунках компанії та дебіторську заборгованість від мешканців у розмірі 935 тисяч гривень з позитивною динамікою її погашення. Як працювала компанія з новими власниками нам невідомо, - йдеться в повідомленні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.