Творив Re:Formу духу з липи Петра Могили: стало відомо, чим займався київський скульптор Скритуцький

Шматок стовбура 400-річного дерева, яке постраждало через буревій у 2022-му, перетворився на символ стійкості та трансформації, що постане у Софії Київській

липа Петра Могили
На щастя, на вівтар мистецтва пішла не вся ботанічна пам'ятка природи, а лише частина, що відділилася від стовбура ще 2022-го

Відомий київський скульптор Костянтин Скритуцький - автор улюблених киянами і гостями столиці скульптур “Їжачок в тумані”, “Маленький принц”, “Дівчинка на подушках” та інших - презентує свою нову роботу. Щоправда, досі не вщух скандал навколо реставрації Дівчинки-янгола, за яку митець давно отримав гроші, але саму скульптуру цього літа перехожі знайшли у хащах неподалік від його майстерні. Але то було і спливло, до того ж виявилося, що останні два роки увагу скульптора забирав новий проєкт, який днями буде презентований у Софії Київській.

Скульптура "Re:Forma духу" була створена зі шматка стовбура 400-річної липи Петра Могили, яка постраждала під час буревію навесні 2022 року. Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення, одна з найстаріших лип Києва віком близько 350-400 років, за легендою, була висаджена Київським митрополитом 1635 року. Через недбалість комунальників, які своєчасно не поставили підпірки під її гілки, одна з них була зламана сильним вітром.

Як повідомляє ТиКиїв, саме зі зламаної частини дерева Скритуцький створив скульптуру "Re:Forma духу". Мета проєкту -  зберегти дерево та переосмислити культурну спадщину через мистецтво, надавши їй нового сенсу. 

“Потрібно було зберегти його природну форму, але перетворити на символ стійкості та трансформації — "математичний" куб. Обпалити вогнем, щоб дерево не піддавалося дощам та вітрам. Але відкрити незахищене світле "серце". Словом, реформувати — зробити "Re:Forma", — цитує Скритуцього ТиКиїв.

Що з цього вийшло, можна побачити вже у суботу, 14 вересня, на території саду Софії Київської. Початок о 14-й годині, вхід безоплатний, але треба заздалегідь зареєструватися за посиланням.

Як розвивався конфлікт скульптора та активістів з Пейзажки

Зазначимо, що конфліктна ситуація триває з першої декади червня, коли сам скульптор написав у Facebook про демонтаж "Дівчинки на подушках". Цей допис викликав гостру реакцію киян, для яких мозаїчні скульптури Пейзажки є одним із символів міста. Тоді Інформатор звернувся по коментар до ГО "Андріївсько-Пейзажна Ініціатива", де нам розповіли, що скульптор, Костянтин Скритуцький, отримав кошти на реставрацію саме цієї скульптурної композиції, він і демонтував "Дівчинку" - але вже 6 років, як жодних спроб встановити частину скульптурної композиції на місце, чи зробити реставрацію другої частини композиції, не було зроблено.

Згодом ми повідомили, що кияни зареєстрували петицію до міської влади з вимогою відновити "Дівчинку на подушках" на Пейзажній алеї. На думку активістів (петицію подав відомий пам'яткозахисник Дмитро Перов), скульптуру "просто вандально розтрощили", а сам автор не надавав згоди на реставраційні роботи. Щобільше, рештки скульптурної композиції були вивезені в невідомому напрямку.

А вже за кілька днів фігурку дівчинки, що увінчувала скандально відому композицію з Пейзажної алеї, знайшли перехожі неподалік від студії Костянтина Скритуцького. Вона не мала слідів реставрації, в не була відсутня частина принаймні однієї кінцівки. Сама скульптура була закидана мотлохом і дерев'яними риштуваннями та, ймовірно, перебувала на цьому місці вже досить довго.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube