Ніби немає в країні війни: на Київщині хочуть витратити 1 мільярд гривень на школу з фантастичним дизайном - активіст

Самі тільки крісла у вигляді розкритих квіток тут коштують по 4 тисячі доларів США за штуку

школа Гірська громада, проєкт школи Гірська громада
Замість того, щоб добудувати фактично готову школу, Гірська сільрада рік тому оголосила тендер на 3.4 млн грн на розробку нового дизайну

У селі Гора біля Борисполя Київської області збираються щедро витратити додатковий мільярд гривень на проєкт школи, яких ще не бачила Україна. Це буде заклад з з фантастичним дизайном, у якому тільки крісла коштуватимуть по 4 тисячі доларів США за штуку. Але під час війні це схоже на марнотратство, пише у Facebook місцевий громадський актівист Ілля Болгов, бо громада вже має нову, вже фактично побудовану школу.

На презентації дизайн-проєкту голова Гірської сільської ради Роман Дмитрів заявив, що нова школа стане родзинкою громади, і що "ми не настільки багаті, щоб витрачати гроші по 10 разів". Він додав, що під час підготовки проєкту керівництво громади відвідувало безліч університетів та шкіл, і тепер впевнене, що зробило найкращий та правильний вибір проєкту, тим більше, що "громада їм довірила".

 

"Саме 1 мільярд гривень ще додатково потрібен чиновнику для того, щоб ввести у експлуатацію нову, вже фактично побудовану школу у громаді. В той час, коли держава, місцеві громади, волонтери, прості українці всі можливі ресурси направляють на боротьбу з наступаючим ворогом – одна сільська громада на Київщині хоче витратити на "дизайнерську" школу 1 мільярд гривень, у якій тільки крісла коштують по 4 тисячі доларів США за штуку", - обурюється Болгов.

На "шкільні" гроші почали будувати пожежне депо, у результаті - ні депо, ні школи

Рік тому Ілля Болгов уже розповідав "Інформатору" про "фокуси" з Гірською школою. Актівист вказував, що Гора - доволі не бідне село: його бюджет складає близько 300 мільйонів гривень на рік (при населенні близько 3500-4000 людей).

Але багатьох мешканців громади турбує, що ці гроші йдуть бозна на що. Наприклад, за словами Болгова, у 2023 році сільський голова Роман Дмитрів та підконтрольна йому більшість депутатів вирішили розпочати будівництво нового "Пожпосту" - пожежного депо. Гроші, які були виділені на добудову школи, вирішили направити на цей, на думку актівиста, "сумнівної необхідності об’єкт".

"Жителі громади тоді виступали проти непотрібних під час війни витрат на нове будівництво та наполягали на добудові школи, бо стара школа не мала укриття, і діти вимушені були під час повітряних тривог бігти через будівельний майданчик в підвал недобудованої школи. Менше з тим гроші з будівництва школи перекинули на нове будівництво "Пожпосту", яке на сьогодні теж стоїть недобудованим", - пише Болгов зараз.

Про те, що в інтер'єрах "футуристичної школи" передбачені дизайнерські крісла вартістю 4 тис. доларів кожне, написало видання "Телеграф". До речі, у коментарі "Телеграфу" голова сільради Роман Дмитрів, що лобіює новий проєкт, заявив, що насправді вартість робіт буде меншою за заявлену (1 млрд), а оголошенням такої цифри він нібито "хотів спричинити резонанс, щоб про проєкт заговорили".

Ніби немає в країні війни: на Київщині хочуть витратити 1 мільярд гривень на школу з фантастичним дизайном - активіст 1
Легко уявити, як у дизайнерських кріслах розважаються школярі

Також голова визнає, що за власний кошт такий амбітний проєкт громада не реалізує, але "при залученні бізнесу - цілком можливо".  Крім того, він стверджує, що майже половина грошей піде на облаштування укриття при школі, яке буде масштабним – на тисячу осіб, і це, мовляв, чи не головна причина (а не дизайн), через яку вирішили переробити проєкт.

"Ця школа потребує укриття. Якщо ми на укриття в Мартусівці на 100 осіб з депутатами виділили 80 млн гривень, то на укриття в Горі на 1000 осіб потрібно 400 млн. гривень. На саму школу вийде не так багато грошей", – наголосив голова. 

Школу не можуть добудувати п'ять років - чи тільки війна винна 

Болгов пише, що школа у селі Гора була побудована 60 років тому. Ця дерев’яна споруда вже давно відслужила весь свій запланований ресурс та потребувала зносу або реконструкції. У 2019 році громада розпочала будівництво нової школи.

Активист згадує, шо кошторисна вартість "під ключ" на той час становила близько 165 мільйонів гривень. Побудувати нову школу планували за рахунок коштів районного та місцевого бюджетів. Пізніше був залучений Державний фонд регіонального розвитку.

Згодом об’єкт включили у програму президента "Велике будівництво". У 2021 році після коригувань вартість добудови школи разом з меблями, обладнанням та благоустроєм становила 131 мільйон гривень.

Станом на початок 2022 року були фактично завершені усі загально-будівельні роботи. Залишалось розвести комунікації, зробити внутрішнє оздоблення, завезти меблі та обладнання. Але початок повномасштабної війни з РФ зупинив процес.

Ніби немає в країні війни: на Київщині хочуть витратити 1 мільярд гривень на школу з фантастичним дизайном - активіст 2
Школа, що почала будуватися у 2019 році, майже готова

У лютому 2024 року, плануючи продовження будівництва, громада Гірської ОТГ звернулась до Державної інспекції архітектури та містобудування України із запитом щодо можливості добудови школи за старим проєктом, бо змінилося законодавство щодо укриттів.

Болгов стверджує, що у березні 2024 року ДАБІ надала позитивну відповідь, що добудувати школу та здати її у експлуатацією можна за старим затвердженим проєктом 2019 року, який пройшов експертизу, та за яким вже фактично збудована нова школа. Укриття в недобудованій школі також оглядали експерти.

"Висновок – укриття підходить і може використовуватися в якості найпростішого. Також можна виконати ряд робіт з підсилення конструкцій для використання цього приміщення у якості протирадіаційного укриття. Але замість добудувати та ввести у експлуатацію фактично готову школу, Гірська сільська рада у листопаді 2023 року оголошує тендер на 3.4 мільйони гривень на розробку нового дизайну школи", - пояснює актівист.

Ніби немає в країні війни: на Київщині хочуть витратити 1 мільярд гривень на школу з фантастичним дизайном - активіст 3
Майбутня "родзинка громади" мало схожа на школу і має цілком фантастичний вигляд

"Голова перейшов на новий рівень витрат - мільярдний"

Болгов акцентує, що "славнозвісний сільський голова" Роман Дмитрів вже отримував підозру про розтрату 700 тис. грн на закупівлі автобуса для потреб територіальної оборони у 2022 році. Зараз ця кримінальна справа розглядається у Бориспільському міськрайонному суді. У разі доведення провини, сільському голові за цей злочин світить позбавлення волі строком від 5 до 8 років.

"На час слідства очільник громади був відсторонений від виконання обов’язків, але тепер повернувся та перейшов на новий рівень витрат - мільярдний! Правоохоронні органи трохи недопрацювали – тепер, вочевидь, матимемо вже мільярдні розтрати", - стурбований актівист.

Київрада виділила Київміськбуду 2,5 млрд грн, ще стільки ж проситимуть в Кабміну

Нагадаємо, 31 жовтня Інформатор писав про те, що на засіданні Київрада вирішила надати імпульс ПрАТ "ХК "Київміськбуд", збільшивши статутний капітал компанії на понад 2,5 млрд грн. Депутати проведуть додаткову емісію акцій "без зменшення існуючого розміру пакета" громади та придбати ці акції.

Також ми розповідали, що Київміськбуд - і Київрада від його особи - проситиме 2,28 млрд грн від уряду на свій порятунок. Саме в таку суму, пояснюють у ХК, обійдеться добудова проєктів, початих компанією "Укрбуд", яку "навісили" на Київміськбуд (і через що, почасти, компанія потрапила в скрутне становище).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ