Немає сірників, нема й підпалу: киянка скаржиться на бездіяльність поліції через спалену автівку чоловіка-військового

Працівники Солом'янського управління поліції ГУ НП Києва не стали відкривати кримінальну справу чи бодай вносити підпал до ЄРДР через висновки пожежного інспектора, який, як стверджують власники автівки, фальсифікував висновок експертизи, вказавши недостовірні дані

Підпали авто ЗСУ Київ поліція
Автівку, ще запарковану біля СТО, досліджують експерти зі слідчо-оперативної групи. Фото Дар'ї Писаренко

Киянка, дружина військовослужбовця скаржиться на бездіяльність співробітників Солом'янського УП ГУ НП у Києві. Вони, каже жінка, відмовилися вносити до ЄРДР факт підпалу автівки її чоловіка - більше того, під різними приводами саботували проведення розслідування підпалу, ще й намагалися переконати власників, що автівку ніхто не спалював. Прикметно, що у ролі свідка може виступити безхатько, що перебував поряд з місцем злочину - він бачив, як автівкою вночі цікавилися невідомі особи.

Підпалювачів міг бачити безхатько

Про бездіяльність поліцейських повідомила киянка Дар'я Писаренко у дописі на Facebook. Вона стверджує, що інцидент з автівкою її чоловіка, Toyota Hilux 2013 року випуску, трапився ще 27 липня. Позашляховик був запаркований біля боксів СТО на відкритій території, проте поза полем зору співробітників. Через це ніхто не бачив, як саме почалася пожежа.

"На місці пожежі вже були представники ДСНС, які загасили вогонь ще до того, як я приїхала. На місці також вже були представники поліції зі слідчо-оперативною групою. В мене не було абсолютно жодного сумніву, що це – справа рук підпалювачів", - пише Дар'я Писаренко.

З самого початку, каже вона, дивними здалася поведінка кількох правоохоронців. Спершу - інспектора ДСНС Олександра Кравчука, який був певен, що автівку саме підаплили, але після приїзду заступника начальника управління поліції Солом'янського району свою думку змінив (а ДСНС підпорядковується МВС). Тоді ж - інспектора слідчо-оперативної групи, який намагався переконати киянку, що пожежа може бути наслідком "пєрєдєла, коли машина комусь в бригаді сподобалась, а чоловік її не віддав".

«Наступний дзвіночок, який мав би мене насторожити. До одного з механіків СТО звертався безхатченко, який мешкає поруч із СТО на теплотрасі, і розповів, що вночі в комендантську годину приїжджала машина і невідомі ліхтарями просвічували авто Андрія. Я передала цю інформацію слідчим, які були на місці, на що отримала відмашку і «Ну, коли це було. Тут прив'язки ніякої не може бути», - стверджує киянка.

Немає сірників - нема й підпалювачів

Слідчий з УП Солом'янського району Максим Попович, якому довірили справу, за словами Дар'ї Писаренко, не міг чітко відповісти на прості питання, і зрештою проговорився, що подію про підпал взагалі не вносили до ЄРДР. А це означає, що слідчі дії не відбуваються, і ніхто не шукає підпалювачів. Це ж підтвердили адвокатські запити: вже за два дні після того, як підпал зареєструвалі в спеціальному журналі, працівники Солом’янського УП вирішили не вносити відомості до ЄРДР через відсутність "даних, які б указували на наявність кримінального правопорушення".

Цікаво, що формальним обґрунтуванням для цього став саме висновок інспектора ДСНС Кравчука, який написав, що версія про підпал, буцімто, підтвердження не знайшла. Причина, за якої інспектор "не побачив" цих ознак, також задокументована: він не виявив "ознак застосування предметів, пристроїв та їх залишків, які б могли використовуватися як засоби підпалу".

"Тобто, перекладаючи з бюрократичної мови: немає сірників – нема підпалювачів. Після такої оцінки інспектор ДСНС Кравчук зробив висновок, що ймовірною причиною виникнення пожежі є несправність електричної системи автомобіля", - написала обурена киянка.

Відео з авто "спливло" у ворожих Tg-каналах

Тоді власниця автівки сама знайшла експертів з дослідження пожеж, обидва підтвердили - йдеться про ознаки підпалу. Зокрема, краї пластикового повітрозабірника не вигоріли, а загнуті всередину моторного відсіку: осередок горіння, кажуть вони, був саме на поверхні капоту, а не під ним. А горіло у лівій передній частині перед вітровим склом, де хтось розлив "інтенсифікатор горіння" (запалювальну рідину).

Військовослужбовець-власник авта сам знайшов відео з підпалом на ворожих Tg-каналах з антиукраїнською пропагандою
Військовослужбовець-власник авта сам знайшов відео з підпалом на ворожих Tg-каналах з антиукраїнською пропагандою

Зрештою, відео з підпалом автівки розшукав на одному з ворожих Telegram-каналів і сам її власник, чоловік Дар'ї. Під ним був розміщений текст-заклик до підривної діяльності. Втім, провадження, каже киянка, досі не було відкрито.

"Від приватних експертів із дослідження пожеж я дізналась, що я не перша дружина військового, яка прийшла просити допомоги у встановленні реальних причин пожежі військових авто чоловіків. Тобто ця проблема системна. І не тільки в Києві", - резюмує вона.

У підсумку киянка звернулася до Офісу генпрокурора з заявою про системну практику приховування органами поліції резонансних злочинів, що вчиняються проти військовослужбовців. Судячи з її допису, у ОГП оперативно відреагували на звернення.

Чому вони це роблять: про справжні мотиви підпалювачів автівок ЗСУ

Нагадаємо, наприкінці липня Інформатор розібрався у мотивах, якими керуються підпалювачі автівок ЗСУ. У злочинах, за якими стоять російські спецслужби, все частіше беруть участь неповнолітні українці, яких вербують у соцмережах, також часто це приїжджі до столиці з інших міст та регіонів.

Також ми розповідали про те, що у Києві матір та 14-річного сина викрили під час підпалу позашляховика військового. Таке завдання родина отримала від невідомого чоловіка через Telegram-канал. Оперативники затримали їх на гарячому та загасили машину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube