Така цинічна схема дозволила родичам українських посадовців уникнути мобілізації
Уповноважений Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповів про цинічну схему, яку використали родичі київських чиновників для виїзду за кордон. Вони, для того, щоб уникнути мобілізації, влаштувались супроводжуючими до дітей-сиріт Це дало їм змогу без зайвих перешкод опинитись у Німеччині.
Відповідний допис Лубінець зробив на своїй сторінці у Telegram. Він зазначив, що працівники його Офісу випадково викрили цю схему. Вони проводили перевірку за кордоном низки закладів, де наразі перебувають українські діти-сироти, а також діти, що позбавлені батьківського піклування. У тому числі й у Німеччині. Проте не у всі їх допустили. Причина – на території немає супроводжуючих від України.
Це звичайно здивувало перевіряючих й вони, повернувшись в Україну, навідались до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва, з якого дітей й відправили до Німеччини. Проте керівництво закладу не володіє інформацією, а у Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва не має документів щодо евакуації та умови перебування дітей під опікою німецької сторони.
"Наступні позапланові візити ми здійснили в Києві до Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва й Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва. Те, що ми дізналися, шокувало: керівництво не володіє інформацією про ситуацію у закладі! У Службі й Центрі немає у наявності копій документів чи будь-яких документів про умови перебування дітей під опікою німецької сторони", – йдеться у повідомленні.
Лубінець додав, що у березні 2022, коли тривали активні бойові дії поблизу Києва, 68 вихованців Центру у супроводі 20 осіб евакуювали до колишнього молодіжного табору міста Вупперталь. Але, за інформацією німецьких супроводжуючих, було лише 55 дітей, а не 68. З'ясувати, де поділись 13 дітей у Офісі Омбудсмена досі не змогли.
Проте вдалось дізнатись, що серед супроводжуючих були люди, які не мають до цієї сфери жодного стосунку. Тим паче за словами Лубінця, вони влаштувались у Центр за день до виїзду, а коли прибули до Німеччини, то відразу звільнились. І, що найцікавіше, серед цих людей є близький родич керівника Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва, а також близький родич керівника Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва.
"Серед цих людей – близький родич керівника Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва і близький родич керівника Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва. Серед супроводжуючих також значаться ще чотири особи, підстави для виїзду яких потребують додаткового вивчення", – відмітив омбудсмен.
Ба більше, керівники Служби у справах дітей та сім'ї міста Києва, а також Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва продовжували їздити до Вупперталю начебто у робочі відрядження. Проте Лубінець підозрює, що це було прикриття для зустрічі з родичами.
"Можливо саме тому в одного з керівників відсутній звіт про такі робочі відрядження, а в іншого написані “під копірку” в буквальному сенсі слова: не містить жодної інформації про проблеми дітей, встановлення німецької опіки, звільнення українських супроводжуючих і з року в рік у звіті на третину сторінки можна побачити лише зміну в одній цифрі: 2022 рік на 2023", – написав він.
За словами Лубінця, він вже направив листи до Офісу Генпрокурора, Нацполу, Мінсоцполітики, Нацсоцсервісної служби, КМДА, де зазначив усі виявлені факти.
Ухилянти від мобілізації продовжують шукати схеми виїзду за кордон. Найчастіше вони вдаються до простих, а саме знаходять провідників, які доводять їх до точки, з якої можна потрапити у країни ЄС. Конкурують з ними кримінальні авторитети. Ці "схемщики" влаштовують для військовозобов'язаних "законні" підстави за виїзду.
Але найпопулярнішим способом втечі, попри небезпеку, залишається річка Тиса. І це за умови, що за час воєнного стану українські прикордонники виловили з неї 28 тіл чоловіків, які намагалися у незаконний спосіб перетнути лінію кордону. Тому у квітні уздовж річки Тиса встановили загородження з колючим дротом. Її мета — зупинити ухилянтів.
Також ухилянти вдаються до схеми одруження з жінкою-інвалідом. А потім вже з документом про шлюб та опікунством намагаються виїхати за кордон. Проте не завжди це спрацьовує.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.