Наслідки руйнації садиби Зеленських: в Кличка вимагають позбутися Департаменту охорони культурної спадщини

Кияни створили петицію, у якій стверджують, що саме бездіяльність цієї структури призвела до знищення історичної садиби Зеленських у середмісті Києва

садиба Зеленських КМДА
Департамент нібито відреагував на аргумент забудовника про те, що садиба не має історичної чи культурної цінності

На офіційному сайті Київради зареєстровано петицію із закликом до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА та її дорадчого органу - Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини - піти у відставку. Причиною є "невиконання своїх прямих обов’язків" щодо охорони та збереження культурної спадщини на території Києва, внаслідок чого 19 липня була знесена 134-річна Садиба Зеленських. Історичній будівлі за два роки так і не спромоглися надати статус пам’ятки.

Петиція була подана майже відразу після знищення Садиби - 22 липня, і за дев'ять днів зібрала більш ніж половину з необхідних 6 тисяч підписів, відтак має всі шанси бути розглянутою. Як йдеться у тексті петиції, Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини Департаменту охорони культурної спадщини є постійним колегіальним органом, скликаним для погодження вирішення питань щодо охорони та збереження культурної спадщини столиці. Однак, зазначає автор петиції Анатолій Погорілий, консультативна рада поточного скликання не відповідає визначеним критеріям.

“Зокрема, 22 липня 2024 року було провалено голосування за надання статусу будинку 1890 року побудови, більш відомого як Садиба міщан Зеленських, який брутально зруйнував 19 липня 2024 року забудовник. Зазначимо що Консультативна вже втретє розглядає пакет документів на статус памʼятки - вперше в 2022 та двічі у 2024 році”, - йдеться у петиції.

Щодо претензій до профільного Департаменту, Анатолій Погорілий зазначає, що саме його бездіяльність призвела до руйнування історичної памʼятки. А відмова у наданні їй статусу - виключає юридичний механізм щодо зобовʼязання її відновлення згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини».  

“Керівництво Департаменту, що не має політичної волі до захисту історії власного міста, має піти у відставку, а Консультативна рада, що неспроможна визнавати будівлі памʼятками - повинна бути розпущена”, - такий висновок має петиція.

Нагадаємо, Департаментом охорони культурної спадщини КМДА менш як рік керує Марина Соловйова, яка більше відома киянам як колишня очільниця  ГО "Андріївсько-пейзажна ініціатива", що опікується Пейзажною алеєю. На балансі цієї організації знаходяться всі розташовані там скульптури, зокрема й новий янгол з трубою, що замінив дівчинку на подушках та геть не сподобався киянам.

Будинок з комахами, будинок Замкова: які споруди також у "червоній" зоні

Також проблеми виникли у відомого столичного будинку Марії Станіславської на вулиці Володимирській, 93, який кияни знають як "Будинок з комахами". Його почали розбирати у квітні 2023 року. Це робилося заради побудови поруч нового офісного центру. Через розголос забудовник зголосився не знищувати будівлю, але це мають зафіксувати в охоронному договорі.

Ще одну будівлю в лютому 2024-го почали руйнувати невідомі. Мова про будинок Замкова 1899 року побудови на вул. Івана Франка, 26. Так, в історичній споруді було демонтовано оригінальні перекриття даху. Поліція, що прибула на місце події, зафіксувала правопорушення та склала протокол, за яким виконроб матиме сплатити штраф у 1700 грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube