Смердюче слідство: комунальники оперативно помітили проблему Совських ставків, якій вже понад 20 років

Співробітники КП Плесо відібрали для аналізів забруднену воду з верхньої частини каскаду озер, що вже впродовж довгих років забруднювалися з каналізаційного колектора, що пролягає просто між заводями

Совські ставки КП Плесо забруднення
КП "Плесо" перетворило відбір води на справжню слідчу процедуру, залучивши поліцейських та екоінспекцію

КП "Плесо" нарешті провело аналіз води, щоб встановити причини забруднення верхнього каскаду Совських ставків у Солом'янському районі Києва. Обіцяють провести справжнє розслідування, до якого залучили Держекоінспекцію Столичного округу, ще й Солом'янське управління поліції. Втім, справжня проблема відома вже дуже давно, і вона полягає в байдужості чиновників, що роками не помічали забруднення ставків каналізацією.

Оперативне втручання комунальників

Про проведення дослідження води в озерах верхнього каскаду Совських ставків повідомило КП "Плесо" на сторінці у Facebook. Комунальники зазначили, що відбір проб став реакцією підприємства на звернення киян щодо забруднення. Ще й вжили слово "оперативно", що виглядає знущальним принагідно до ситуації зі ставками.

"На місце події виїхали інспектори та мобільна хімічна лабораторія для проведення аналізу води та встановлення причин забруднення. До розслідування також залучені Державна екологічна інспекція Столичного округу та Соломʼянське управління поліції", - додали в КП "Плесо", пообіцявши тримати в курсі розслідування.

Власне, активізація комунальних служб, ймовірно, пов'язана з рішеннями судів, зокрема, Господарського - у листопаді 2023 року. Тоді земельна ділянка водного фонду повернулася до власності громади Києва. Йшлося і про охоронну зону ландшафтного заказника "Совська балка", і про "Совський парк" поряд. Тоді біля озер почали зносити альтанки й т.п. самобуди, а міська влада - приймала землю на баланс.

Проблема - у каналізаційних стоках

Проблема Совських ставків давня й болюча для місцевих мешканців. За радянських часів каскад з 6 ставків використовувався радгоспом "Совки" для вирощування риби. У середині 90-х хазяйство занепало, ставки покинули та вже не очищували від бруду та мулу. Верхній ставок, що на перехресті вул. Валерія Лобановського та вул. Володимира Брожка, спущений вже більше за 15 років, через це замулилися й ставки нижче нього.

Найгірше - те, що між ставками пролягає шлях каналізаційного колектора. По-перше, дерева, що падали від старості чи під час негоди, розбили деякі з бетонних кришок, якими він був накритий - у підсумку туди скидають різний мотлох, що призводить до забивання колектора. По-друге, під час злив вміст колектора вихлюпується назовні та стікає до ставків, забруднюючи їх нечистотами.

Влада про ситуацію знала. Хоча досліджень і не було, Київводоканал повідомляв про забиття колектора "сторонніми предметами зі внутрішньобудинкових каналізаційних систем". А місцеві активісти, що виступали за порятунок Совських ставків, переконували: забиття колектора - справа рук забудовників, що з кінця "нульових" претендували на гектари землі навколо ставків.

...та бажаннях забудовника

Так, з 2008 року тривали спроби великого будівельного бізнесу Києва провести рішення про забудову берегів Совських ставків. Зокрема, ТОВ "Господарник", власником якого є депутат Київради Ігор Баленко (широкому загалу більше відомий, як голова Спостережної ради ПрАТ "Фуршет" - а це мережа магазинів "Сільпо" та "Фуршет" по всій країні). У 2017-2018 роках між активістами, що наполягали на збереженні Совських ставків, та "Господарником" Баленко йшла справжня війна: залучали "тітушок", ті-таки петиції та публікації в медіа. Зрештою, місто ніби повернуло землю собі через суд, але в апеляційній інстанції Баленко відстояв власні інтереси.

Позиція ж Ігоря Баленка була такою: поряд із Совськими ставками та безпосередньо на них відбувається екологічна катастрофа, частина фекалій з каналізації потрапляє у воду. Щоб очистити території, потрібні чималі вкладення - у міста коштів немає. А його компанія якраз виграла конкурс на забудову (і реновацію ставків), оголошений ще за часів мера Леоніда Черновецького. Його результати й були скасовані судами. Зокрема, у 2021-му, коли Північний апеляційний госпсуд Києва повернув частину каскаду громаді.

Кияни просять владу зробити з Совських ставків прогулянкову зону, як на Оболоні

Нагадаємо, раніше Інформатор писав про те, що громада Солом'янського району звернулася до міської влади з проханням про перетворення занедбаної нині території Совських ставків на сучасну паркову зону за прикладом нового прогулянкового маршруту на Оболоні. Серед аргументів - необхідність десь проходити реабілітацію для поранених захисників столиці та ветеранів. Водночас звернення є своєрідним тролінгом міського голови Києва, адже ставки є предметом давньої суперечки між забудовниками та місцевою спільнотою.

Також наприкінці 2023 року ми розповідали, що Господарський суд Києва повернув громаді міста земельну ділянку водного фонду по вулиці Петра Радченка. Ця ділянка входить в охоронну зону ландшафтного заказника місцевого значення «Совська балка» та парку відпочинку «Совський парк».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube