Спроба номер сім: у Києві знову рятуватимуть Синє озеро, готові витратити майже 100 млн грн

Озеро планують реанімувати, розчистивши ґрунтові джерела, пробурити водозабірні свердловини, та розчистити сполучну протоку, об'єднавши озеро в кільце, щоб запобігти застою води; також збудують набережну з пішохідним мостом і будиночками для птахів

Синє озеро Подільський район Виноградар тендер КП Плесо
Синє озеро намагалися порятувати вже 6 разів - кожного разу тендер зривався через нібито неправильне заповнення заявок

У Києві знову намагатимуться порятувати Синє озеро, що розташоване на Виноградарі на Подолі. КП "Плесо" вже всьоме оголосило тендер на розчистку обмілілої водойми: цього разу очікувана вартість робіт складає 95,9 млн грн, а завершити мають до кінця 2025 року. Озеро планують реанімувати, розчистивши ґрунтові джерела, пробурити водозабірні свердловини, та розчистити сполучну протоку, об'єднавши озеро в кільце, щоб запобігти застою води. Також збудують набережну з пішохідним мостом і будиночками для птахів.

Будиночки для птахів та зона відпочинку

Про великі плани свідчать дані на сайті електронної системи публічних закупівель Prozorro. Згідно з документацією, очікувана сума робіт складає 95,9 млн грн. Ревіталізація має стартувати, щойно буде укладено договір з переможцем торгів. А от дедлайн встановлений на 31 грудня 2025 року.

Підрядника для виконання робіт планують визначити за результатами аукціону, що стартує вже на День незалежності. Згідно з документацією, озеро Синє збираються саме "реанімувати", а територію навколо нього облагородити та привести в належний стан.

Підрядник має розчистити озеро для розкриття ґрунтових джерел, що призведе до додаткового наповнення та покращить екологічний стан водойми. Також планується розчистити сполучну протоку та об’єднати озеро в кільце для вирівнювання рівнів води та запобігання застою, а також пробурити водозабірні свердловини. Крім того, на території озера обладнають набережну з лавочками, ліхтарями, будиночками для птахів та пішохідним мостом.

Власне, за планом, озеро повернуть до його первісного стану, та зроблять навколо інфраструктуру для відпочинку, приблизно так, як це вже зроблено на інших озерах міста, наприклад, на Тельбіні. Тут хочуть обладнати зони відпочинку, велодоріжки та дитячі майданчики. Також планують встановити рятувальні вежі, навіси від сонця, роздягальні та фонтанчики з питною водою.

Що сталося з попередніми тендерами

Нинішній тендер - сьомий за ліком. Попередні торги не відбулися жодного разу, формальна підстава для зриву - відмови учасникам з боку КП "Плесо". Нібито, пропозиції жодного з учасників не відповідали умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо закупівлі.

Знову ж, формальна відповідь КП "Плесо" - в тому, що в нього немає важелів впливу на самих учасників тендеру у частині якості підготовки документів. Мовляв, комунальники чітко дотримуються законодавства, тому й "рублять" одну пропозицію за іншою.

"КП "Плесо", як замовник, здійснило всі необхідні дії для дотримання законодавства про публічні закупівлі та п’ять разів оголошувало про проведення процедури відкритих торгів (тендеру). Проте щоразу тендер було скасовано або через нездатність учасників якісно підготувати документи, або через -за подання пропозицій, що перевищують встановлений ліміт фінансування", — йшлося у повідомленні.

Проте громадськість підозрює керівництво КП "Плесо" у змові. Про небезпеку і токсичне оточення попереджав Віталія Кличка у відкритому листі київський еколог Володимир Борейко у травні. А ще напочатку обміління рух ЧЕСНО повідомляв про те, що на місці Синього озера, згідно з Генпланом, мають побудувати ЖК, а забудовник, ТОВ "Каштанове місто", вже нібито навіть почав продаж квартир у новобудові.

Проблема з обмілінням озера виникла ще 2020 року. Вже тоді на замовлення КП "Плесо" спеціалісти проводили науково-дослідні роботи на водоймі. Проте зневоднене озеро так і не почали рятувати.

Раніше ж Синє озеро вважалося найбільшим із водороздільних водойм столиці. До обміління його довжина становила 700 метрів, ширина – до 200 метрів, а водна площа – близько 15 га. Харчувалося воно поверхневими та ґрунтовими водами. Навколо нього у 1980-х роках було збудовано весь Синьоозерний масив. Озеро було популярною локацією для відпочинку, купання та риболовлі. У водоймі налічувалося близько 10 видів риби. Періодично там проводилося масштабне зариблення.

Як озеро наповнювали тимчасовою водою та оголошували один тендер за одним, відсікаючи усі пропозиції

Нагадаємо, навесні 2024-го, у середині квітня, КП "Плесо" оголосило черговий тендер з відновлення "Синього" - і, щоб заспокоїти громадськість, тоді ж озеро почали наповнювати тимчасовою водою. Втім, радість була передчасною: вже за перший місяць літа вода випарувалася з поверхні "Синього", залишивши брудні калюжі та сморід.

На початку травня КП "Плесо" оголосило четверті торги по розчистці озера Синє. Хоча на попереднє оголошення подала заявку фірма "Абсолют-Клімат", яка готова була "оживити" водойму за 79,6 млн грн. Проте їй відмовили через, нібито, неправильне подання кошторису та відсутність довідки, що насос для робіт має достатньо українське "коріння". До того ж Держаудитслужба вирішила, що учасник не відповідає вимогам конкурсу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube