Лисий Заєць, Кіт без лапки та облуплені Зебри: що не так на Пейзажній алеї - репортаж Інформатора

Мозаїчні скульптури на Пейзажці руйнуються від часу та погодних умов, і вже потребують реставрації: деякі з них вже втратили привабливий вигляд, а інші і зовсім виглядають жалюгідно

Пейзажна алея скульптури стан репортаж
Від багатьох скульптур з "мозаїчної" групи повідпадали цілі шматки мозаїки, деякі й зовсім виглядають жалюгідно

Заповідник поп-арту на Пейзажній алеї у Києві опинився в небезпеці. Мозаїчні скульптури руйнуються від часу та погодних умов, і, м'яко кажучи, потребують реставрації. Деякі з них вже втратили привабливий вигляд, а інші і зовсім виглядають жалюгідно. Від більшості відпали цілі шматки мозаїки, а в деяких з-під споду вже видно арматуру та конструктивні елементи.

Після того, як у Києві почав розгорятись скандал зі скульптурою "Дівчинка на подушках", демонтованою ГО "Андріївсько-Пейзажна ініціатива" через поганий стан пам'ятника, замінивши її на нову роботу, ми вирішили перевірити, у якому стані знаходяться інші скульптури Пейзажки. З'ясувалося, що десяток скульптур, що впродовж 10-15 років стоять на алеї, вже кілька років втрачають мозаїчне покриття.

"Лавці-котиську" пощастило значно менше, тут вже подекуди видно металевий каркас скульптури
"Лавці-котиську" не пощастило, тут подекуди видно металевий каркас скульптури

Перш за все, це стосується лавок - "Заєць" та "Кіт" стали голомозими й подертими. В "Кота" на лапках вже проступає арматура, на основі якої робилася скульптура, а на "голові" над сідалом відсутня частина покриття. В "Зайця" ситуація не набагато краща: просто поцентру "голови" скульптури між вухами мозаїка відпала великим пластом.

В лавки-"Зайця" між вухами відпав великий пласт мозаїки
В лавки-"Зайця" між вухами відпав великий пласт мозаїки

Скульптура "Маленький принц", як писав днями Інформатор, була демонтована минулої весни самим автором, відомим київським скульптором Костянтином Скритуцьким (саме йому належить більшість "мозаїчних" скульптур та форм на Пейзажці). Нині він реставрує її у власній майстерні, про що розповів на сторінці у Facebook столичний пам'яткоохоронець Дмитро Перов; активіст показав, як рятують скульптуру, зробивши селфі з нею. До речі, на фото видно, що в принца частина тіла нині відсутня - видно внутрішнє риштування.

Від Маленького принца з лисенятою лишився самий постамент, втім, пам'яткоохоронець Дмитро Перов днями побував у майстерні Скритуцького і переконує: принц готується до повернення
Від Маленького принца з лисенятою лишився самий постамент, втім, пам'яткоохоронець Дмитро Перов днями побував у майстерні Скритуцького і переконує: принц готується до повернення

У дещо кращому стані фонтан "Слоненя". Так, металева фігурка дівчинки й кошеняти на його голові добре збереглися і встояли проти вандалів. Але оздоблення самого фонтану дещо постраждало - від нього також повідпадала частина мозаїки. Втім, споруда виглядає загалом привабливо.

Попри локальні проблеми, "Слоненя" ще тримається
Попри локальні проблеми, "Слоненя" ще тримається

Нажаль, того самого не можна сказати про фонтан "Закохані зебри", що розташований неподалік. Голови тваринок почасти втратили зовнішнє покриття, також відпала мозаїка на ложі під ними. Недорахувалась оздоблення і зовнішня частина фонтану. Більшість із цих скульптур створював відомий столичний митець Костянтин Скритуцький. Втім, нині його стосунки з ГО, що опікується Пейзажною алеєю, далекі від ідеальних, і малоймовірно, що він зможе відремонтувати бодай частину скульптур.

А от із "Закоханими зебрами" значно складніше: потрібні реставраційні роботи
А от із "Закоханими зебрами" значно складніше: потрібні реставраційні роботи

"Ще 2021 року ми знайшли мецената для відновлення території мозаїчних фігур - там, де "Кіт-сороканіжка" тощо. Костянтин (Скритуцький - Ред.) робив інспекцію фігур, і визнав, що технологія, яку він колись застосовував, була швидким рішенням, а нині вже неактуальна. А відтак, відновлювати скульптури, просто приклеївши до них відпалу мозаїку, буде неправильним: вона знову відпаде, варто лише вдарити морозам", - розповідає Інформатору очільниця ГО "Андріївсько-Пейзажна Ініціатива" Ірина Невмержицька.

За її словами, скульптури, фонтани тощо потребують "глибокої" реконструкції із заміною самої мозаїки, а іноді - навіть основи. Три роки тому Скритуцький пропонував технологічні рішення - втім, згоди зі скульптором для початку робіт тоді не досягли. А сьогодні скульптури знаходяться у ще гіршому стані.

Романтичну локацію, лавку-дах, поремонтувати буде найпростіше
Романтичну локацію, лавку-дах, поремонтувати буде найпростіше

Зрештою, простіше за все буде відреставрувати один з найромантичніших елементів Пейзажної алеї (і один з останніх встановлених) - велику романтичну лавку-дах. Від неї просто вітпав шматок бетону, відкривши поглядам перехожих внутрішню арматуру, що лягла у основу конструкції твору мистецтва.

Передісторія скандалу з "Дівчинкою на подушках": позиції скульптора та громадських активістів з Пейзажки

Нагадаємо, Інформатор розповідав про чималий скандал, який здійнявся у Києві після демонтажу скульптурної композиції на Пейзажній алеї. Йдеться про "дівчинку на подушках" (друга назва - "янгол"), що була створена Костянтином Скритуцьким ще напочатку його кар'єри у Києві. Про демонтаж повідомив сам митець у соцмережах, обурившись тим, що "група людей" зносить мистецький об'єкт, аби встановити замість нього інший. Зрештою, все виявилося не зовсім так, як казав скульптор - про особливості у стосунках нам розповіли у ГО "Андріївсько-Пейзажна Ініціатива".

Через тиждень кияни зареєстрували й розвинули петицію з вимогою повернути на Пейзажну алею скульптуру "Дівчинка на подушках", що належить відомому столичному скульптору Костянтину Скритуцькому. Днями її демонтувати з алеї, де вона була встановлена у середині "нульових" - як пояснили Інформатору волонтери, скульптуру забрав сам Скритуцький на реставрацію ще 6 років тому, та так і не повернув. А без неї самі "подушки" руйнувалися, і з них відпадала мозаїка. Втім, у киян, що створили петицію, інша точка зору.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ