Реформа із запізненням: у Києві згадали про наглядові ради на комунальних підприємствах

Замість створення контролюючих органів, яке є обов'язковим, міська влада вирішила переглянути старі критерії, за якими організуються наглядові ради, хоча сама ж їх колись і придумала

комунальні підприємства
Ефективність діяльності комунальних підприємств залежить від багатьох факторів

Київська міська рада анонсувала, нарешті, проведення реформи корпоративного управління найбільшими комунальними підприємствами столиці. Запланували процес на осінь 2024-го, хоча це мало відбутися ще у 2019 році, коли були затверджені критерії, що визначають обов’язковість утворення такого органу. Черех п'ять років "спогад" став дуже доречним, адже потреба у реформі назріла та перезріла, і наразі навіть дізнатися про результати роботи міських комунальних підприємств практично неможливо, не кажучи вже про їхню прозорість чи підконтрольність.

Тому, за словами чиновників, останні пів року тривала робота над підготовкою реформування корпоративного управління найбільшими комунальними підприємствами Києва. Чого ця роботи не йшла попередні 4,5 роки - питання риторичне.

Як зазначають у Київраді, мова йде про зміну застарілих підходів до створення наглядових рад комунальних підприємств. І наполягають на тому, що законодавством України не конкретизований та не прописаний сам порядок їхнього утворення. Тому Київрада має не просто зробити це сама, а й удосконалити процедуру. 

“Зокрема, мова йде як про делегування членів наглядових рад органом управління, так і конкурсний відбір незалежних членів наглядових рад. Ними можуть бути як вітчизняні, так і закордонні експерти у відповідній галузі”, - зазначив секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко.

Крім того, мають бути змінені критерії, відповідно до яких на комунальних підприємствах мають утворюються наглядові ради. Адже вони застарілі та не враховують ані особливостей життя в умовах війни, ані теперішніх економічних викликів. Втім як загалом і вся система управління комунальними підприємствами.

Чи впорається з цими завданнями анонсована реформа, чи працюватимуть в наглядових радах незалежні фахівці, чи будуть ради прозорими та підконтрольними киянам - покаже час. Спокуса залишити все так, як є, теж існує, адже це і корупційні можливості, розлучатися з якими важко.

На думку депутатки Київради та народної депутатки восьмого скликання Верховної Ради Вікторіії Пташник, яку вона висловила в "Економічній правді", Київрада, яка 5 років тому визначила, у яких комунальних підприємствах мають обов’язково бути наглядові ради, сама весь цей час блокує їхнє створення.

"Деякі КП відповідають одразу декільком критеріям, при досягненні яких створення наглядової ради є обов’язковим, - "Київметрополітен" та "Фінансова компанія "Житло-інвест", а "Київтеплоенерго" відповідає одразу всім трьом критеріям. Не з першої спроби, але все-таки, зібравши відповіді по кожному з КП, я зрозуміла, що створення наглядових рад вже майже 5 років надійно саботується в КМДА. Бо в ЖОДНОМУ КП, що підпадають під прийняті Київрадою критерії, не було створено наглядової ради. А в частині перспектив створення майже кожен із профільних заступників Кличка чи директор Департаменту КМДА відповіли мені, як під "копірку", що "орієнтовні терміни утворення наглядової ради та обрання її членів можливо буде визначити після прийняття відповідних розпорядчих документів", - пише Вікторія Пташник.

Депутатка також зазначає: наглядові ради показали свою ефективність у багатьох міжнародних компаніях, а їхній досвід був втілений на рівні державних підприємств. Більш того, вони є серйозним стримуючим і контролюючим органом для керівників відповідних компаній. А в умовах Києва з безліччю КП, які розпоряджаються майном громади, при цьому часто дотуються з київського бюджету, механізм незалежного контролю за їхньою діяльністю конче потрібний.

У Київтеплоенерго пояснили, як замовляти повірку лічильників, а у Київгазі - як передавати показники

Нагадаємо, Інформатор розповідав про важливість повірки лічильників на гарячу воду або опалення. Експерти зауважують, що це безпосередньо впливає на нарахування, адже це засвідчує працездатність приладу та коректність обліку тепла.

У Київтеплоенерго зазначили, що повірку лічильників потрібно проводити кожні чотири роки (точний термін залежить від виробника приладу). Ця вимога передбачена законодавством. Клієнти повинні самостійно замовляти повірку, яку проводять тільки сертифіковані організації. На порталі Міністерства економіки України за посиланням можна побачити їхній перелік. Крім того, можна замовити повірку можна також у Центрі комунального сервісу (ЦКС).   

Крім того, ми писали, як швидко передати показники лічильника Київгазу. У підприємстві зазначають, що своєчасно передані показання лічильника гарантують нарахування відповідно до фактично спожитого обсягу газу. Передавати показання можна за допомогою онлайн-сервісів «Київгазу»:

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube